تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین خدمات زیبایی می‌باشد که افراد زیادی در سراسر جهان به دنبال انجام آن هستند. پیری و ایجاد چین و چروک بر سطح پوست یکی از اتفاقات ناگزیری است که به سراغ همه می‌آید. اما راه‌های زیادی برای جوانسازی پوست و تخفیف در علائم پیری وجود دارد مانند تزریق چربی ، تزریق ژل و فیلر و  همچنین تزریق بوتاکس.

تزریق بوتاکس لب تاریخچه ای به قدمت بیش از 50 سال دارد اما استفاده از آن برای از بین بردن چین و چروک صورت کمتر از 20 سال است که وارد حوزه زیبایی شده است. در این مقاله قصد داریم نکاتی در رابطه با تزریق بوتاکس را برای شما بیان کنیم تا بتوانید به درستی در این زمینه تصمیم بگیرید.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نام تجاری سمی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شود. بله درست شنیدید بوتاکس نوعی سم است. این ماده از آزاد شدن انتقال دهنده عصبی استیل کولین از انتهای آکسون‌های سلول‌های عصبی در محل اتصال عصب عضلانی جلوگیری می‌کند، بنابراین باعث فلج شدن عضله هدف می‌شود.

به نقل از سایت paziresh24:

استفاده از سم بوتولینوم برای کاربردهای زیبایی نخستین مرتبه در سال  ۱۹۸۰میلادی توسط یک پزشک کانادایی کشف شد. این پزشک به‌طور اتفاقی کشف کرد بیمارانی که برای موارد درمانی مورد تزریق بوتاکس قرار گرفته‌‌اند، خطوط اخم‌ آن‌ها نیز از بین رفته است.

کاربرد بوتاکس صورت

از بوتاکس علاوه بر مصرف در درمان‌های زیبایی و بهبود چین و چروک در درمان مشکلاتی دیگری استفاده می‌شود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

کاربرد بوتاکس صورت

 • تعریق شدید زیر بغل و کف دست (هایپرهیدروز) تزریق بوتاکس باعث فلج شدن اعصاب تحریک کننده ی غدد عرق می‌شود. اثر بخشی این روش پس از چند بار تزریق ظاهر می شود.
 • پرش غیرارادی پلک (بلفارواسپاسم) تزریق بوتاکس عضلات کنترل کننده پلک را تضعیف می‌کند.
 • انحراف چشم(استرابیسم) در این درمان بوتاکس به داخل عضلات چشم تزریق می شود و باعث اصلاح انحراف چشم می‌شود.
 • میگرن مزمن در این درمان بوتاکس مسیر انتقال دهنده های عصبی که سیگنال های درد را حمل می کنند مسدود می کند و مانع رسیدن آن به سر و گردن می‌شود.
 • مثانه بیش فعال در این بیماری بوتاکس باعث می شود عضلات مثانه ریلکس شود و از تکرر ادرار جلوگیری می‌شود.
 • بوتاکس خط خنده

چه نکاتی را باید در هنگام تزریق بوتاکس رعایت کنیم؟

همانند بسیاری دیگر از عمل‌های زیبایی مانند تزریق ژل و فیلر ، در زمان تزریق بوتاکس نیز باید نکات بسیار مهمی را در نظر گرفت.

 • تزریق بوتاکس فقط چند دقیقه به طول می‌انجامد و نیازی به بیهوشی نخواهد داشت. 
 • پزشک از یک سوزن کوچک برای تزریق بوتاکس به عضلات مورد نظر استفاده می‌کند بنابراین درد زیادی نخواهد داشت. بعضی از پزشکان هم 10 دقیقه قبل از تزریق از بی حسی موضعی (کرم بی حس کننده) استفاده می‌کنند.
 • به طور کلی 7 تا 14 روز طول می کشد تا اثر کامل تزریق مشخص شود.
 • حداقل 1 هفته قبل از تزریق از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید.
 • همچنین از آسپرین و داروهای ضد التهاب 2 هفته قبل از تزریق استفاده نکنید تا از ایجاد کبودی جلوگیری شود.
 • از ماساژ دادن محل تزریق به مدت 24 ساعت خودداری کنید تا بوتاکس را به منطقه دیگری پخش نکنید. 
 • همچنین ممکن است پزشک به شما بگوید که پس از تزریق 4 ساعت در حالت ایستاده باشید و یا برای چند روزی ورزش را تعطیل کنید.
 • از آفتاب گرفتن و سونا به مدت 2 روز خودداری کنید.
 • پزشک شما در مورد باید و نبایدهای بعد از تزریق مشاوره بیشتری می‌دهد.

بوتاکس چیست؟

ماندگاری بوتاکس

همانطور که می‌دانید تزریق بوتاکس یک روش موقتی است و اثرات ناشی از آن 3 تا 6 ماه باقی خواهد ماند. بعد از این زمان با بازگشت آرام عملکرد عضلات، خطوط و چین و چروک ها دوباره ظاهر می‌شوند و باید تزریق دوباره انجام شود. 

البته خطوط و چین و چروک ها اغلب با گذشت زمان شدت کمتری پیدا می‌کنند زیرا عضلات در صورت عدم استفاده به مرور تحلیل می‌روند و کوچک می‌شوند. البته ماندگاری اثرات بوتاکس به عوامل دیگری مانند سن فرد، میزان الاستیسیته یا انعطاف پذیری پوست و عمق چین و چروک‌ها یا خطوط پوستی بستگی دارد. به نقل از سایت meliorclinics درباره ماندگاری بوتاکس:

On average, the duration of botox in the body is around three to four months.

The length of time botox continues to work in the body differs from patient to patient. Factors such as metabolism and muscularity can influence the longevity of botox in each individual.

 آیا تزریق بوتاکس ایمن است؟

اگرچه سم بوتولینوم تهدید کننده زندگی می‌باشد، اما استفاده از آن در دوزهای کوچک مانند مواردی که در استفاده از بوتاکس نام برده شد، بی خطر محسوب می‌شوند.

نکته مهم این است برای تزریق بوتاکس همیشه باید به یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک دارای مجوز مراجعه کنید. اگر تزریقات شما مطابق با استانداردهای FDA انجام نشود یا توسط پزشک بی تجربه تزریق شود، احتمالاً عوارض جانبی آن را تجربه خواهید کرد.

عوارض بوتاکس بعد از چند سال

عوارض بوتاکس بعد از چند سال

اگر شما به کلینیک معتبری مراجعه کنید و نزد پزشکان حاذق تزریق بوتاکس انجام دهید مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد؛ اما اگر بخواهیم از عوارض بوتاکس بعد از چند سال همانند دیگر‌ عمل‌های جوانسازی پوست مثل میکرونیدلینگ که بسیار متداول هستندصحبت کنیم می توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • از آنجا که این دارو در محل بیماری شما تجویز می‌شود، بیشتر عوارض آن نزدیک به محل تزریق دارو است. قرمزی، کبودی، عفونت و درد در محل تزریق ممکن است رخ دهد.
 • سرگیجه، مشکل در بلع خفیف، عفونت های تنفسی مشابه با سرماخوردگی ممکن است به وجود بیاید.

بیشتر افراد عوارض جانبی جدی ندارند اما در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

نکته بسیار مهمی که در این زمینه باید گوشزد کنیم این است که برای انجام بوتاکس هرگز به مراکز غیر استاندارد و غیر پزشکی مانند آرایشگاه ها مراجعه نکنید.

چه کسانی کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند؟

در شرایط خاص، تزریق بوتاکس توصیه نمی شود، از جمله در موارد زیر:

 • کسانی که عفونت فعالی در ناحیه تزریق دارند مانند تبخال لب.
 • افرادی که درگیر بیماری عصبی-عضلانی مانند میاستنی گراویس هستند.
 • اشخاصی که داروهای ضد انعقاد و رقیق کننده خون مصرف می کنند.
 • افراد باردار یا شیرده.

عوارض بوتاکس بعد از چند سال

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث ماندگاری بیشتر اثرات آن می شود؟

اگر برای اولین بار است که عمل بوتاکس را انجام می دهید احتمالا اثرات آن زودتر از بین خواهد رفت. پس بسته به نظر پزشک احتمالا سه تا چهار ماه بعد از تزریق برای تزریق بعدی باید دوباره مراجعه کنید. 

اما با تزریقات در دفعات بعدی به دلیل ضعیف شدن عضلات فواصل مراجعه شما بیشتر می شود.

دقت کنید برای مراجعه بین جلسات تزریق نباید کمتر از سه ماه زمان باشد. زیرا تزریق بیش از حد باعث مقاوم شدن بدن به بوتاکس می شود و ممکن است بدن دیگر به درمان پاسخ ندهد.

 

هزینه بوتاکس صورت

هزینه بوتاکس به عواملی مختلفی بستگی دارد که این عوامل عبارت هستند از :

برند تجاری بوتاکس: بر اساس نوعی بوتاکسی که برایتان تزریق می شود قیمت ها متفاوت می باشد. همچنین با توجه به نوسانات ارزی تغییرات قیمت بسیار زیاد می تواند باشد.

نکته ای که اینجا باید اشاره کنیم این است به اصل بودن بوتاکس توجه کنید .

میزان تزریق: بسته به شدت و عمق چروک ها و خط و خطوط ها ، و همچنین نواحی مختلف بدن دوزهای تزریقی متفاوت خواهد بود بنابرای هزینه تزریق بوتاکس نیز متغیر می باشد.

هزینه بوتاکس صورت چقدر است؟

نتیجه گیری

چنانچه با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، اگر شما خود را فرد مناسبی برای تزریق بوتاکس می بینید و تصمیم به انجام آن گرفته اید می توانید با مشاوران ما در کلینیک زیبایی آنیل که بهترین مرکز بوتاکس تهران است، تماس بگیرید و اطلاعات تکمیلی را در این زمینه به دست آورید. همچنین می‌توانید  عمل تزریق بوتاکس را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت  توسط برترین پزشکان این حوزه، انجام دهید.

عضلات تزریق بوتاکس چگونه فلج می شوند؟

بولوتونیم نوع A یکی از سم های موجود در اکثر مواد بوتاکس است که با استفاده از تزریق آن، عملکرد عصبی را مختل نموده و باعث فلج شدن آن می شوند

مرگ در اثر تزریق بوتاکس امکان دارد؟

اگر ماده بوتاکس تزریق شده تاریخ گذشته باشد و یا به صورت اشتباه و با مقدار بیش از حد تزریق شود، در مواردی ممکن است باعث مرگ بیمار شود

تزریق بوتاکس در منزل انجام می شود؟

می توان گفت که تزریق بوتاکس در منزل امکان پذیر است ولی توصیه می شود به دلیل مسائل بهداشتی و همچنین دریافت نتیجه بهتر، این کار انجام نشود

5/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه ‌ها

 • میشه بعد یه مدت بوتاکس رو برداشت؟

  • اثر بوتاکس بعد از مدتی از بین می رود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *