شماره تماس

021-44027589

آدرس آنیل

تهران، صادقیه، بلوار کاشانی، قبل از پمپ بنزین، پلاک 118، واحد 6

هر آنچه که باید درباره درمان شپش سر بدانید.

 • خانه
 • -
 • مو و ابرو
 • -
 • هر آنچه که باید درباره درمان شپش سر بدانید.
هر آنچه که باید درباره درمان شپش سر بدانید.

برخلاف تصور رایج، شپش سر به دلیل بهداشت نامناسب یا محیط زندگی کثیف ایجاد نمی‌ شود؛ زیرا شپش سر، فقط می‌ تواند به مدت ۲۴ ساعت در خارج از سر زنده بماند؛ بنابراین بیشترین آلودگی‌ ها از تماس مستقیم سر به سر اتفاق می‌ افتد.

بیشترین میزان آلودگی می تواند به واسطه وسایل مشترکی مانند کلاه یا برس سر، ایجاد شود و برای درمان شپش سر، داروهای با نسخه و بدون نسخه زیادی موجود است که شما علاوه بر داروهای پزشکی، می‌ توانید از تعدادی داروی خانگی یا طبیعی هم برای درمان شپش سر استفاده کنید. در ادامه همراه آنیل باشید تا به بررسی مهم ترین علل ایجاد شپش سر بپردازیم.

شپش سر چیست؟

شپش سر، حشره ای کوچک، بدون بال و خونخوار است که در موهای سر، زندگی کرده و از خون پوست سر شما تغذیه می کند. اندازه یک شپش سر بالغ، حدود 1.6 میلیمتر و تقریبا به اندازه یک دانه کنجد است. یک تخم شپش، به اندازه یک پوسته کوچک شوره سر می باشد که به تخم شپش سر، رشک هم گفته می شود.

مهم ترین علل ایجاد شپش سر کدام است؟

مهم ترین علل ایجاد شپش سر کدام است؟

ابتلا به شپش سر، به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که مهم ترین آن عبارت است از:

 1. تماس سر به موها و سر شخصی که آلوده به شپش سر می باشد.
 2. به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی همچون شانه یا برس سر، با فردی که مبتلا به شپش سر است.
 3. ممکن است شپش سر، برای مدتی روی مبلمان، ملحفه، حوله یا لباس‌ های روکش شده زندگی کند و از این طریق به افراد دیگر سرایت کرده و موجب آلودگی شود.

شایان ذکر است؛ بزرگترین عامل انتقال شپش سر، تماس نزدیک سر به سر است که عمدتا در کودکان در حین بازی و در مدرسه رخ می دهد. البته نظرات متفاوتی در مورد انتقال شپش سر از طریق اجسام بی‌جان نیز وجود دارد، اما علم پزشکی، انتقال شپش سر از این طریق را تأیید نمی کند.

مطالعه بیشتر: کاشت مو

چه کسانی در معرض ابتلا به شپش سر هستند؟

بیشترین کسانی که در معرض ابتلا به شپش سر هستند، دانش آموزان پیش دبستانی و دبستانی می باشند؛ زیرا آن ها تمایل دارند که از نزدیک با هم بازی کنند. همچنین خطر ابتلا به شپش سر برای اعضای خانواده کودکانی که در سن مدرسه هستند، افزایش می یابد. افرادی که در یک مرکز مهدکودک، پیش دبستانی یا دبستان کار می کنند نیز می توانند در سرایت و آلودگی شپش سر، سهیم باشند.

چه کسانی در معرض ابتلا به شپش سر هستند؟

علائم شپش سر چیست؟

برای درمان شپش سر، ابتدا باید علائم آن را بشناسید که مهم ترین علائم شپش سر به شرح زیر است:

 1. خارش شدید پوست سر
 2. احساس حرکت چیزی روی پوست سر
 3. ایجاد زخم ها و دلمه هایی بر روی پوست سر

مطالعه بیشتر: کاشت مو قسطی

شپش سر چگونه تشخیص داده می شود؟

لازمه درمان شپش سر، تشخیص به موقع وجود آن می باشد که مهم ترین راه های تشخیص شپش سر، عبارتند از:

 1. موهای خود را، در ناحیه نزدیک به پوست سر برای یافتن نیش یا تخم شپش، بررسی کنید.
 2. از شانه دندانه ریز استفاده کنید و آن را روی موهای خود بزنید و از پوست سر شروع کنید تا شپش و تخم شپش را بگیرید.
 3. توجه داشته باشید که شپش های بیرون آمده از موی سر، رنگ روشنی خواهند داشت.
 4. شپش بالغ، به سرعت حرکت می کند که احساس کردن این حرکت های ریز، می تواند ناشی از وجود شپش روی پوست سر شما باشد.
 5. شما با بررسی دقیق، به راحتی می توانید بین شپش سر و پوسته های شوره سر یا سایر مواد زائد موجود در موهای خود تفاوت قائل شوید.
 6. شپش سر، قابل سرایت است و اگر یک نفر در خانواده شما مبتلا شود، دیگران نیز ممکن است به آن مبتلا شوند. لذا بهتر است که هر چند روز یکبار، همه افراد خانواده را از نظر علائم شپش، بررسی کنید.
شپش سر چگونه تشخیص داده می شود؟
روش های درمان شپش سر

شپش سر چگونه درمان می شود؟

شپش سر می‌تواند با کمک داروهای ضد حشرات، شانه زدن یا اصلاح موی سر به اندازه کمتر از نیم سانتیمتر، از بین برود. تمامی افراد مبتلا به شپش سر باید در سریع ترین زمان ممکن با یکی از روش‌ های مؤثر، برای به حداقل رساندن خطر آلودگی دیگران درمان شوند. توجه داشته باشید که اگر افراد خانواده یا آشنایان، به شپش آلوده شده اند؛ آن ها نیز باید به طور همزمان اقدام به درمان شپش سر کنند تا تا از آلودگی افراد دیگر و یا آلودگی مجدد افراد درمان شده، جلوگیری شود.

بطورکلی مهم ترین راه های درمان شپش سر به شرح زیر می‌ باشد:

 1. استفاده از شانه ضد شپش

  شانه ضد شپش می‌ تواند برای مبارزه و درمان شپش سر مورد استفاده قرار بگیرد. این روش توسط افراد زیادی استفاده نمی‌ شود، زیرا به صرف زمانی طولانی نیاز دارد. شانه کردن موهای خیس به صورت منظم و کامل در هر روز باید برای دوازده تا چهارده روز ادامه پیدا کند و بهتر است که موها به صورت هفتگی و برای سه هفته بعد از پایان درمان شپش سر، بررسی شوند.

 2. اصلاح موی سر

  شپش سر نمی‌ تواند بر روی موهای کوتاه تر از نیم سانتیمتر زنده بماند و اصلاح موی سر، درمان مطلوب برای کسانی محسوب می‌شود که بتوانند موی کوتاه را برای دوره ای تحمل کنند. لازم به ذکر است که شپش می‌ تواند حتی پس از اصلاح نیز بر روی باقیمانده‌ های مو نیز جابجا شود. بعضی از شپش‌ ها تلاش می‌ کنند بر روی موی اصلاح شده نیز باقی بمانند که برای رفع کامل مشکل، بهتر است پس از اصلاح موی سر، از شانه ضد شپش برای پایان دادن کار استفاده شود.

  درمان شپش سر با شانه های ضد شپش
  درمان شپش سر با شانه ضد شپش
 3. شامپو ضد شپش سر

  استفاده از شامپو ضد شپش، یکی از بهترین روش ها برای درمان شپش سر می باشد که چند نمونه از قوی ترین شامپوهای ضد شپش که برای درمان شپش سر از آن ها استفاده می شود، عبارتند از: شامپو ضد شپش پرمترین، لیندان، نایلیس، پاراسیدوز، دای لیس، هگور و نیکسترین.

جمع بندی

در پایان، توضیح این نکته ضروری است؛ داروهایی که از آن ها برای درمان شپش سر استفاده می شود، همه شپش ها و رشک ها را از بین نمی برند، به همین دلیل مهم است که با شانه ضد شپش، به صورت فیزیکی شپش ها، رشک ها یا تخم شپش ها را از سر خارج کنید.

برای از بین بردن رشک ها، هر ۳ تا ۴ روز یک بار به مدت ۳ هفته پس از مشاهده آخرین شپش زنده، از یک شانه ضد شپش روی موهای مرطوب و نرم استفاده کنید و هربار بخش های کوچکی از مو را بررسی کنید. در صورت امکان، بهترین کار این است که شخص دیگری شانه کردن و خارج کردن رشک ها را انجام دهد. در پایان پیشنهاد می‌کنیم برای کسب دانستنی‌های بیشتر زیبایی به قسمت مقالات کلینیک کاشت مو آنیل مراجعه کنید.

سوالات متداول

شپش چیست؟

شپش حشره‌ای بدون بال، خونخوار و کوچک است که در بین موهای سر زندگی می‌کند و از خون پوست سر تغذیه می‌کند.

علائم شپش موی سر چیست؟

از جمله علائم شپش موی سر می توان به خارش شدید پوست سر و ایجاد زخم‌هایی در پوست سر اشاره کرد که پس از بروز این موارد، باید اقدام به درمان شپش سر کرد.

3/5 - (2 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره از طریق واتساپ

برای رزرو وقت تماس بگیرید

021-44027503
021-44027589

ارتباط با ما

روز و ساعت کاری

شنبه الی پنجشنبه: 19.00 - 10.00
جمعه : تعطیل

کلینیک آنیل، بهترین کلینیک کاشت مو و زیبایی در غرب تهران است. آنیل مجهزترین و پیشرفته ترین کلینیک زیبایی همراه با کادری مجرب و متخصص در زمینه کاشت مو، لیزر موهای زائد، کاشت ابرو، هایفوتراپی، تزریق چربی و سایر خدمات زیبایی، است.

همین حالا جهت اطلاع از هزینه کاشت مو ، هزینه کاشت ابرو و هزینه هایفوتراپی و اخذ نوبت تماس حاصل فرمایید تا ما تجربه حس خوش زیبایی را به شما هدیه دهیم.

تمامی حقوق مادی و معنوی برای کلینیک زیبایی آنیل محفوظ است.

طراحی و سئو سایت توسط سئواینجا