ریزش مو
دسته‌بندی مو و ابرو
نویسنده دکتر امیر آذری فر
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 18 دسامبر 2023
0
(0)

آیا تا به حال درباره روش های درمان ریزش مو مطالعه کرده اید؟ منظور از مراقبت های اصولی مو چیست و چرا ما باید به این مراقبت ها توجه کنیم؟ یکی از ارکان زیبایی چهره، موهای طبیعی سر می باشند که جزو مهمترین سرمایه های زیبایی شما هستند. چه بسا داشتن موهایی پرپشت، زیبا و درخشان آرزوی هر فردی است. بنابراین، انجام مراقبت های اصولی مو جهت کمک به بهبود و تکامل فرآیند رشد مو و حتی رفع نواقص و مشکلات احتمالی آن باید از مهمترین دغدغه های روزمره زندگی شما باشد. هدف ما از این مقاله آشنایی شما با مشکلات مو، دلایل اصلی بروز آن ها و در نهایت ارائه راهکارهای درمانی و مراقبتی برای درمان ریزش موهای شما می باشد.

هدف اصلی و نهایی ما کمک به هرچه زیباترشدن شما است؛ پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

درمان ریزش مو

رفع ریزش مو

از مهمترین مشکلات مو که ممکن است دغدغه شما باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ریزش مو
 • طاسی
 • ضعیف و شکننده بودن ساقه
 • خشکی و یا چربی بیش از اندازه

انواع ریزش مو 

انواع ریزش مو 

باید بدانید که ریزش ۱۰۰ تار مو در طول روز عادی است. این میزان معمولاً باعث کم پشتی قابل توجهی نمی شود؛ چرا که موهای جدید به طور دائم جایگزین موهای از دست رفته می شوند. ریزش مو در دو حالت رخ می دهد:

 • حالت اول: هنگامی است که چرخه رشد و ریزش مختل می شود.
 • حالت دوم : زمانی است که فولیکول (همان پیاز یا ریشه مو) به طور کامل از بین می رود که بافت پوستی صاف سطح آن را می پوشاند. فرد دچار طاسی در کل ناحیه مورد نظر و یا قسمتی از کف سر می شود.

دلایل ریزش مو چیست؟

از مهمترین دلایل ریزش مو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دلایل ریزش مو

 1. سابقه خانوادگی (وراثت)
 2. تغیرات هورمونی و بیماری ها
 3. عوارض مصرف مکمل و دارو
 4. پرتو درمانی
 5. فشار عصبی شدید و استرس
 6. برخی مدل های تزئینی مو (منظور مدل های سفت بستن و جمع کردن مو به طور مداوم و یا اکستنشن مو است)
 7. استفاده از مواد شیمیایی خاص
 8. شیمی درمانی

قبل از خواندن ادامه مطلب سری هم به مقاله درمان شپش سر بزنید.

عوامل افزایش ریزش مو

 • سابقه طاسی در خانواده مادری و یا پدری
 • افزایش وزن
 • بالا رفتن سن
 • طاسی یا همان آلوپسی را نمی توان نوعی بیماری محسوب کرد. چرا که این وضعیت بیشتر در مردان و یا زنانی رخ می دهد که از نظر ژنتیکی مستعد آن هستند. همچنین در واقع نوعی پاسخ فیزیولوژیک بدن آن‌ها به آندروژن‌ها (همان هورمون‌های بدن مردانه و یا زنانه) است.

عوامل ریزش مو

چرا درمان ریزش مهم است؟

ریزش مو در تمامی سنین اتفاق میفتد و برخلاف تصور عموم فقط در آقایان رخ نمی‌دهد و خانم‌هاام دچار ریزش مو می‌شوند. درمان و جلوگیری از ریزش مو را می‌توان از دو جنبه مهم بررسی کرد یکی جنبه زیبایی و دیگری جنبه روحی روانی است.

جنبه زیبایی

معروف است که مو نیمی از زیبایی هر فرد است و در برخی کشورها موی سر به عنوان تاج جوانی شناخته می‌شود. موهای پرپشت و و شاداب علاوه بر زیبایی به جوان به نظر رسیدن هم کمک می‌کند و با ریزش مو ممکن است زیبایی ظاهری کم بشود.

جنبه روحی و روانی

با ریزش مو ممکن ست فرد به دلیل خجالت ناراحتی از وضع ظاهری خود، از حضور در بسیاری از مقعیت های شغلی، تحصیلی، تفریحی یا اجتماعی دوری کنند. این موضوع در سنین مختلف اهمیت ویژه ‌ای دارد اگر ریزش مو برای گروه سنی نوجوان اتفاق بیفتد به دلیل حساس بودن دوره زندگی ممکن است اعتماد به نفسشان کاهش پیداکند و در جامعه حضور پیدا نکنند، همچنین تاثیر زیادی بر آینده تحصیلی و شغلی آن‌ها بگذارد.

روش های مراقبتی و درمانی مو جهت درمان ریزش مو

روش های درمان ریزش مو

امروزه بر اثر پیشرفت علم روش های متعدد و جدیدی برای درمان طاسی، ریزش مو، تسریع روند رشد و هم چنین کمک به بهبود چرخه فرآیند رشد وجود دارند. شما می توانید بر اساس مشکل و نیاز فردی خود روش اصولی مراقبت موهای خود را برگزینید. از مهمترین و محبوب ترین روش های اصولی مراقبت مو جهت مراقبت و درمان می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مزوتراپی مو

مزوتراپی مو یکی از روش های موضعی درمانی پوست و مو است که کاربردهای متنوعی دارد. مهم ترین کاربرد مزوتراپی، درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه است. در این روش مواد ویژه ای با خاصیت درمانی به پوست تزریق می گردد. لازم به ذکر است که این مواد خاص با توجه به مشکل شما تعیین می گردد. موادی چون داروها، ویتامین ها، آنزیم ها، عصاره های گیاهی و …از جمله موادی هستند که در طی فرآیند مزوتراپی مو به روش موضعی به پوست کف سر تزریق میشوند.

 

کاندید مناسب مزوتراپی چه کسی است؟

اگر شما به هرکدام از ریزش های مو مبتلا هستید مزوتراپی روشی درمانی و موثر برای شما است. هم چنین کسانی که دچار مشکلات ساقه مو هستند، می توانند از این روش درمانی استفاده کنند؛ چرا که یکی از اثرات این روش تسریع روند رشد موها و حفظ سلامتی فولیکول های مو (پیاز اصلی مو) است. هم چنین باید گفت که از این روش در کلینیک مزوتراپی مو آنیل به عنوان مکمل روش کاشت مو تا مدتها پس از کاشت برای التیام زخم ها و هم چنین کمک به بهبود فرآیند رشد موهای کاشته شده استفاده می شود.

 مزوتراپی برای چه کسانی جواب نمی دهد؟

 1. افرادی که ریزش موی ناشی از بیماری های زمینه ای مثل سفلیس دارند.
 2. افرادی که بیماری دیابت هپاتیت هموفیلی یا ایدز دارند.
 3. افرادی که داروهای شیمی درمانی  مصرف می کنند. (البته شما می توانید پس از قطع دارو و طی مراحل بهبود، پس از درمان اقدام کنید)
 4. مردان بالای 40 سال یا خانم های بالای 60 سال که از طاسی آندروژنی رنج می برند.
 5. کسانی که در اثر ژنتیک جنس موی خوبی ندارند.
 6. افرادی که دوران بارداری را سپری می کنند.

فواید مزوتراپی

فواید مزوتراپی

 • بهبود گردش خون درکف سر
 • تغذیه رساندن به بافت و فولیکول مو (ریشه مو)
 • جلوگیری از فرآیند تحلیل رفتن فولیکول (ریشه)
 • تنظیم ترشح چربی پوست
 • بهبود اثرات سایر روش ها
 • مفید برای نتایج کاشت مو
 • هزینه مناسب
 • بدون درد و نیاز به بی هوشی
 • بدون نیاز به مراقبت های خاص
 • عوارض محدود و بهبود سریع
 • نقاهت کوتاه
 • درمان ریزش مو و مشکلات سر مانند چربی یا شوره زیاد
 • پی آرپی مو (PRP)

در این روش از فاکتورهای رشد و سلولهای بنیادی بدن شخص برای تسریع روند رشد موها استفاده می شود. با استفاده از پی آر پی می توانید ریزش موهای خود را درمان کنید و این روش بهترین فرصت برای شما است تا امکان رشد مجدد موهای را فراهم کنید و موهایی پرپشت و ضخیم داشته باشید. پی آر پی، روشی موثر برای درمان طاسی، کمک به پرپشت وضخیم شدن موها وهم چنین حفظ نتایج روش کاشت مو می باشد.

چگونگی انجام پی آر پی (PRP)

در روش پی آر پی مو ابتدا خون فرد را می گیرند سپس توسط دستگاه سانتریفیوژ، سلولهای بنیادی و فاکتورهای رشد را از آن استخراج می کنند. درنهایت آن رابه ناحیه مورد نظر از سر فرد تزریق می کنند. عمل تزریق پی آرپی باید حتما درحدود 5 مرتبه به صورت هر 3 تا 4 هفته یک بار تکرار شود. حتی گاهی ممکن است فرد نیاز به 1 دوره درمان دیگر حدود 8 تا 9 ماه بعد داشته باشد.

مزایای پی آر پی (PRP)

 1. درمانی ساده و غیر جراحی
 2. نتایج مطمئن و ایمن
 3. دوران بهبود بسیار سریع
 4. نتایج زیبا و کاملا طبیعی
 5. افزایش ضخامت ساقه مو
 6. تحریک مرحله رشد مو و حفظ مو
 7. کنترل سیکل (چرخه) رویش مو
 8. کاهش ریزش مو
 9. افزایش خون رسانی به فولیکول مو

کاندید های مناسب پی آرپی ( PRP)

 • افرادی که دچار ریزش موی مزمن (طاسی با الگوی مردانه و زنانه ) هستند.
 • افرادی که دچار ریزش موی شدید (مانندریزش موی پس از زایمان) هستند.
 • بیمارانی که کاشت مو انجام داده اند.
 • بیمارانی که آلوپسی آره آتا یا ریزش موی سکه ای دارند.

کاندید های نامناسب پی آرپی (PRP)

 • افرادی که از داروهای انعقاد خون استفاده می کنند.
 • افرادی که به طور سنگین دخانیات مصرف می کنند.
 • افرادی که سابقه اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دارند.
 • همچنین افرادی که دچار بیماری هایی نظیر سرطان، بیماری های کبد، بیماری های مزمن پوستی، پلاکت های خونی،بیماری های انعقادی خون، بیماری های تیروئیدی و…. هستند.

فیلر مو

فیلر مو یک روش درمانی است که با تزریق مواد مغذی و محافظت کننده به پوست سر، سلامت و رشد مو را بهبود می بخشد. فیلر مو می تواند از ریزش مو جلوگیری کند، حجم و پرپشتی مو را افزایش دهد و ظاهری زیبا و جوان به مو بدهد.

 

prp- درمان ریزش مو

 • کاشت موی طبیعی 

یکی از بهترین و مؤثرترین روش ها جهت جبران موهای از دست رفته در نواحی مختلف از جمله موی سر، ریش، ابرو و نواحی که دچار اسکار شده اند، انجام کاشت موی طبیعی می باشد. امروزه روش های متفاوتی برای کاشت موی سر وجود دارد که البته هر روش بستگی به شرایط فرد و بانک موی او دارد. می‌توان گفت که بهترین روش کاشت مو برای هر فرد، ممکن است متفاوت باشد. کاشت مو تکنیکی است که در آن ریشه های مو تک تک از ناحیه احیاء کننده یا همان بانک مو به روش های متفاوت جدا شده و درنهایت به محل مورد نظر که خالی و یا درحال ریزش می باشد منتقل می شوند.

فواید کاشت مو

 1. بهتر شدن ظاهر پس از کاشت
 2. نگهداری و مراقبت کمتر پس از عمل
 3. درمان دائمی
 4. ماندگاری
 5. هزینه مناسب
 6. افزایش اعتماد به نفس فردی

درمان سریع ریزش مو در خانه

برای برخی از مشکلات ریزش مو درمان‌ها و پیشنهادهایی به غیر از کاشت مو وجود دارد و برای برخی موارد هنوز درمان قطعی وجود ندارد در ادامه مقاله انواع روش های درمان سریع ریزش مو در خانه را ارائه می‌دهیم:

استفاده از رزماری

استفاده از رزماری یکی از روش‌های مرسوم درمان سریع ریزش مو در خانه است. رزماری با خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی که دارد بر بافت‌های عصبی اثر می‌گذارد و سبب بهبود اعصاب آسیب دیده می‌شود. ماده‌ای که در رزماری وجود دارد و باعث ترمیم اعصاب می‌شود کارنوسیک نام دارد. این گیاه با افزایش جریان خون پوست سر، باعث غذا رسانی مناسب به فلیکول‌های مو، تقویت ریشه مو می‌شود و از ریزش مو جلوگیری می‌کند. در منابع علمی بیان شده که رزماری خواصی برابر ماینوکسیدیل دارد. درواقع تاثیر رزماری بر درمان ریزش مو شبیه ماینوکسیدیل است؛ اما بسیاری از عوارض جانبی آن را ندارد.

درمان ریزش مو با آب پیاز

استفاده از آب پیاز یکی دیگر از روش‌های درمان سریع ریزش مو در خانه است آب پیاز بدون هیچ ترکیبی با ماده خاصی به تنهایی می‌تواند به درمان سریع ریزش مو کمک کند. برای تهیه آب پیاز کافی چندین پیاز را به دو یا چهار قسمت برش دهید و داخل میکسر قرار دهید و بعد از صافی عبور دهید. در آخر که آب پیاز را تهیه کردید حالا ریشه و ساقه موهایتان را به آرامی ماساژ دهید پس از اینکه تمام قسمت‌های موی سر خود را به آب پیاز آغشته کردید اجازه دهید به مدت 45 دقیقه در همین حالت باقی بماند سپس با آب ولرم و شامپو گیاهی شستشو دهید. و هفته‌ای یک مرتبه این کار را تکرار کنید.

با روغن جوجوبا ریزش موهای خود را درمان کنید

روغن جوجوبا در رفع ریزش مو تاثیر زیادی دارد. در صورتی که از روغن جوجوبا اصل استفاده کنید علاوه بر درمان ریزش مو، خشکی مو و شوره سرتان هم بر طرف خواهد شد. کافی است روغن جوجوبا را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی سر خود ماساژ دهید و در آخر با شامپو ضد ریزش مو بشورید.

درمان خانگی ریزش مو

خواص شنبلیله برای درمان ریزش مو

در طب سنتی از تخم شنبلیله برای درمان ریزش مو استفاده می‌کنند. شنبلیله با داشتن پروتئین و اسید نیکوتین، سبب تقویت ریشه موها و رویش مجدد آن‌ها می‌شود. روش استفاده از تخم شنبلیله در درمان فوری ریزش مو به شرح زیر می‌باشد.

از این که آن را در آب بخیسانید و اجازه دهید چند ساعت در آب خیس بخورد سپس آب خیس خورده را آسیاب کنید و خمیری که از آسیاب کردن تخم شنبلیله بدست می‌آید را به ریشه موهای خود بمالید و در آخر سر خود را با نایلون به مدت 45 دقیقه بپوشانید و سپس موهای خود را آب بکشید و بشورید.

گیاه سدر برای درمان ریزش مو

سدر به دلیل اینکه سرشار از ویتامین c است سبب خنک شدن پوست سر، تقویت موها، ضخیم کردن تارهای مو و خوش حالت شدن موهای سر می‌شود. بنابراین موهای خود را با سدر شستشو دهید و از خواص بی نظیر آن بهره‌مند شوید.

سخن پایانی

شما باید پیش از هر تصمیم نهائی برای انجام مراقبت مو  یک مشاوره رایگان با یک مرکز معتبر داشته باشید تا با کمک پزشک متخصص روش درمانی مناسب خود را تشخیص دهید. اگر به دنبال یک کلینیک درمان ریزش مو در تهران با قیمت مناسب و یا با شرایط کاشت مو قسطی هستید ما به شما کلینیک تخصصی زیبایی آنیل را پیشنهاد می دهیم.

کلینیک زیبایی آنیل یکی از بهترین کلینیک کاشت مو در غرب تهران ، با روشی جدید است. شما می توانید با کارشناسان کلینیک زیبایی آنیل تماس گرفته و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید، تا کارشناسان ما شما را جهت انتخاب روش مناسب جهت مراقبت اصولی مو راهنمایی کنند.

هم چنین شما زیباجوی محترم می توانید جهت بازدید از نمونه کارهای بیشتر کلینیک آنیل به بخش گالری آنیل و یا شبکه های اجتماعی ما مراجعه فرمایید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای 0 / 5. تعداد رای: 0

هنوز رای ثبت نشده است.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *