سابسیژن صورت چیست؟ فواید سابسیژن + هزینه 1403

سابسیژن صورت چگونه است
دسته‌بندی جوان سازی
نویسنده دکتر امیر آذری فر
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 29 ژانویه 2024
5
(1)

بسیاری از افرادی که در گذشته روی صورت و بدن خود آکنه و جوش داشته‌اند، بعدا با مشکلاتی درباره جای این جوش‌ها روبرو هستند و به دنبال راه‌هایی برای رفع اسکار و جای جوش‌های خود می‌باشند. از جمله راهکارهای درمانی برای رفع جای جوش‌ و آکنه، سابسیژن صورت است. برخی نیز برای رفع جای زخم ناشی از بریدگی‌ها، عمل جراحی، تصادفات و… این درمان را انتخاب می‌کنند.

گاهی نیز از سابسیژن صورت برای بهبود چین و چروک پوست صورت استفاده می‌شود. در ادامه این مقاله از کلینیک آنیل، درباره روش سابسیژن صورت و انواع، مزایا و عوارض آن شرح خواهیم داد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند: نمایش

سابسیژن صورت (subcision) چیست؟

سابسیژن عبارت از تکنیکی بدون جراحی و ایجاد برش برای بهبود ظاهر پوست صورت و رفع جای جوش و اسکار است. این متد نوعی جراحی سرپایی است که در مطب یا کلینیک‌های زیبایی توسط متخصص پوست انجام می‌شود. در سابسیژن صورت با وارد کردن یک سوزن به زیر پوست، به‌ صورت دستی رشته‌های فیبروتیکی که باعث اتصال بافت اسکار به لایه پوست زیر خود شده است، شکسته و جدا می‌کنند. برای این کار، سوزن‌های هیپودرمیک در سایزهای مختلف به منظور شکستن مکانیکی بافت اسکار موجود در لایه‌های سطحی، میانی یا عمیق پوست، به کار می‌روند.

سابسیژن صورت برای جای جوش

سابسیژن صورت چگونه انجام می شود؟

در سابسیژن صورت، متخصص پوست سوزنی را وارد پوست بخش زیرین بافت اسکار می‌کند. بدین طریق الیافی که جای زخم را به بافت زیر آن متصل کرده، شل کرده یا می‌شکنند. در این فرایند نه تنها بافت اسکار برداشته می‌شود، بلکه آزادسازی کلاژن در محلی که سوزن وارد می‌شود، صورت می‌گیرد. در واقع هر دو این موارد یعنی برداشتن اسکار و آزادسازی کلاژن منجر به کاهش ظاهر اسکار خواهند شد. این روش برای ایجاد نتیجه ایده‌آل، معمولاً 3 تا 6 بار به صورت ماهانه تکرار و انجام می‌شود.

لازم به ذکر است که استفاده از سابسیژن برای درمان همه نوع اسکار آکنه مناسب نیست و درمان اسکارهای برجسته (هیپرتروفیک) و اسکارهای کلوئیدی با این متد کارآمد نخواهد بود. برای انجام این عمل پزشک متخصص ابتدا، درجه اسکار را برای مفید بودن انجام عمل و نیز تعیین تعداد جلسات لازم و نوع سوزن، بررسی می‌کند. در ادامه ناحیه مورد نظر را برای رفع آلودگی‌های پوستی یا آرایش تمیز می‌کند. پس از مشخص سازی حاشیه‌ اسکار، پزشک از یک بی‌حس‌کننده موضعی برای کاهش درد زیباجو استفاده می‌کند.

در این مرحله متخصص، سوزن را به‌ صورت افقی وارد پوست و زیر جای زخم می‌کند و به‌ آرامی آن را از سمتی به سمت دیگر در زیر اسکار حرکت می‌دهد تا باعث رها شدن جای زخم از بافت زیر آن شود. در این زمان ممکن است صدای خمیدگی کمی را بشنوید که حاصل از شکسته شدن الیاف پوست خواهد بود. تکرار این کار بستگی به ‌اندازه و شکل اسکار دارد. پزشک پس از پایان سابسیژن صورت، از یخ روی محل زخم استفاده می‌کند تا باعث کاهش التهاب و خونریزی شود.

مراحل سابسیژن صورت

کاربردهای سابسیژن چیست؟

از درمان سابسیژن برای بهبود جای زخم و اسکار آکنه‌های پوستی استفاده می‌شود و در مواردی نیز به منظور بهبود اسکارهای کهنه، چین و چروک‌ پوست، سلولیت و… به کار می‌رود. سابسیژن در برخی موارد برای کاهش اسکار ناشی از آبله مرغان یا زخم ناشی از تصادف و عمل جراحی نیز استفاده می‌شود. کلیه اسکارهای فرورفته که در اثر آکنه یا آسیب پوستی ایجاد شده‌اند و اسکارهای کهنه با کمک این روش بهبود می‌یابند. علاوه بر این، سابسیژن در از بین بردن خط اخم پیشانی و خط خنده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و موثر هم واقع می‌شود.

سابسیژن صورت برای جای جوش

اصلی‌ترین کاربرد سابسیژن صورت، برای رفع جای جوش است. درمان جای جوش‌ها به عواملی نظیر عمق و محل جوش و نیز نوع پوست بیمار بستگی دارد. درمان اسکارهای کم‌عمق با این روش، اصولا راحت‌تر از درمان اسکارهای عمیق است.

مطلب پیشنهادی: درمان جای جوش با لیزر co2 فرکشنال

سابسیژن پیشانی

اصولا چین و چروک ناشی از اخم در اغلب افراد در ناحیه پیشانی بسیار زیاد است؛ زیرا حین اخم کردن خطوطی در پیشانی ظاهر می‌شوند که به مرور زمان عمقی و دائمی خواهند شد. لذا از سابسیژن صورت می‌توان برای کاهش و رفع این چین و چروک استفاده کرد.

سابسیژن بینی

افرادی که عمل زیبایی بینی انجام می‌دهند، ممکن است بعد از آن با جای بخیه عمل یا برخی زخم‌ها مواجه شوند که می‌توان با سابسیژن آن‌ها را رفع کرد یا کاهش داد.

سابسیژن پوست صورت

انواع سابسیژن صورت کدام است؟

سابسیژن صورت در واقع شامل دسته‌بندی خاصی نمی‌شود و یک تکنیک مشخص در همه موارد انجام می‌شود. با این همه، سابسیژن با توجه به لایه پوستی که مورد درمان قرار می‌گیرد، متفاوت خواهد بود که در ادامه به شرح این موارد می‌پردازیم.

 • سابسیژن لایه سطحی پوست

این شیوه از سابسیژن به منظور درمان آکنه‌ها و مشکلات سطحی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد و عمقی که سوزن وارد پوست می‌شود کم است. در این نوع، متخصص یک سوزن 25 گیج را به زیر اپیدرم وارد می‌کند.

 • سابسیژن لایه میانی پوست

ورود سوزن به پوست در این حالت به بافت‌های عمیق‌تر خواهد بود که لایه میانی نام دارد. در سابسیژن میانی یک کانول بلانت (کانول گیج 22 با قطری بیشتر از سوزن گیج 25) به ناحیه درم پوست وارد می‌شود.

 • سابسیژن لایه عمیق

در سابسیژن لایه عمیق، یک ابزار فلزی به نام Taylor Liberator به کار می‌رود که وارد عمیق‌ترین قسمت‌های درم شده و سخت‌ترین اسکارها را از بافت زیرشان جدا می‌کند. این روش و متد لایه میانی از سابسیژن سطحی تهاجمی‌تر هستند لذا ابتدا یک سوزن وارد پوست می‌شود تا سوراخ کوچکی برای ورود کانولا یا Taylor Liberator ایجاد کند.

 • سابسیژن کانولا (نواحی کوچک پوست)

از سابسیژن کانولا برای درمان نواحی کوچکی که نیاز به سابسیژن دارند، استفاده می‌کنند. ابتدا سوراخ کوچکی توسط سوزن روی پوست ایجاد می‌شود. سپس یک کانولا از طریق این سوراخ وارد زیر پوست می‌شود و به کمک آن نوارهای بافت اسکار که اسکار را به سمت پایین می‌کشند، جدا خواهند شد. بر اساس نیاز بیمار از کانول‌هایی در سایزها و طول‌های مختلف استفاده می‌شود.

 • سابسیژن نوکور (جای زخم)

در سابسیژن نوکور از سوزن‌های نوکور استفاده می‌شود و بیشتر در مواردی که جای زخم بسیار سفت و فیبروتیک است، استفاده می‌شود، زیرا برای شکستن این پیوندها نیاز به یک دستگاه بسیار تیز است.

 • ترکیب سابسیژن و تزریق ژل و فیلر

در این روش برای اثربخشی بیشتر، سابسیژن را با تزریق ژل یا فیلر ترکیب می‌کنند. پزشک بعد از انجام سابسیژن صورت، فیلرها را به زیر پوست تزریق می‌کند تا باعث پر شدن بخش زیر اسکار و کاهش فرورفتگی‌های آن شود. البته ژل و فیلر می‌توانند تحریک ساخت کلاژن‌ را انجام دهند.

 • ترکیب سابسیژن با اندولیفت

ترکیب سابسیژن صورت با لیزر اندولیفت نیز از روش‌های موثر برای درمان اسکار آکنه است. این روش نیز در تحریک ساخت کلاژن بسیار موثر است لذا منجر به بهبود سریع اسکار آکنه‌ها می‌شود.

عوارض سابسیژن صورت

مزایای سابسیژن صورت چیست؟

همانطور که اشاره شد از این روش برای بهبود و درمان جای اسکار و زخم استفاده می‌شود. با اینکه سابسیژن صورت، یک روش جراحی است؛ اما کم تهاجمی بوده و درد بسیار کمی دارد و نیاز به بستری شدن هم ندارد. از این روش درمانی می‌توان برای انواع پوست صورت استفاده کرد و نتایج ایده‌آل، موثر و طولانی‌مدتی نیز کسب کرد. این روش علاوه بر بهبود اسکارها، با تحریک کلاژن سازی منجر به کاهش یا رفع چین و چروک پوست صورت نیز خواهد شد. به صورت خلاصه، مزایای سابسیژن به شرح زیر می باشد:

 • نتایج آن ماندگار است.
 • دوره نقاهت کوتاهی دارد.
 • بدون نیاز به جراحی است.
 • بافت پوست را بهبود می بخشد.
 • خطر و عوارض جدی ندارد.
 • با سایر خدمات زیبایی سازگاری دارد.

مدت زمان اثر سابسیژن صورت چقدر است؟

برای مشاهده اثرات سابسیژن صورت، لازم است مدتی زمان بگذرد و اصولا اولین آثار آن بین دو تا چند روز بعد از عمل و کاهش تورم و کبودی ناشی از پروسه مشاهده خواهد شد. اما برای تحریک کلاژن‌سازی و پر شدن جای اسکارها حدود 1 تا 3 ماه زمان نیاز است.

سابسیژن چند درصد جواب می دهد؟

میزان تاثیرگذاری این روش بستگی به عوامل مختلفی دارد اما اغلب تا 90 درصد موثر واقع می‌شود.

ماندگاری سابسیژن چقدر است؟

دوام سابسیژن صورت، معمولا طولانی ‌مدت است و این ماندگاری به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند نوع پوست، نوع آکنه‌ها و اسکارها، شدت و عمق آن‌ها و سن زیباجو.

عوارض سابسیژن صورت چیست؟

پس از انجام سابسیژن، ممکن است درد، تورم و کبودی در محل تزریق ایجاد شود که کاملا طبیعی است. برخی عوارض جانبی نادر سابسیژن صورت، شامل موارد زیر است:

 • عفونت داخل یا حاشیه محل تحت درمان
 • تغییر رنگ پوست محل درمان
 • آسیب به اعصاب و عروق خونی حاشیه اسکار
 • کبودی و قرمزی بعد از سابسیژن

تورم، درد و کبودی اغلب تا 1 الی 2 هفته، بهبود خواهد یافت. برای این منظور پزشک، مصرف آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهاب را تجویز می‌کند. ورم پس از این فرایند نیز طبیعی و موقتی است و پس از 1 الی 2 هفته از بین خواهد رفت. برای تسریع در بهبود آن می‌توان از کمپرس آب سرد استفاده کرد.

آیا سابسیژن صورت درد دارد؟

عمل سابسیژن با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و فرد هیچ دردی را حس نخواهد کرد. البته بسته به آستانه تحمل درد، برخی افراد درد بسیار خفیفی را حس می‌کنند لذا نگرانی برای وجود درد در این روش بی مورد است.

چه کارهایی قبل از سابسیژن صورت انجام دهیم؟

انجام برخی موارد برای آمادگی قبل از سابسیژن صورت لازم است. به عنوان مثال:

 • در روز درمان مورد نظر نباید هیچ مواد آرایشی روی پوست صورت خود استفاده کنید.
 • توصیه می‌شود قبل از عمل، الکل، مواد مخدر و سیگار مصرف نکنید.
 • کسانی که داروی وارفارین یا آسپرین مصرف می‌کنند باید این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهند و حتی الامکان 3 روز قبل از عمل مصرف این نوع دارو را متوقف کنند.
 • یک روز قبل از سابسیژن، حمام نکنید.
 • در صورت ابتلا به بیماری خاصی، با پزشک معالجتان صحبت کنید.
 • اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید، به پزشک اطلاع دهید.
 • اگر سابقه حساسیت یا آلرژی دارید، به پزشکتان اطلاع دهید.

مراقبت های بعد از سابسیژن صورت چیست؟

برای بهبود تورم و جلوگیری از بروز عوارض بعد از سابسیژن صورت، باید به دستورالعمل‌های پزشک عمل کنید.

 • تا دو روز از فعالیت های بدنی شدید و ورزش خودداری کنید.
 • 4 تا 5 ساعت بعد از سابسیژن صورتتان را نشویید و از مواد آرایشی استفاده نکنید.
 • در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید.
 • اگر صورتتان بعد از سابسیژن ملتهب بود یا تورم داشت، از کمپرسور یخ استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از خونریزی در ناحیه درمان، از داروهای ضدالتهاب استفاده کنید.
 • ناحیه تحت درمان، ممکن است دچار عفونت شود. بنابراین، از پمادهای آنتی بیوتیکی که پزشک تجویز کرده است، استفاده کنید.

آیا سابسیژن دوره نقاهت دارد؟

دوره نقاهت سابسیژن طولانی نیست زیرا عوارض جانبی چندانی ندارد لذا کافی است زیباجو یک روز تا یک هفته بعد از عمل برای کاهش کبودی و تورم ناشی از آن صبور باشند و با پیروی از دستورالعمل‌های پزشک، دوره نقاهت خوبی را تجربه کنند.

قیمت سابسیژن پوست صورت

قیمت سابسیژن صورت در 1403 در کلینیک آنیل

هزینه سابسیژن صورت به عوامل گوناگونی بستگی دارد. از مهمترین این فاکتورها وسعت ناحیه تحت درمان است که نسبت مستقیم با هزینه عمل دارد. شدت و عمق اسکارها نیز از دیگر موارد موثر در هزینه سابسیژن است. محل مطب و کلینیک و سابقه و تبحر متخصص نیز در قیمت این عمل بسیار موثر است. فاکتور مهم بعدی نوع تکنیک مورد استفاده برای سابسیژن است. اگر در سابسیژن از ژل و فیلر نیز استفاده شود، هزینه آن بیشتر خواهد شد. اما در مجموع سابسیژن از سایر عمل‌های زیبایی هزینه کمتری داشته و مقرون به صرفه‌تر است.

هزینه سابسیژن صورت در سال 1403 در کلینیک آنیل، 3.000.000 تومان است.

مقایسه سابسیژن صورت و میکرونیدلینگ

در روش درمانی میکرونیدلینگ، با ورود و خروج سوزن به پوست، بافت پوست ترمیم و بازسازی می‌شود و در واقع این روش نوعی کلاژن درمانی یا تحریک کلاژن سازی است. در هر دو روش میکرونیدلینگ و سابسیژن، با ایجاد زخم و شکستن بافت اسکار و بازسازی کلاژن، ظاهر اسکار و آکنه را بهبود بخشیده و ترمیم می‌کنند. اما تفاوت‌های این دو روش شامل موارد زیر است:

 • ابزارهای مورد استفاده که در‌ میکرونیدلینگ، قلم مخصوص آن با چند سوزن کوچک است اما در سابسیژن از یک سوزن بزرگ‌تر استفاده می‌شود.
 • طول دوره‌ نقاهت در میکرونیدلینگ بیشتر است، زیرا سوزن‌ آن نسبت به سابسیژن بیشتر وارد پوست شده و آسیب بیشتری به اپیدرم یا سطح خارجی پوست می‌رسانند لذا دوره بهبود آن طولانی‌تر خواهد بود.
 • میکرونیدلینگ برای بهبود جای زخم‌های سطحی، خطوط ریز و هایپوپیگمنتیشن به کار می‌رود و سابسیژن برای درمان جای جوش‌ و اسکارهای عمیق موثر است.
 • روش درمانی سابسیژن نسبت به میکرونیدلینگ هزینه‌ کمتری دارد و مقرون به صرفه‌تر است زیرا ابزار و مواد مورد نیاز برای انجام آن همان موادی است که در سایر عمل‌ها استفاده می‌شود مثل سوزن، سرنگ‌، سالین و لیدوکائین. اما میکرونیدلینگ به قلم میکرونیدلینگ، نوک سوزن یکبار مصرف استریل میکرونیدلینگ و پوشش‌های محافظ دستگاه نیاز دارد.

جمع بندی

امروزه عمل‌های زیبایی متنوعی برای درمان چین و چروک و جای اسکار در صورت استفاده می‌شود که یکی از رایج‌ترین آن‌ها سابسیژن صورت است. به دلیل داشتن مزایای زیاد و معایب کم، این روش درمانی در حال حاضر بسیار مورد استقبال زیباجویان قرار گرفته و داشتن قیمت مناسب، یکی از دلایل محبوبیت آن است. سابسیژن اغلب به منظور رفع جای جوش، رفع اسکار عمیق و جوانسازی پوست و البته کاهش خطوط اخم پیشانی و خط خنده استفاده می‌شود.

برای انجام این عمل حتما با پزشک متخصص مشورت کنید تا از عوارض احتمالی آن مطلع شوید. سابسیژن در مطب یا کلینیک‌های زیبایی برای زیباجویان انجام خواهد شد. اگر قصد دارید برای درمان و بهبود اسکار و جای جوش، از روش سابسیژن صورت استفاده کنید، برای گرفتن نتیجه ایده‌آل حتما دستورالعمل‌ها و توصیه‌های پزشک را رعایت کنید.

سوالات متداول

به چند جلسه سابسیژن نیاز داریم؟

تعداد جلسات سابسیژن بستگی به عمق آکنه و آسیب پوست دارد و اغلب 2 تا 3 جلسه برای گرفتن نتیجه مطلوب، انجام می‌شود.

نتیجه و اثر سابسیژن چقدر بعد از انجام مشخص می شود؟

گاهی اوقات نتیجه سابسیژن بلافاصله قابل مشاهده است و گاهی 2 تا 4 ماه طول می‌کشد تا نتیجه عمل مشخص شود و نتیجه نهایی پس از یکسال کاملا قابل مشاهده است.

بهترین کرم بعد از سابسیژن صورت چیست؟

استفاده از انواع کرم‌های ترمیم کننده بعد از سابسیژن مناسب است.

آیا سابسیژن صورت برگشت دارد؟

سابسیژن معمولا یک روش جراحی دائمی است و نیازی به تکرار آن نیست.

آیا سابسیژن صورت، باعث افتادگی پوست صورت نمی شود؟

خیر این روش موجب جوانسازی و صاف شدن پوست نیز خواهد شد.

سابسیژن صورت برای چه کسانی مناسب است؟

همه کسانی که جای جوش‌های قدیمی در صورت آن‌ها به ‌صورت فرورفتگی‌ها یا اسکارهای‌ها عمیق روی پوست بجا مانده، می‌توانند از سابسیژن صورت برای درمان آن‌ها استفاده کنند. بعلاوه افرادی که به علت بالارفتن سن و کاهش تولید کلاژن، چین و چروک‌ زیادی در صورت خود دارند نیز می‌توانند از این روش استفاده کنند.

سابسیژن صورت به چه کسانی توصیه نمی شود؟

انجام سابسیژن صورت مناسب برخی افراد نیست از جمله بیمارانی با سابقه اسکار هیپرترفوفیک یا کلوئیدی، افرادی که در یکسال اخیر، از رتینوئیدهای خوراکی استفاده کرده‌اند و کسانی که مبتلا به خونریزی‌های فعال یا اختلال در لخته شدن خون هستند. البته وجود عفونت فعال باکتریایی یا ویروسی نیز مانع از انجام این عمل خواهد شد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای 5 / 5. تعداد رای: 1

هنوز رای ثبت نشده است.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *