هایفوتراپی در آنیل تهران

از گذشته دور، افتادگی پوست صورت و گسترش چین و چروک بر اثر افزایش سنT یکی از عوارض غیر قابل پیشگیری بوده است. اما در دوران جدید، راه‌های متعددی برای مقابله با آن به وجود آمده است. اولین نسل از روش‌های درمان، جراحی پلاستیک و کشیدن پوست یا برداشتن قسمت‌های اضافی آن بود. این روش، یک متد بسیار تهاجمی و دشوار بود که عوارض جانبی بسیاری داشت و نتیجه نهایی آن هم معمولا غیرطبیعی جلوه می‌نمود. اما این مسائل و چالش‌ها با ورود و رواج یافتن هایفوتراپی تا حد زیادی مرتفع گشت.

این روش برای بار اول در دهه نیمه قرن بیستم میلادی و در خاور دور مورد استفاده و ارزیابی قرار گرفت. نتایج به دست آمده در آن دوران بسیار رضایت‌بخش بود. اما به دلایلی تا اوایل هزاره‌ی جدید در غرب و امریکا شناخته نشد. در این دوران و در سال ۲۰۰۸ سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای اولین بار کاربرد این فناوری را برای لیفت ابرو به رسمیت شناخت. از آن پس هایفوتراپی یه یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین متدهای جوان‌سازی پوست صورت مبدل گشت.

هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی چیست؟

هایفوتراپی از جمله روش های درمانی بسیار موثر و پرطرفدار برای جوان‌سازی پوست می باشد. در این روش، با بهره گیری از امواج فرکانس بالا (همان امواج فراصوتی)، چین و چروک های پوست را از بین می برد و باعث جوان و شاداب تر شدن ان می شود. شایان ذکر است که این عمل، غیرتهاجمی بوده و نیازی به جراحی ندارد و می تواند بهترین جایگزین برای عمل لیفت صورت باشد.

این امواج چگونه باعث شادابی پوست می شوند؟ با یک طول موج مشخص، این امواج در زیر پوست نفوذ می کند و با تحریک سلول ها، باعث افزایش کلاژن سازی می شوند. قسمت نخست این واژه، تلفظ حروف مخفف HIFU است که مشتق از عبارت High-Intensity Focused Ultrasound می‌باشد. این عبارت به معنی امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا بوده که در بسیاری از فناوری‌های پزشکی مورد استفاده قرار گرفته است. مکانیسم فناوری مورد استفاده در هایفوتراپی مشابه عملکرد متمرکز سازی نور توسط عدسی است.

در این متد، امواج به صورت متمرکز روی لایه خاصی از پوست موسوم به SMAS یا Superficial Muscular Aponeurotic System استرس وارد کرده و آن را مجبور به تولید کلاژن می‌کند. این استرس با کمک امواج مافوق صوت مکانیکی و ایجاد گرمای به شدت زیاد در محدوده بسیار کوچک انجام می‌گیرد. این ماده خود عاملی است که موجبات استحکام و قوام یافتن پوست را فراهم آورده و حالاتی مشابه جوان‌سازی را شکل خواهد داد.

فرایند انجام کار به این صورت است که شخص، در حالت درازکش قرار گرفته، و پزشک حدود نیم تا سه ربع ساعت، پروب هایفو را مانند دستگاه سونوگرافی روی پوست و در جهات مختلف حرکت می‌دهد. در این روش نیازی به بی‌حسی موضعی و یا استفاده از کرم نیست و این موارد به اختیار انجام می‌گیرند. هایفوتراپی تا حدی در رسیدن به اهداف مورد نظر خود موفق بوده که امروزه، انجام جراحی پلاستیک برای موردهای مشابه، منسوخ محسوب می‌گردد. البته این متد برای درمان چروک‌های عمیق و عمده مناسب نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: لیزر موهای زائد

بیشنر بخوانید: بلفاروپلاستی

ویژگی‌ها و نتایج هایفوتراپی

ویژگی جالبی که در استفاده از هایفوتراپی وجود دارد، امکان عبور دادن انرژی از میان بافت‌های دیگر به سوی نقطه‌ی کانونی مطلوب، بدون اثرگذاری جدی روی آن‌ها است. این موضوع موجب گشته است تا این فناوری در موارد زیادی مورد استفاده قرار گیرد. نتایج حاصل از هایفوتراپی تا بعد از ۳ ماه به تدریج آشکار خواهد شد و تا ۸ ماه ممکن است ادامه یابد. البته در برخی موارد بالینی دیده می‌شود که بلافاصله پس از درمان نتایجی فوری کسب شده است. باید بدانید این نتایج موقتی بوده و پس از مدتی محو می‌گردند تا زمانی که روند طبیعی تولید کلاژن پس از حدود سه ماه ظاهر گردد.

هایفوتراپی بر خلاف لیفت صورت، روشی غیرتهاجمی است که هماهنگی خوبی با روش‌های دیگر دارد. در دوره‌ی انجام متدهای هایفوتراپی امکان انجام میکرونیدلینگ و یا عمل جراحی لیفت وجود دارد. به همین علت و به منظور افزایش هم‌افزایی میان اجزاء درمان، این متد در کنار روش‌های موازی استفاده می‌گردد.

کاربردها و مزایا هایفوتراپی چیست؟

کاربردهای این عمل گذشته از جوان‌سازی پوست شامل مواردی مانند لیفت ابروها، گونه‌ها و پلک‌ها، از بین بردن چروک و غبغب، سفت کردن پوست و کلاژن‌سازی می‌باشد. همچنین ممکن است در لیفت ناحیه‌ی دکلته، بهبود خط چانه و اصلاح خط لبخند مورد استفاده قرار گیرد. در مجموع می‌توان ادعا کرد که با کمک هایفو امکان بهبود تمامی ناهنجاری‌های پوستی خفیف وجود دارد. همانند دیگر عمل‌های زیبایی مانند تزریق چربی ، کاربردهای هایفوتراپی در یک دسته بندی کلی، عبارت است از:

 • جوان‌سازی و لیفت کردن پوست.
 • از بین بردن چروک ها.
 • سفت کردن پوست.
 • کلاژن سازی.
 • لیفت یا بالا کشیدن ابرو.
 • افزایش الاستیسیتی گونه ها.
 • رفع غبغب.

از مزایای هایفوتراپی می‌توان به دوره درمان کوتاه، ماندگاری بالای نتایج، عدم وجود دوره نقاهت و یا عوارض جانبی، هزینه‌های پایین و امکان همراهی با دیگر روش‌های بهبود سلامت پوست صورت اشاره کرد. همچنین نحوه انجام هایفوتراپی بدون درد، خونریزی و یا نیاز به پانسمان بوده که مزایای مضاعفی برای این متد هستند.

کاربردهای هایفوتراپی

عوارض و مضرات هایفوتراپی چه مواردی می باشد؟

عوارض پس از عمل هایفوتراپی محدود بوده و شامل تورم‌های موضعی یا کبودی‌های جزئی باشد. در موارد انگشت‌شماری نیز بی‌حسی‌های موضعی گزارش گردیده است. در یک دسته بندی کلی، عوارض جانبی هایفوتراپی، عبارت است از:

 • تورم و قرمز شدن پوست در روزهایی ابتدایی پس از هایفوتراپی.
 • به دلیل نفوذ امواج فرکانس بالا، ممکن است 1 الی 2 هفته بی حسی ایجاد شود.
 • ممکن است با بیشتر شدن دمای لایه های پوستی، رنگ پوست تیره شود. یکی از عامل های مهم ایجاد این عارضه، قرار گرفتن در معرض نور خورشید می باشد.

کاندیدهای مناسب هایفوتراپی

این روش همانند دیگر روش های جوانسازی و رفع چین و چروک پوست مثل کربوکسی تراپی برای کلیه افرادی مناسب است که پس از سی سالگی پوستشان شروع به شل شدن می کند به طوریکه مشهود و قابل مشاهده باشد حتی افرادی که تمایل دارند لیفت ابرو و یا صورت انجام دهند نیز می توانند از این روش استفاده کنند.

موارد منع هایفوتراپی

افرادی که نامزد استفاده از این روش برای بهبود ظاهر چهره‌ی خود هستند، آقایان و خانم‌های با سنی بیش از ۳۰ سال می‌باشند. دقت داشته باشید که ممکن است برخی افراد تصمیم بگیرند قبل از شروع دوره‌ی ورود به افول پوست خود، به کمک این روش جلویشروع شدن پروسه را بگیرند و یا آن را کند کنند. این تصمیم بسیار مناسبی می‌باشد؛ زیرا نتایج درمان با امواج فراصوت به شدت طولانی مدت بوده و ممکن است حتی تا سال‌ها اثرات آن به قوت خود باقی بمانند.

همچنین افرادی که به دلیل لاغری سریع، با معضل افتادگی پوست رو به رو می‌باشند نیز می‌توانند برای حل این مشکل، هایفوتراپی را در نظر بگیرند. گفته می‌‌شود در HIFU نباید انتظار نتایج غیر واقع‌گرایانه را داشت، و یا درمان‌های موازی را در موارد بالینی که به این درمان‌ها نیاز دارند، فراموش کرد. در بسیاری از موارد که تمایل بر عدم انجام جراحی است، هایفوتراپی در کنار روش‌هایی مانند تزریق ژل هیالورونیک و یا چربی انجام می‌گیرد. پیش از این گفته بودیم عمل لیفت و یا میکرونیدلینگ را هم می‌توان در این دسته جای داد.

در مواردی هم ممکن است هایفو بی‌اثر و یا نارسا باشد. در برخی موارد هم به دلیل وجود ریسک‌های جانبی محتمل، این عمل انجام نخواهد شد. به بیمارانی که دارای چین و چروک عمیقی هستند، و یا منافذ پوست‌آنان باز است، هایفو پیشنهاد نمی‌شود. همچنین برای افراد مبتلا به آکنه و دارای ایمپلنت دائمی فلزی نیز گفته می‌شود تا از این عمل صرف نظر کند. دارا بودن باتری در قلب، سیلیکون در محل درمان و یا وجود ضربان‌ساز در بطن قلب عواملی هستند که گزینه‌ی هایفو را برای افراد ناممکن می‌سازند.

اشاره به این نکته ضروری است که اگر از دارو‌های فشار خون، و یا نوشیدنیهای الکلی استفاده می‌کنید باید قبل از هایفوتراپی به پزشک اطلاع دهید. همچنین بوتاکس نیز ممکن است در روند درمان یادشده اخلال ایجاد کنند. به طور خلاصه وار افرادی که نمی توانند هایفوتراپی انجام دهند به شرح زیر می باشد:

 • افراد دیابتی
 • خانم های باردار
 • بیماران صرعی
 • افراد دارای پروتز

لازم به ذکر است به جز افراد بالا که این روش برای آن ها ممنوع و خطرناک است تمام گروه های سنی ۳۰ سال به بالا می توانند از این روش استفاده کنند.(اما بهتر است پس از سن ۳۰ سالگی اقدام به این روش نمایید)

دستگاه هایفوتراپی

تفاوت هایفوتراپی با RF فراکشنال

در انتها باید به تفاوت‌های هایفو با دیگر روش‌های مشابه اشاره نمود. مهمترین این متدها شامل RF فراکشنال و CO2 فراکشنال می‌گردند. اصلی‌ترین تمایز در این بخش، تفاوت میان عمق نفوذ در پوست است. در دو مورد فوق، امواج به لایه‌ی اپیدرم و درم پوست رسیده و موجبات استحکام یافتن پوست را فراهم می‌کنند. اما در در هایفوتراپی امواج از لایه‌ی اپیدرم سطحی پوست می‌گذرند و به لایه هیپودرم که آخرین لایه پوست است اثر می‌گذارند. در این لایه غشاء نازکی به نام SMAS از جنس بافت همبند درست روی ماهیچه قرار دارد برخورد کرده و باعث کشیدگی عضله زیر پوست می‌شود.

هزینه هایفوتراپی چقدر است؟

هزینه هایفوتراپی بستگی به ناحیه مورد نظر و نوع و مقدار خدمات آن ناحیه دارد. هم چنین به تعداد جلسات موردنیاز و کادر درمانی که این عمل را انجام می دهند نیز وابسته است. اگر شما به دنبال هایفوتراپی با قیمت مناسب در مرکزی معتبر و یا تخفیف هایفوتراپی هستید ما به شما کلینیک تخصصی پوست، مو و زیبایی آنیل یکی از بهترین و معتبرترین مراکز زیبایی غرب تهران را پیشنهاد می کنیم. ما می توانید پس از مشاوره رایگان با تیم متخصص ما از قیمت دقیق و نهایی خود آگاه شوید.

میتوانید برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد هایفوتراپی و سایر روش های درمانی و زیبایی با مشاوران کلینیک زیبایی آنیل مشورت کنید و بهترین درمان متناسب با پوست خود را انتخاب نمایید. زیبای حق شماست آن را برای خود بسازید.

هزینه هایفوتراپی

هایفوتراپی صورت و گردن با دستگاه اولترا

2.200.000

مراقبت های بعد از هایفوتراپی

پس از انجام عمل هایفوتراپی همچون دیگر عمل‌های حوزه زیبایی و سلامت مثل تزریق ژل و فیلر ، مراقبت‌هایی برای دریافت بهترین نتیجه باید صورت گیرد که شامل موارد زیر است:

 • تا چند هفته بعد از هایفوتراپی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید.
 • استفاده از کرم ضد آفتاب با spf بالای ۳۰ را فراموش نکنید.
 • حداقل تا دو هفته پس از هایفو نوشیدنی های الکلی و یا کافئین دار مصرف نکنید.
 • جدا از خاراندن و تماس دست با پوست خود بپرهیزید.
 • آب، میوه، سبزیجات و مایعات بیشتری مصرف کنید.
 • صرفا از قرار گرفتن در معرض آب گرم، سونا یا جکوزی پرهیز کنید و با آب خنک تری دوش بگیرید.
 • پس از هایفو از قرار دادن کمپرس سرد و یخ روی محل تحت درمان خودداری کنید.
 • بعد از جلسه درمان نیاز به مصرف مسکن نیست چون خبری از درد نخواهد بود.
 • از مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی که ممکن است باعث تحریک پوست شوند خودداری فرمایید.
 • وکس، اپیلاسیون و یا اصلاح صورت ۳ روز بعد مجاز است.
 • در روز انجام و چند روز بعد آن فقط از کرم های مرطوب کننده و پاک کننده های ملایم استفاده کنید.
 • درمان های جوانسازی دیگر مانند لایه برداری بوتاکس و ژل از هفته بعد از هایفو قابل انجام هستند.

کلام پایانی

ما در این مقاله به معرفی هایفوتراپی و همچنین بررسی ویژگی‌ها و کاربردهای آن پرداختیم. اگر قصد جوانسازی پوست خود با استفاده از بهترین و مناسب‌ترین روش‌ها را دارید، ما به شما کلینیک زیبایی آنیل یکی از معتبرترین و بهترین مراکز زیبایی غرب تهران را معرفی می کنیم. شما می توانید جهت دیدن نمونه کارهای بیشتر هایفوتراپی به صفحه گالری ما در این سایت یا پیج اینستاگرام ما مراجعه نمایید. با ما همراه باشید تا تجربه حس خوش زیبایی را برای شما به ارمغان آوریم.

سوالات متداول درباره هایفوتراپی

در این قسمت به سوالات مهم درباره هایفوتراپی پاسخ می دهیم. این موارد، عبارت است از:

 • هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب نیست؟

افرادی که سن بالای 50 سال دارند. چراکه کلاژن سازی در پوست آن ها اتفاق نمی افتد. افرادی که دارای مشکلات پوستی متفاوت نظیر: آکنه، خال گوشتی، تبخال و موارد دیگر.

هایفوتراپی چگونه انجام می شود؟

شخص به آرامی روی تخت دراز می کشد و حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه پزشک دسته دستگاه (پروپ)هایفو را درست همانند سونوگرافی. به آرامی روی پوست صورت در جهت های خاص روی صورت بیمار حرکت می دهد. چون این تکنیک هیچ دردی ندارد نیاز به بی هوشی یا بی حسی موضعی نمی باشد. نکته واضح این است که فرد پس از هایفوتراپی لیفت و کشیدگی پوست خود را احساس و مشاهده خواهد کرد. نتایج تاخیری هایفو به تدریج تا حدود سه ماه بعد از آن تا ۶ ماه قابل مشاهده خواهد بود.

چه مدت طول می کشد تا نتایج هایفوتراپی مشخص شود؟

بعد از انجام هایفو شما می توانید تاثیر اولیه را ببینید اما نتیجه نهایی ۲تا۳ ماه بعد پدیدار خواهد شد. چرا که بدن به طور طبیعی کلاژن را بازسازی می کند و این مدت بازسازی بستگی به بدن شما دارد.

ماندگاری هایفوتراپی چه قدر است؟

تاثیر هایفوتراپی بین 1 تا 3 سال است. البته عواملی همچون برنامه رژیم غذایی سالم، سن، وضعیت پوست و برنامه ورزشی در آن تاثیرگذار است.

3.5/5 - (6 امتیاز)

14 دیدگاه ‌ها

 • اگه هایفو کردم پوستم خراب شد چی ؟

  • امکان خراب شدن پوست شما وجود ندارد دوست عزیز. برای اطلاعات بیشتر با مشاورین آنیل ارتباط برقرار کنید.

 • من 50 ساله هستم. آیا هایفو تراپی برای رفع چروک های صورت مناسبه؟

  • بله. این روش به گروه های سنی بالای 30 سال توصیه می شود و جزء روش های کم تهاجمی است. روش های کم تهاجمی در پزشکی امروز رو به گسترش است.

 • سلام با توجه به انجام عمل اسلیو معده ولاغری حدود۲۵ کیلو در این ۵ ماه اخیر به جهت بر طرف نمودن غبغب با روش هایفو تراپی مزاحم شدم
  البته جدید ایمپلنت فک بالا و۴ واحد فک پایین رو هم انجام داده ام ومبتلا به دیابت نوع ۲ بوده که با توجه به عمل اسلیو مصرف انسولین به یک چهارم کاهش یافته
  نظر نهایی مبنی بر انجام هایفو تراپی ویا ممنوعیت عمل رو میخواستم استعلام بگیرم

 • آیا هایفوتراپی باعث سوختگی یا تاول میشه؟

  • سلام دوست عزیز
   در صورت اینکه حساسیت پوستی داشته باشید، احتمال بروز تغییر رنگ و التهاب در چند روز اول وجود دارد. لازم به ذکر است این روش جوانسازی پوست، غیر تهاجمی است.

  • سلام دوست عزیز
   در صورتی که حساسیت پوستی داشته باشید، احتمال بروز سوختگی و التهاب در چند روز اول، وجود دارد. لازم به ذکر است در صورت عدم توانایی پزشک و تنظیمات اشتباه دستگاه، احتمال تغییر رنگ و سوختگی وجود دارد.

 • هر جلسه هایفوتراپی چقدر زمان میگیره؟

  • سلام دوست عزیز
   مدت زمان هایفوتراپی، با توجه به نیاز مراجعه کننده، بین 30 تا 90 دقیقه است.

 • آیا برای هایفوتراپی بیهوشی انجام میشود؟

  • سلام دوست عزیز
   خیر؛ هایفو یک روش درمانی غیرتهاجمی برای جوانسازی پوست است که نیاز به بیهوشی و بستری شدن ندارد.

 • ماندگاری هایفو صورت چقدر است؟

  • سلام زیباجوی عزیز؛ مدت ماندگاری هایفو به عواملی همچون سن، وضعیت پوست، میزان چین و چروک ها، نوع دستگاه و تجربه پزشک متخصص بستگی دارد. با این حال، این روش جوانسازی، بین 1 تا 2 و حتی 3 سال ماندگاری دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *