جوش زیر پوستی + بررسی علل و درمان خانگی

علت جوش زیر پوستی چیست
دسته‌بندی مجله سلامت
نویسنده دکتر امیر آذری فر
زمان مطالعه
تاریخ انتشار ۱۱ دی ۱۳۴۸
۵
(۱)

یکی از عارضه های پوستی که از زیبایی چهره کاسته و حس اعتماد به نفس را از فرد سلب می کند؛ جوش زیر پوستی است. همه افراد در هر سن و سالی ممکن است این مشکل را تجربه نمایند. این جوش به دلیل برآمدگی ای که دارد، پوست را به عنوان یک سطح ناهموار نشان داده و باعث افت جذابیت آن می شود. همین موضوع باعث شده تا افرادی که به جوش های زیر پوستی دچار شده اند؛ به فکر یک راه چاره جهت رهایی از آن باشند. در ادامه راجع به چیستی جوش زیر پوستی، انواع، علائم، علت و روش های درمانی مناسب آن صحبت خواهیم کرد.

جوش زیر پوستی چیست؟

جوش زیر پوستی چیست؟

جوش زیر پوستی را می توان نوعی آکنه یا کیست متورم زیر پوستی محسوب نمود. هنگامی که سبوم اضافی به لایه های زیرین پوست راه یافته و در آن تجمع می یابند؛ باعث ظهور این پدیده پوستی می شوند. گاهی جوش های پوستی به عنوان یک برآمدگی کوچک نشان داده شده و گاهی نیز به عنوان یک برآمدگی بزرگ و آشکار دیده می شوند. اگر تعداد جوش های زیر پوستی، اندک باشد؛ مشکل خاصی را برای فرد ایجاد نخواهد کرد؛ ولی وای به روزی که تعداد این جوش ها افزایش یابد، آن وقت است که فرد درمانده شده و حتی یک میکاپ ساده و تمیز هم نمی تواند انجام دهد.

اگرچه جوش زیر پوستی، ظاهری شبیه به سایر جوش ها مثل جوش سر سفید، سرسیاه و چرکی ندارد؛ اما ظاهر پنهان همین جوش می تواند چالش های مختلفی را پیش روی فرد قرار دهد. اگر به موقع به داد آنها نرسیده و جوش ها را به حال خود رها کنید؛ در روزهای آتی خواهید دید که جوش های معمولی، جای خود را به آنها داده اند. در واقع این جوش ها همان جوش زیر پوستی اند که تغییر هویت داده اند. لازم به ذکر است؛ جوش زیر پوستی فقط در صورت هویدا نمی شود؛ بلکه احتمال ظهور در سایر نقاط بدن را نیز دارد.

مطلب پیشنهادی: برطرف شدن جای اسکار با سابسیژن صورت

انواع جوش زیر پوستی

جوش های زیر پوستی که اغلب در نواحی چرب پوست همچون پشت گردن، شانه ها و صورت ظهور می یابند؛ دارای انواع گوناگونی‌اند. در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت:

جوش زیر پوستی سیستمی

جوش زیر پوستی سیستمی که به عنوان «کیست» شناخته شده، در عمق پوست ظاهر گردیده و به شکل توده های بزرگ و عمیق پوستی دیده می شود. این جوش از بافت آبکی برخوردار بوده و از نوع التهابی است.

جوش زیر پوستی سفید قرمز

نام دیگر آن «پاپول پوستول» می باشد. بافت این جوش، التهابی است و متشکل از سلول های التهابی، چربی و باکتری می باشد. گردن و صورت که بیش از سایر نقاط بدن، چرب به نظر می رسند؛ در معرض حمله این جوش ها قرار دارند. در خصوص ظاهر این جوش می توان گفت رنگ آن صورتی یا قرمز بوده و به صورت برجستگی پوستی دیده می شود. وقتی منافذ باز پوست مسدود شده و سلول های مرده پوستی افزایش یابند؛ این جوش، مجالی برای ظهور خواهد یافت. اگر این جوش را لمس کنید، خواهید دید که بافت برآمده و سفتی دارد. نباید این جوش ها را بترکانید؛ چون با این کار باعث تحریک باکتری ای به اسم کاتی باکتریوم شده و آسیب های پوستی را ایجاد خواهید کرد.

جوش زیر پوستی سر سفید

جوش زیر پوستی سر سفید که به «کومدون بسته» نیز ملقب گردیده، غالبا به شکل برجستگی سفید رنگ و چرکی مشاهده می شود. نواحی اطراف این جوش دارای رنگ قرمز بوده و اندکی ملتهب و دردناک اند. همچنین پوست اطراف جوش نیز چروک و سفت به نظر می رسد.

به هیچ وجه این جوش های زیر پوستی را دستکاری نکنید؛ چون با این اقدام، باعث بروز زخم و اسکارهای پوستی شده و نتیجه ای در خصوص بهبودی جوش، حاصل نخواهید کرد.

جوش چرکی

جوش چرکی که نام دیگر آن «پاسچول» می باشد؛ به صورت برجستگی های قرمز ظهور یافته و یک نوع جوش زیر پوستی بزرگ محسوب می شود. در نقطه مرکزی این جوش، با نقاط زرد رنگ یا سفید رنگ مواجه خواهید شد. سوال اینجاست که این جوش چه هنگام ظاهر می گردد؟ هنگامی که منافذ پوستی به دلیل تغییرات هورمونی یا تجمع باکتری ها مسدود شوند؛ جوش زیر پوستی چرکی ظهور می یابد. معمولا کمر و قفسه سینه، بیشترین نقاطی اند که در معرض هجوم این جوش قرار دارند.

مطلب پیشنهادی: درمان جای جوش با لیزر co2 فرکشنال

علائم جوش زیر پوستی چیست؟

علائم جوش زیر پوستی

در مقایسه جوش زیر پوستی با سایر جوش ها می توان گفت این جوش از اندازه بزرگتری برخوردار بوده و بافت عمیق تری دارد. با وجود این علائم می توانید به بروز این جوش در پوست خود پی ببرید:

  • اگر کیست های بزرگ چربی را در پوست مشاهده نمودید؛ احتمالا به جوش زیر پوستی مبتلا شده اید.
  • جوش های سفید و سر بزرگ نیز نشانه دیگری از این جوش ها هستند.
  • جوش های زیر پوستی در صورت پیشرفت، با تورم، التهاب و درد همراه می باشند.
  • ظهور جوش های سرسیاه و سرسفید نیز خبر از جوش زیر پوستی می دهد. در حقیقت این جوش ها ابتدا جوش زیر پوستی بودند که لایه های عمیق پوست را طی نموده و به سطح آن راه یافته اند.

علت جوش زیر پوستی

دلایل و عوامل متعددی سبب ظهور جوش های زیر پوستی می شوند. دلایلی همچون:

نوسانات هورمونی

هورمون های آندروژن که در دوران بلوغ، بیش از همه ترشح می شوند؛ می توانند عامل اصلی ظهور جوش های زیر پوستی باشند. همچنین بانوانی که در سنین یائسگی قرار داشته و یا نزدیک به عادت ماهیانه اند؛ بیشترین نوسانات هورمونی را تجربه نموده و ممکن است به جوش زیر پوستی ابتلا یابند.

عوامل ژنتیکی

بسیاری از مشکلات جسمانی، ریشه در ژنتیک دارند. بنابراین این عامل را می توان یکی از دلایل مهم در ظهور جوش های زیر پوستی دانست. اگر حتی یکی از والدین شما، تجربه درگیر شدن با جوش زیر پوستی را داشته، این بدان معناست که شما هم احتمالا در این وضعیت قرار خواهید گرفت.

استرس

با توجه به سبک زندگی در عصر حاضر، میزان استرس و اضطراب افزایش یافته و این موضوع، زمینه ساز ابتلای فرد به ناهنجاری های مختلف از جمله مشکلات پوستی خواهد بود. جوش زیر پوستی یکی از همین مشکلات به شمار آمده و با ترشح هورمون کورتیزول (در شرایط استرس زا) در پوست تشکیل می گردد.

عدم توجه به کیفیت لوازم آرایشی

توجه به کیفیت لوازم آرایشی، بسیار مهم است و نباید این موضوع را کم اهمیت بپندارید. اگر مدام از لوازم آرایشی نامرغوب استفاده نمایید؛ با منافذ بسته پوست روبرو شده و راه را برای خروج چربی ها خواهید بست. در نتیجه پوست ملتهب گردیده و با جوش زیر پوستی مواجه خواهد شد.

عدم استفاده از محصولات بهداشتی استاندارد

استفاده از محصولات بهداشتی غیر استاندارد می تواند بستر کافی برای تشکیل جوش زیر پوستی را فراهم سازد. اگر از مواد بهداشتی و مراقبتی همچون آبرسان، مرطوب کننده و ضد آفتاب به صورت دائم استفاده می کنید؛ می بایست توجه ویژه ای به مقوله استاندارد بودن در این محصولات داشته باشید. در غیر اینصورت، نه تنها آبرسانی پوست به شکل درست انجام نمی شود، بلکه باعث بستن منافذ پوستی و تشکیل جوش های زیر پوستی خواهید شد.

دلایل بروز جوش زیر پوستی چیست؟

درمان خانگی جوش زیر پوستی

در حال حاضر روش های متعددی جهت درمان مشکلات پوستی همچون جوش های زیر پوستی، مورد توجه قرار گرفته اند. یکی از این روش ها که بیش از همه با استقبال روبرو شده؛ درمان خانگی است. در ادامه، راجع به آن، توضیحاتی را ارائه خواهیم داد. اگر می خواهید از روش هایی همچون درمان خانگی جهت رفع فوری جوش زیر پوستی کمک بگیرید، به آیتم های زیر نگاهی بیندازید:

مخلوط جوش شیرین، آب و آبلیمو، یک ترکیب معجزه گر

برای این کار می توانید از جوش شیرین کمک بگیرید. کمی جوش شیرین را با آب و آبلیمو مخلوط کنید. سپس بعد از بدست آمدن خمیری سفت، آن را روی پوست تمیز بمالید. پس از اینکه خمیر مورد نظر خشک شد، آن را با آب ولرم شستشو دهید. این کار را دوبار در روز انجام دهید. با این اقدام، لایه برداری پوست رخ داده و به دلیل خروج سلول های مرده و چربی ها، جوش زیر پوستی رفع می گردد.

درمان خانگی جوش زیر پوستی

روغن درخت چای را فراموش نکنید

به جای اینکه از داروهای شیمیایی جهت رفع جوش زیر پوستی کمک بگیرید؛ روغن های طبیعی و سالم همچون روغن درخت چای را جایگزین نمایید. برای این کار می توانید مقداری از آن را با رعایت نسبت ۱ به ۱ با روغن های پایه همچون روغن زیتون مخلوط، جوجوبا و نارگیل ترکیب نمایید. سپس آن را روی نواحی مورد نظر قرار دهید. اجازه دهید این ترکیب به مدت چند ساعت یعنی شب تا صبح روی پوست بماند. در انتها پوست را با آب ولرم بشویید. برای دستیابی به نتایج مطلوب، بهتر است این کار را روزی دوبار انجام دهید.

یخ، ساده ترین و ارزان ترین راه برای رفع جوش زیر پوستی

اگر به دنبال راحت ترین راه جهت درمان جوش زیر پوستی هستید؛ یخ را به شما پیشنهاد می دهیم. تکه ای از یخ را درون دستمالی تمیز قرار داده و آن را روی ناحیه مورد نظر بگذارید. پس از گذشت چند ثانیه، دستمال را از روی پوست بردارید. این کار را چند بار تکرار کنید. این اقدام سبب خروج چربی های مازاد پوستی و میکروب های حاصل از جوش شده و التهاب را برطرف می سازد.

کمپرس آب گرم، معجزه می کند

چرا می گوییم کمپرس آب گرم برای درمان جوش زیر پوستی، مناسب است؟ چون حرارت بر روی منافذ پوستی تاثیر نهاده و آن را باز می کند. پس از آن چربی و سلول های مرده پوستی خروج یافته و سپس شاهد محو شدن جوش های زیر پوستی خواهید بود.

نمک سولفات، دشمن سرسخت جوش زیر پوستی

ابتدا کمی از نمک سولفات (۱ قاشق چایخوری) را با کمی آب گرم (نصف پیمانه) مخلوط نمایید. حالا پنبه را برداشته و به مخلوط مورد نظر آغشته کنید. سپس آن را روی پوست مالیده و اجازه دهید تا خشک شود. در آخر پوست را با آب ولرم شستشو دهید. برای دستیابی به نتایج مطلوب، نیاز است این کار را روی چند بار انجام دهید.

جمع بندی جوش زیر پوستی

قطعا یک پوست صاف و عاری از جوش، زیباتر از پوستی است که به جوش های مختلف همچون جوش زیر پوستی مبتلا گردیده است. اگر از جوش های زیر پوستی به ستوه آمده اید و به دنبال راهی برای فرار از آنها می گردید؛ به روش های نامبرده، دقت نموده و آنها را اجرا نمایید. قطعا پس از اتمام این اقدامات درمانی، شاهد نتایجی بی نظیر همچون پوست صاف، زیبا و درخشان خواهید بود. پوستی که جذابیتتان را دوچندان خواهد کرد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *