بهترین ویتامین برای ریزش مو کدام است؟

بهترین ویتامین برای ریزش مو
دسته‌بندی مو و ابرو
نویسنده دکتر امیر آذری فر
زمان مطالعه
تاریخ انتشار ۱۱ دی ۱۳۴۸
۱
(۱)

یکی از عواملی که باعث ریزش مو می‌شود و سلامت موها را به خطر می‌اندازد، کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی است. یک راه اثرگذار و فوری برای جلوگیری از ریزش مو، دریافت بهترین ویتامین‌ برای ریزش مو، بصورت آماده مصرف (قرص و کپسول) است. سلول‌های سازنده مو، دارای سریع‌ترین گردش خون در بدن می‌باشند؛ بنابراین وجود هرگونه نقص در تغذیه و خون رسانی، سریعا بر کارکرد سلول‌های سازنده مو تاثیر گذاشته و موجب ریزش موها می‌شود.

بصورت معمول، ریزش موی هر فرد روزانه حدود ۱۰۰ عدد می‌باشد که با مصرف بهترین ویتامین‌ ها برای ریزش مو، می‌توان این تعداد را کمتر و امکان رشد بهتری را برای موها فراهم کرد. درواقع اگر شما دچار ریزش مو هستید، حتما لازم است که بهترین ویتامین برای ریزش مو را بشناسید؛ سپس با مصرف ویتامین‌ها به حفظ ساختار و لطافت ظاهری موهایتان کمک کنید و به ریزش موی خود پایان دهید. برای شناخت این ویتامین‌‌ها، تا پایان مقاله از مجله کلینیک آنیل همراه ما باشید تا شما را با بهترین ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید برای جلوگیری از ریزش مو، آشنا کنیم.

ریزش مو و کمبود ویتامین

معرفی بهترین ویتامین برای ریزش مو

برای جلوگیری از ریزش مو، ویتامین‌ها و مکمل‌های مختلفی وجود دارند که ممکن است موثر باشند؛ اما بهترین ویتامین‌ برای ریزش مو و مواد مغذی که از ریزش مو زنان جلوگیری می‌کنند عبارتند از:

 • ویتامین A

اگر موهای شما خشک و شکننده است و دوشاخه می‌شود، به احتمال زیاد شما به ویتامین A نیاز دارید. وجود این ویتامین باعث می‌شود که پوست سر شما، لایه‌های محافظ بیشتری تولید کند و باعث شود که تارهای مو آبرسانی شده و مواد مغذی بیشتری دریافت کنند. توصیه می‌شود که برای جذب ویتامین A بیشتر که بهترین ویتامین برای ریزش مو است، آن را از طریق مصرف مواد غذایی طبیعی بدست آورید. برخی از بهترین منابع غذایی برای تامین ویتامین A، اسفناج و هویج، انبه، گوجه، سیب‌زمینی شیرین، شیر و تخم‌مرغ است.

 • ویتامین B کمپلکس

ویتامین B کمپلکس، مجموعه‌ای از ۸ ویتامین است و نقش مهمی در فرآیند متابولیزه کردن کربوهیدرات، تنظیم اشتها، سلامت چشم‌ها، ساخت سلول‌های قرمز خون و حفظ سلامت پوست؛ ایفا می‌کند. اگرچه ویتامین B کمپلکس، تاثیر مستقیمی بر سلامت مو و ساختار مو ندارد؛ اما فقدان هرکدام از ویتامین‌های این گروه، باعث ریزش مو خواهد شد. بنابراین توصیه می‌شود که این ویتامین را در رژیم غذایی مرتبط با ریزش موی خود، قرار دهید.

 • ویتامین مورد نیاز برای مو

  ویتامین C

ویتامین C را هم می‌توان در لیست بهترین ویتامین برای ریزش مو گنجاند، چرا که این ویتامین نه تنها مسئول تقویت سیستم ایمنی بدن است؛ بلکه بسیاری از علل ممانعت از رشد مو را نیز کنترل می‌کند. اگر شما یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین C داشته باشید، آنتی‌اکسیدان‌های موجود در آن می‌توانند مشکلات پوست سر شما ازجمله ریزش مو را سر و سامان دهند. بهتر است بدانید که بدن ما بدون ویتامین C قادر به تولید کلاژن نیست و همانطور که می‌دانید کلاژن، نقش مهمی در سلامت و زیبایی مو و پوست دارد. تمام انواع مرکبات مانند نارنگی، لیمو شیرین، پرتغال و همچنین توت فرنگی ازجمله مهم‌ترین منابع ویتامین C هستند.

 • ویتامین D

ویتامین D نیز بهترین ویتامین برای ریزش مو می‌باشد و در ایجاد فولیکول‌های جدید مو نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و کمبود آن؛ تأثیر مستقیمی بر ریزش مو دارد و باعث طاسی منطقه‌ای سر می‌شود. فولیکول‌های مو منافذ بسیار کوچکی هستند که موهای جدید از درون آن‌ها رشد می‌کنند؛ بنابراین وقتی بدن با کمبود ویتامین D مواجه شود، رشد مو تحت تأثیر قرار می‌گیرد. توصیه می‌شود که مقادیر کافی از این ویتامین، که بهترین ویتامین برای ریزش مو است را مصرف کنید تا علاوه بر جلوگیری از ریزش، به رشد مجدد موهایی که ریخته‌اند کمک شود.

 • ویتامین E

نقش ویتامین E در بحث بهترین ویتامین برای ریزش مو، تقریبا مشابه با ویتامین C است. ویتامین E یکی از انواع آنتی‌اکسیدان‌های قوی می‌باشد که به کم شدن استرس اکسیداتیو و پیشگیری از ریزش مو، کمک زیادی می‌کند. تحقیقات مختلف، تاثیر گذاری مثبت ویتامین E را به عنوان یکی از بهترین ویتامین‌ها برای جلوگیری از ریزش مو و پیشگیری از ریزش، اثبات کرده است. یکی از این مطالعات نشان داده است که مصرف منابع ویتامین E پس از ۸ ماه، به میزان ۳۵ درصد از ریزش موی افراد مورد مطالعه، جلوگیری کرد. بنابراین اگر دچار ریزش مو هستید، پیشنهاد می‌شود از مصرف این ویتامین غافل نشوید. برخی از بهترین منابع غذایی برای تامین ویتامین E شامل اسفناج، کلم بروکلی، بادام، فندق، بادام زمینی، روغن جوانه گندم، انبه و کیوی است.

 • آهن

کمبود آهن می‌تواند یکی از عوامل موثر ریزش مو باشد، زیرا آهن برای ساخت هموگلوبین؛ عنصری ضروری است و اگر مقدار آن کافی نباشد، فعالیت سلول‌های تشکیل‌دهنده ساختار مو کاهش می‌یابد و منجر به ریزش مو می‌شود. برای مقابله با کمبود آهن و کمک به جلوگیری از ریزش مو، شما می‌توانید مکمل آهن و غذاهای غنی از آهن مصرف کنید. مکمل‌ها، باعث بهبود سطح آهن در بدن می‌شوند و غذاهایی همچون گوشت قرمز، مرغ، ماهی، نخود فرنگی، لوبیا، نخود، اسفناج؛ منابع خوبی از آهن هستند که با مصرف این مواد غذایی، شما می‌توانید سطح آهن را در بدن خود، افزایش دهید و از ریزش موهایتان جلوگیری کنید.

 • پروتئین

پروتئین، یکی از اساسی‌ترین مواد غذایی است که برای سلامتی و رشد موها ضروری و بسیار مفید است. همانطور که می‌دانید، موها از پروتئین به عنوان ماده سازنده خود استفاده می‌کنند و بدون وجود مقدار کافی از پروتئین؛ ممکن است که به مرور زمان موها  نازک، ضعیف و شکننده شده و ریزش آن‌ها افزایش یابد. برخی منابع سرشار از پروتئین که برای سلامتی موها مفید هستند شامل گوشت‌ سفید مانند مرغ و ماهی، محصولات لبنی همچون ماست و پنیر، تخم‌مرغ، سویا و مغزها می‌باشند. بنابراین اگر دچار ریزش مو هستید، حتما لازم است که برنامه غذایی شما غنی از پروتئین باشد.

 • سلنیوم

سلنیوم، بهترین ویتامین برای ریزش مو و یکی از مواد معدنی مهمی است که به رشد و سلامت موها کمک می‌کند. این ماده معدنی، به عنوان آنتی‌اکسیدان در بدن عمل می‌کند و نقش مهمی در حفظ سلامت پوست و مو دارد. اثرات سلنیوم بر رشد مو و پیشگیری از ریزش مو، به دلیل ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی‌ آن می‌باشد. برخی از نکات کلیدی درباره ارتباط سلنیوم و سلامت مو، عبارتند از:

 • جلوگیری از ریزش مو
  سلنیوم به عنوان یک آنتی‌اکسیدان قوی، از ریزش مو و همچنین پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند.
 • حفظ سلامت مو
  سلنیوم، یکی از عناصر مهم در تقویت ریشه‌های مو می‌باشد و به حفظ ساختار سلول‌های پوست و مو کمک می‌کند.
 • افزایش فعالیت‌‌ آنزیمی برای رشد مو
  سلنیوم در بدن، به فعالیت آنزیم‌های مختلفی که برای تولید هورمون‌ها و سایر فرآیندهای متابولیکی بدن ضروری هستند کمک می‌کند. در نتیجه این فرآیندها سبب رشد مو و بهبود ساختار آن‌ها می‌شود.

ویتامین مورد نیاز برای مو کدام است؟

قرص های حاوی ویتامین برای رشد مو

قرص ‌های حاوی ویتامین‌ برای رشد مو، می‌توانند به عنوان یک راهکار مفید برای پشتیبانی از سلامت و رشد موها مصرف شوند. چراکه این قرص‌ها حاوی بهترین ویتامین برای ریزش مو می‌باشند؛ ویتامین‌هایی مانند A، C، D، E و ویتامین‌های گروه B مثل: بیوتین (B7)، نیاسین (B3) و پانتوتنیک اسید (B5) که اهمیت زیادی برای سلامت مو و رشد مو دارند. درواقع این ویتامین‌ها در فرآیند رشد، تقویت و حفظ سلامت موها؛ نقش اساسی ایفا می‌کنند و مصرف قرص ‌های حاوی این ویتامین‌ها‌، تاثیر چشمگیری در سلامت و زیبایی موهای شما خواهند داشت. برخی از مهم‌ترین قرص های حاوی ویتامین برای رشد مو عبارتند از:

 • قرص هیر ویت هلث اید

قرص هیر ویت هلث اید (Hair-vite) به عنوان یک مکمل غذایی مفید؛ حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و مواد مغذی است که می‌تواند به تقویت موها و کاهش ریزش آن‌ها کمک کند. قرص هیرویت، یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های دارویی برای قطع ریزش موها می‌باشد که مجموعه کاملی از عناصر مغذی برای مو را شامل می‌شود. درواقع این قرص، مکملی عالی برای سلامت مو و ناخن‌ها است و شامل ۱۷ ماده مغذی می‌باشد.

 • کپسول پیلفود کمپلکس

کپسول پیلفود کمپلکس (Pilfood Complex) یک مکمل غذایی است که برای بهبود وضعیت موها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مکمل، شامل ترکیباتی مانند: ویتامین‌ها (مانند بیوتین و ویتامین‌های گروه B، مواد معدنی (روی و آهن) و عوامل مغذی دیگر می‌باشد که برای سلامتی موها مفید هستند. تاثیر کپسول پیلفود کمپلکس بر ریزش مو، به دلیل ترکیبات موجود در آن؛ باعث تقویت ساختار موها، تقویت ریشه‌های مو و همچنین حفظ رطوبت موها می‌شود.

 • قرص فولیکوژن

قرص فولیکوژن (Folicogen)، به عنوان یکی از گزینه‌های کنترل کننده ریزش مو و افزایش دهنده رشد موهای سر، شناخته می‌شود. این مکمل، حاوی ترکیباتی مانند: فولیک اسید (ویتامین B9)، بیوتین (ویتامین B7)، مواد معدنی مانند روی و سلنیوم و همچنین مواد مغذی دیگری مانند آمینو اسیدها است که با تقویت موها، از ریزش آن‌ها جلوگیری می‌کند.

 • قرص سیستین B6

قرص سیستین، به عنوان یک مکمل غذایی برای بهبود رشد موها و بهبود لطافت پوست استفاده می‌شود. سیستین، یک اسید آمینه اساسی است که در تشکیل کراتین (ماده سازنده مو) و حفظ سلامت مو، نقش مهمی دارد. برخی از تاثیرات مهم قرص سیستین در جلوگیری از ریزش مو عبارتند از:

 • تقویت ساختار موها
  سیستین، می‌تواند به تقویت ساختار موها کمک کند و موجب افزایش مقاومت آن‌ها در برابر آسیب‌ها شود.
 • جلوگیری از ریزش مو
  سیستین با تقویت ریشه‌های مو و بهبود رشد مو، می‌تواند از ریزش مو جلوگیری کند.
 • حفظ موهای سالم
  با مصرف سیستین، می‌توان از خشکی و شکنندگی مو جلوگیری و به حفظ موهای سالم، کمک کرد.
 • قرص بیوپانتن یوروویتال

قرص بیوپانتن یوروویتال (Eurho Vital Biopanthene)، حاوی بیوتین است. بیوتین یکی از ویتامین‌های مهم برای سلامتی پوست، مو و ناخن است. این ویتامین، به عنوان یک ماده کلیدی در سوخت و ساز سلولی و تولید کراتین (ماده اصلی مو) نقش دارد و در جلوگیری از ریزش مو، بسیار مفید است. تاثیرات بیوتین بر ریزش مو به دلیل ویژگی‌های زیر است:

 • تقویت ساختار مو
  بیوتین می‌تواند به تقویت ساختار موها و افزایش قدرت و مقاومت آن‌ها در برابر شکنندگی و آسیب‌های خارجی کمک کند.
 • تقویت ریشه‌های مو
  این ویتامین می‌تواند به تقویت ریشه‌های مو و حفظ ساختار و سلامت آن‌ها کمک کند.
 • پرفکتیل اورجینال

پرفکتیل اورجینال (Perfectil Original)، یک مکمل غذایی است که توسط شرکت Vitabiotics تولید می‌شود و سلامت پوست را تضمین و ریشه‌ موها را تقویت می‌کند. پرفکتیل اورجینال شامل ترکیبات متنوعی از ویتامین‌ها، مواد معدنی (زینک و سلنیوم) و عوامل مغذی دیگر است که به رشد مو و ناخن‌ها کمک می‌کند.

مطلب پیشنهادی: تقویت ساقه های مو و جلوگیری از ریزش مو با پی آر پی مو در کلینیک آنیل

جمع بندی و سوالات متداول

ویتامین‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند به عنوان بهترین ویتامین برای ریزش مو مفید باشند. ما در این مقاله، برخی از ویتامین‌های رایج موثر بر رشد مو و جلوگیری از ریزش مو را معرفی کردیم. توصیه می‌شود که در صورت مشاهده هرگونه ریزش موی غیرطبیعی و تشدید آن، حتما به پزشک مراجعه کنید. یک آزمایش خون ساده می‌تواند تعیین کند که کمبود کدام ویتامین در بدن شما باعث ریزش مو شده است و سپس پزشک می‌تواند به کمک مکمل‌ها، تغییر رژیم غذایی و تجویز نسخه‌های دارویی؛ مشکل ریزش موی شما را از بین ببرد.

آیا استفاده از مکمل غذایی برای جلوگیری از ریزش مو موثر است؟

براساس تحقیقات انجام شده، استفاده از مکمل‌ غذایی برای جلوگیری از ریزش مو؛ برای افرادی که دچار کمبود ویتامین‌ یا مواد معدنی هستند، بصورت معناداری تاثیرگذار است. بنابراین لازم است که مکمل‌های غذایی مصرفی شامل بهترین ویتامین برای ریزش مو باشند تا بتوانند در مدت زمان کوتاهی از ریزش موهای شما جلوگیری کنند.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۱ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *