مزونیدلینگ صورت چیست؟ فواید مزونیدلینگ + هزینه 1403

مزونیدلینگ صورت
دسته‌بندی جوان سازی
نویسنده دکتر امیر آذری فر
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 7 فوریه 2024
5
(1)

امروزه روش‌ های متعددی برای رسیدگی به پوست صورت و رفع مشکلات آن وجود دارد. مزونیدلینگ جزو روش ‌هایی است که به این منظور استفاده می ‌شود. در این روش پزشک سوزن ‌های ریزی را وارد پوست بیمار می‌ کند. با استفاده از آن می ‌توان میزان تولید کلاژن را افزایش داد و پوست صورت را ترمیم و جوانسازی کرد. تزریق کوکتل ‌مزوتراپی مو مواد مفید را وارد پوست کرده و روی آن اثر مثبت می‌ گذارد.

مزونیدلینگ فواید مختلفی دارد از جمله جوانسازی پوست، برطرف شدن لک پوست، افزایش سرعت بهبودی زخم ها و… عوارض احتمالی این تکنیک درمانی شامل التهاب، قرمزی، تیرگی پوست و… می شود. میزان ماندگاری مزونیدلینگ به فعالیت متابولیک بدن، نوع مواد به کاررفته در تزریق به پوست، وضعیت پوست، عوامل محیطی و… بستگی دارد.

مزونیدلینگ پوست چگونه است؟

مزونیدلینگ چیست؟

برای جوانسازی پوست می توان از راهکارهای مختلف به طور مثال روش مزونیدلینگ استفاده کرد. این روش در بخش های گوناگون بدن از جمله صورت به کار می ‌رود. برای انجام آن باید کوکتل‌ های مزوتراپی را به کمک سوزن وارد پوست کرد تا بافت ‌های صدمه دیده بازسازی شوند. در این تکنیک درمانی، پوست صورت به تولید کلاژن تحریک می ‌شود. به همین دلیل با استفاده از آن می ‌توان لکه‌ ها و چین و چروک ‌ها را برطرف و پوست را جوانسازی کرد. مزونیدلینگ صورت یک راه حل مناسب برای مقابله با روند پیری پوست است.

روش درمان مزونیدلینگ چگونه است؟

پزشک برای انجام این روش از سوزن ‌های ریز کمک می‌ گیرد. این سوزن ‌های کوچک زخم‌ های خفیفی را در پوست صورت ایجاد می ‌کنند. در نتیجه ساخت کلاژن و الاستین در بدن فعال می ‌شود. این اتفاق در جلوگیری از پیری پوست صورت موثر است. از طرف دیگر کوکتل ‌های مزوتراپی به داخل پوست راه پیدا می ‌کنند. این مواد مفید می ‌توانند لکه ‌های پوست را از بین برده و آن را سفت، پر و تازه کنند.

مزونیدلینگ باعث به وجود آمدن یکسری منافذ در پوست می ‌شود. این منافذ جذب دارو را افزایش می‌ دهند. سلول‌ های صدمه دیده و پیر پوست صورت از بین رفته و سلول‌ های جدید جای آنها را می ‌گیرند. رنگدانه‌ های غیرطبیعی پوست بهبود پیدا می کنند و بخش ‌هایی از آن که بر اثر نور خورشید یا اسکار آکنه دچار تغییر رنگ شده ترمیم می ‌گردد.

فواید مزونیدلینگ چیست؟

فواید مزونیدلینگ صورت

خراش‌ های کوچکی که طی انجام مزونیدلینگ روی پوست ایجاد می ‌شود تولید کلاژن را تحریک می ‌کند. از طرف دیگر مواد مغذی می‌ توانند با سهولت بیشتر به لایه‌ های زیرین پوست راه پیدا کنند. پوست صورت ممکن است به دلایل گوناگون دچار آسیب شود. این روش درمانی در رفع انواع مشکلات پوستی کاربرد دارد از جمله:

افزایش ساخت کلاژن

تقویت کلاژن ‌سازی باید به عنوان مزیت اصلی مزونیدلینگ معرفی شود. در اینجا جا دارد یادآوری کنیم که سطح کلاژن با گذشت زمان و بالا رفتن سن کاهش پیدا می ‌کند. این تکنیک با تقویت کلاژن ‌سازی می تواند به جوان ‌تر شدن پوست صورت کمک کند.

برطرف شدن لکه ‌ها

مزونیدلینگ قادر است لک های پوستی را برطرف و رنگ پوست را یکدست کند.

ترمیم زخم

این روش برای ترمیم زخم و جای آن هم مفید است. مزونیدلینگ می ‌تواند فرآیند طبیعی بهبودی زخم‌ ها را تحریک کند. این تکنیک باعث بهبود گردش سلولی و ساخت الاستین و کلاژن در بدن می ‌شود. به کمک آن می توان سرعت بهبودی زخم و جای زخم را افزایش داد.

مقابله با پیری پوست

انجام این تکنیک باعث می شود ورود مواد مورد نیاز به داخل پوست افزایش پیدا کند. بنابراین یک راهکار موثر برای مقابله با علائم پیری پوست و ایجاد چین و چروک در آن است. به کمک این روش می ‌توان انواع خطوط و چین و چروک های ایجادشده روی پوست را برطرف کرد. علاوه بر این برای پوست کدر، خشک، شل و… هم مفید است.

مزونیدلینگ برای جای جوش

عمق نفوذ سوزن ‌هایی که برای انجام مزونیدلینگ استفاده می‌ شود با روش‌ های دیگر فرق می‌ کند. به همین دلیل با استفاده از آن می‌ توان لایه میانی پوست بیمار را بهتر مورد هدف قرار داد. علاوه بر این تولید کلاژن پوست هم بیشتر تحریک می‌ شود و مشکلاتی مثل جای جوش صورت بهتر رفع می‌ گردد.

مطلب پیشنهادی: درمان جای جوش با لیزر co2 فرکشنال

مزونیدلینگ برای لک صورت

پزشک برای از بین بردن لک صورت با مزونیدلینگ باید به نکات مختلفی توجه کند. کوکتل‌ ها و داروهایی که برای انجام این روش به کار می رود باید با توجه به نوع پوست، سن بیمار، نوع و مقدار لک صورت و… انتخاب شود. مواد در دستگاه قرار گرفته و سپس با تزریق به نقاط مورد نظر باعث از بین رفتن لک صورت می‌ شود.

تفاوت مزونیدلینگ و میکرونیدلینگ

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ

مزونیدلینگ و میکرونیدلینگ هر دو جزو روش ‌هایی هستند که برای مقابله با مشکلات پوستی به کار می ‌رود. مهم ترین فرقی که بین این دو تکنیک وجود دارد به استفاده از کوکتل ‌های مزوتراپی مربوط می شود. در روش میکرونیدلینگ پزشک نیازی به استفاده از کوکتل مزوتراپی ندارد‌. در این روش فقط باید از سوزن‌ های ریز و ظریف استفاده کرد. این سوزن ها می‌ توانند تولید کلاژن و الاستین را افزایش داده و خاصیت ارتجاعی پوست صورت را بهبود بخشند.

از آنجایی که میکرونیدلینگ بدون تزریق کوکتل مزوتراپی انجام می ‌شود طول مدت درمان و دوره نقاهت کوتاه ‌تری دارد. در ضمن عوارض آن هم نسبت به مزونیدلینگ کمتر است. از طرفی ممکن است بدن بعضی از افراد نسبت به مواد مورد استفاده در کوکتل مزوتراپی حساسیت نشان دهد. در چنین حالتی به متقاضیان توصیه می‌ شود که برای رفع مشکلات پوستی خود از روش میکرونیدلینگ استفاده کنند.

عوارض مزونیدلینگ صورت

بعد از انجام مزونیدلینگ صورت ممکن است فرد با برخی عوارض مواجه شود. این عوارض با گذشت زمان برطرف می ‌شوند. همان طور که پیش تر اشاره شد پزشک برای انجام این روش از سوزن‌ های کوچک استفاده می ‌کند. ورود سوزن‌ ها به پوست باعث بروز عوارضی مثل التهاب و قرمزی می‌ شود. اگر بیمار به توصیه‌ های پزشک توجه کند، این عوارض در مدت ۷ الی ۱۰ روز بعد از مزونیدلینگ از بین خواهد رفت.

تیرگی پوست یکی دیگر از عوارضی است که بعد از انجام این روش ایجاد می ‌شود. ممکن است پوست صورت تا حدی تیره شده و رنگ آن تغییر کند. این عارضه چند روز بعد از عمل برطرف می‌ شود. در واقع پوست صورت به حالت پوسته پوسته درآمده و ریزش پیدا می‌ کند. این اتفاق باعث می‌ شود رنگ پوست دوباره به حالت طبیعی خود برگشته و یکدست شود. استفاده از سوزن روی پوست باعث به وجود آمدن زخم می ‌شود. این زخم ‌ها بسیار جزئی و کوچک هستند و بعد از گذشت چند روز بدون آن که اثری از خود به جا بگذارند کاملا از بین می ‌روند.

مراقبت های بعد از مزونیدلینگ

مراقبت‌ های بعد از مزونیدلینگ

مراقبت ‌های بعد از عمل شامل موارد مختلفی می ‌شود که عبارتند از:

  • بهتر است تا مدتی از انجام فعالیت خودداری کرده و زمانی را به استراحت اختصاص دهید. بعد از گذشت ۳ الی ۵ روز می ‌توانید فعالیت ‌های روزمره خود را از نو شروع کنید.
  • ممکن است پزشک داروهای مسکن، ضدالتهاب و… را برای شما تجویز کند. در این صورت باید تمامی آنها را طبق دستور پزشکتان مصرف کنید.
  • بعد از انجام مزونیدلینگ تا ۲ هفته از مصرف داروهای رقیق کننده خودداری کنید.
  • تا چند روز بعد از عمل پوست خود را در معرض آب هایی که دمای بسیار زیاد یا بسیار کم دارند قرار ندهید.
  • برای شستشوی پوست صورت و سرتان با توجه به نظر پزشک معالج از مواد شوینده ملایم کمک بگیرید.
  • پوست صورت را با کارهایی مثل خاراندن و… تحریک نکنید.
  • از انجام فعالیت ‌هایی که باعث تعریق پوست صورت و سر می ‌شوند خودداری کنید.
  • بعد از انجام مزونیدلینگ نباید پوستتان را در معرض نور خورشید قرار دهید. اهمیت این مساله بسیار زیاد است. حتی توصیه می ‌شود هنگام حضور در منزل هم از کرم ضدآفتاب برای پوست خود استفاده کنید.
  • شنا کردن و آفتاب گرفتن تا چند هفته بعد از انجام این عمل ممنوع است.
  • برای این که از آلرژی در امان بمانید تا چند روز بعد از عمل نباید مواد آرایشی و فرآورده‌ های مراقبت از پوست را برای صورت استفاده کنید.

ماندگاری مزونیدلینگ

ماندگاری مزونیدلینگ صورت ۶ الی ۱۲ ماه است. میزان ماندگاری این روش به عوامل مختلفی بستگی دارد. فعالیت متابولیک بدن و نوع موادی که به پوست تزریق می‌ شود در این رابطه تاثیرگذار است. وضعیت پوست هم در ماندگاری آن اثر دارد. از طرف دیگر باید به عوامل خارجی توجه داشت. تابش نور آفتاب، تماس پوست صورت با آب، استفاده از فرآورده‌ های آرایشی و… روی آن اثر می گذارند. موارد مذکور جزو عوامل موثر در تعیین مدت ماندگاری تکنیک است.

هزینه مزونیدلینگ

هزینه مزونیدلینگ

قیمت گذاری خدمات مزونیدلینگ با توجه به برخی عوامل انجام می ‌شود. جنس پوست، نوع و مقدار مواد به کاررفته در کوکتل مزوتراپی، سن بیمار، سابقه کلینیک و… در تعیین هزینه نهایی موثر است. ناگفته نماند که بالا بودن هزینه خدمات نمی ‌تواند همیشه نشان دهنده کیفیت خوب آنها باشد. کسانی که دغدغه استفاده از خدمات باکیفیت را دارند باید به مراکز مطمئن و معتبر مراجعه کنند. مشاهده نمونه کارها نشان می دهد که کیفیت خدمات کلینیک و پزشک معالج چقدر است.

جمع بندی

مزونیدلینگ صورت در دسته‌ بندی موثرترین تکنیک ‌های درمانی پوست قرار می‌ گیرد که در بهترین مرکز مزونیدلینگ تهران انجام می شود. این روش ترکیبی از مزوتراپی و میکرونیدلینگ بوده و باعث جوانسازی پوست و جلوگیری از پیری زودرس آن می ‌شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای 5 / 5. تعداد رای: 1

هنوز رای ثبت نشده است.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *