تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی

به مرور زمان و با بالا رفتن سن افراد، نشانه های پیری مانند افتادگی پوست، افزایش چین و چروک روی پوست و اطراف چشم بیشتر خودش را نشان میدهد. بسیاری از افراد برای عقب انداختن نشانه های پیری از روش های مختلف برای جوانسازی پوست استفاده میکنند. یکی از موثرترین و کم خطرترین روش ها، تزریق چربی است. با کمک تزریق چربی می توانید چین و چروک پوست را کم کنید، گودی زیر چشم را برطرف کنید، خطوط اخم روی پیشانی را اصلاح کنید.

ما در این مقاله از کلینیک آنیل، به نحوه تزریق چربی، مزایا، معایب، نواحی مناسب برای تزریق چربی و هزینه های آن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تزریق چربی چیست؟

تزریق چربی یکی از روش‌های جوانسازی پوست است که در آن از چربی برای حجم دادن پوست یا رفع چین و چروک‌ها استفاده می‌کنند. برخلاف جراحی پلک تزریق چربی با کمترین عارضه و بهترین نتیجه در کوتاه ترین مدت انجام می شود. در اصل فیلرها یا حجم‌دهنده‌‌های پوستی انواع گوناگونی دارند. در ایران از میان انواع فیلرها، ژل بیشتر شناخته شده است؛ نوع دیگری از فیلر، چربی است. در تزریق چربی از چربی‌های خود بدن استفاده می‌شود. به‌طوری که چربی از بخش هایی در بدن که چربی زائد دارند، مانند شکم و پهلو، برداشته و به موضع موردنظر تزریق می‌شود.

به دلیل اینکه بافت‌های بدن با چربی تزریق شده، واکنش بدی نشان نمی‌دهند، ماندگاری این روش زیاد بوده و عوارض آن بسیار محدود است. به‌ویژه هنگامی که اصول درمانی و مراقبت‌های قبل و بعد رعایت شود. از جمله مراقبت ها کنترل ورم بعد از تزریق چربی است که به کمک سبک زندگی سالم انجام می شود. بسیاری افراد برای کاهش چین و چروک، از بین بردن فرورفتگی‌های صورت مثل فرورفتگی گونه‌ها یا برای حجم دادن به نقاطی از بدن مثل لب‌ها، سینه و باسن از روش تزریق چربی استفاده می‌کنند.

تزریق چربی چیست

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟ (مراحل)

به طور کلی تزریق در سه مرحله انجام می‌شود که در ادامه به طور خلاصه هر سه مرحله را شرح می‌دهیم.

 • مرحله اول برداشت چربی یا هاروست:

پزشک قسمتی از بدن را که قرار است چربی از آن برداشته شود، مشخص و به آن ناحیه داروی بی‌حسی تزریق می‌کند. سپس با ایجاد یک برش کوچک در آن قسمت یک لوله که سرنگی به آن متصل است را وارد آن ناحیه و چربی رقیق شده با داروی بی‌حسی را از آن قسمت خارج می‌کند.

 • مرحله دوم جداسازی و خالص کردن چربی به دست آمده:

چربی به دست آمده در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌گیرد تا سرم، خون و سایر محتویات از چربی جدا شود. سپس چربی خالص را در سرنگ های کوچکی که برای تزریق استفاده می‌شود، قرار می‌دهند.

 • مرحله سوم تزریق چربی به قسمت مورد نظر:

ناحیه ای که هدف تزریق چربی می‌باشد، آماده می‌شود. جراح توسط سرنگ کوچکی که آماده‌ کرده‌است و حاوی چربی می‌باشد را وارد ناحیه هدف می‌کند و تزریق را به دقت انجام می‌دهد. این کار را تا جایی انجام می‌دهد که به شکل و حجم مورد نظر دست یابد. بعضی از جراحان بعد از تزریق، ناحیه را مقداری ماساژ می‌دهند تا چربی به طور یکسان در همه‌جا پخش شود. اما بعضی از جراحان تنها به دقت کافی در هنگام تزریق بسنده می‌کنند.

مراحل تزریق چربی

نکته: این عمل جراحی بسته به میزان تزریق به دو روش بی‌حسی موضعی و بی‌حسی عمومی انجام می‌شود. اگر ناحیه تزریق کوچک باشد از روش بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. مورد دیگری که باید خاطر نشان کرد این است که بسته به ویژگی های فردی هر کس، احتمال دارد چربی تزریق شده بعد از مدتی از طریق بدن جذب شود. به همین دلیل گاهی به تشخیص پزشک 1.5 برابر بیشتر از حجم مورد نظر چربی تزریق می‌شود. گاهی هم پزشکان در صورت جذب شدن چربی در دفعات متعدد تزریق چربی را انجام می دهند. همه چیز بستگی به تشخیص پزشک دارد.

تزریق چربی چقدر طول می کشد؟

عمل تزریق چربی طولانی‌تر از تزریق‌های دیگر مانند ژل است. زیرا در این عمل، مواد تزریق از قبل آماده نیست و باید ابتدا استخراج چربی از بدن و سپس خالص‌سازی آن انجام شود، اما در تزریق‌هایی که مواد تزریق از قبل آمده است، طول عمل کوتاه‌تر است. اما به طور کلی، مدت زمانی که تزریق طول می‌کشد، به عوامل زیر بستگی دارد:

 • موضع تزریق: طول مدت تزریق به وسعت موضع موردنظر بستگی دارد، به‌طوری که تزریق برای موضعی که وسعت کم دارد، کوتاه‌تر و برای موضعی که وسعت بیشتری دارد، طولانی‌تر است. برای مثال برای تزریق چربی به صورت، حدوداً 1 ساعت زمان لازم است اما تزریق چربی به باسن یا سینه ممکن است تا 4 یا 5 ساعت به طول بینجامد.
 • حجم تزریق: هرچه حجم تزریق بیشتر باشد، زمان بیشتری برای استخراج، خالص‌سازی و تزریق نیاز است. در مجموع باید گفت، به طور میانگین عمل تزریق چربی ممکن است بین 1 تا 3 ساعت طول بکشد.

کاربردهای مختلف تزریق چربی

تزریق چربی به پوست علاوه بر جوانسازی، کاربردهای دیگری نیز دارد که برخی از مهمترین آنها شامل موارد ذیل است.

تزریق چربی به صورت:

در تزریق چربی به صورت در صورت به منظور کاهش چین‌ و چروک‌های پوستی، از بین بردن خط‌ اخم و خط‌خنده، برجسته‌سازی گونه و لب‌ها، از بین بردن گودی زیرچشم، فرم‌دهی و زاویه سازی فک و چانه استفاده می‌شود. درباره نحوه تزریق چربی به صورت در مطلب مربوط به آن صحبت کردیم که پیشنهاد می کنیم آن را مطالعه کنید.

گفتنی است افراد برای بهبود ویژگی های صورت خود یا به دست آوردن ظاهری جوان تر، پرکننده های پوستی را انتخاب می کنند. این درمان انتخابی معمولا کمتر از نیم ساعت طول می کشد و زمان بهبودی حداقل است.

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی به دست ها:

 یکی از قسمت‌هایی که علائم پیری در آن ظاهر می‌شود، دست‌ها می‌باشد که با تحلیل رفتن چربی دست، استخوان‌ها و رگ‌های دست نمایان می‎‌شود. با تزریق چربی به دست می توان ظاهر دست‌ها را بهبود بخشید. همچنین از بین بردن جای اسکار زخم ها با این روش امکان پذیر می‌باشد.

تزریق چربی به دست

تزریق چربی به سینه ها :

برای افزایش حجم سینه ها و یا متقارن سازی و فرم‌دهی به پستان ها، خانم‌ها می‌توانند از تزریق چربی به سینه استفاده کنند. یا افرادی که در اثر جراحی هایی مثل لامپکتومی (لامپکتومی یک روش جراحی برای برداشتن بافت سرطانی از ناحیه سینه می‌باشد) دچار نقص ساختاری در سینه شده‌‍اند، می‌توانند با این روش مشکل خود را برطرف کنند.

تزریق چربی به باسن:

برای افزایش حجم و فرم دهی به باسن، یکی از روش هایی که انجام می شود، تزریق چربی به باسن می‌باشد. برای این ناحیه به میزان زیادی چربی نیاز می‌باشد برای همین از ناحیه شکم و ران که دارای چربی اضافه هستند چربی استخراج می‌شود.

تزریق چربی به واژن:

تزریق چربی به واژن یک فرایند پزشکی نیست و به عنوان یک روش معمول در پزشکی و برای زیبایی واژن مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع، تزریق چربی به واژن ممکن است به عنوان یک روش جراحی در برخی مراکز زیبایی و جراحی زنان ارائه شود، هرچند این روش هنوز از نظر اثرات آن برای سلامت واژن و عوارض جانبی مورد بحث قرار میگیرد.

علاوه بر این، تزریق چربی به واژن ممکن است باعث تغییر در جریان خون و روده‌های موجود در این منطقه شود و باعث مشکلاتی مانند عفونت‌های مجاری ادراری، التهابات واژن و درد شود. بنابراین، اگر شما به دنبال افزایش حجم واژن هستید، بهتر است با پزشک متخصص در خصوص تزریق چربی مشورت کنید.

سن تزریق چربی

تزریق چربی به چانه:

تزریق چربی به چانه یک روش جراحی زیبایی است که در آن چربی از مناطق دیگر بدن گرفته شده و به ناحیه چانه تزریق می‌شود. این فرایند به صورت یک عمل جراحی کوچک انجام می‌شود و می‌تواند شکل و طراحی چانه را بهبود ببخشد.

استفاده از چربی خود بدن به عنوان ماده تزریقی، از مزایایی مانند سازگاری بالا، عدم واکنش نسبت به جسم خارجی و طول عمر طولانی تر نسبت به دیگر مواد تزریقی برخوردار است. این روش اجازه می‌دهد تا چانه ها به شکل طبیعی تر و متناسب با چهره به نظر برسند و به شما امکان تعادل و هماهنگی بیشتری در ظاهرتان بدهد.

این عمل ممکن است به همراه عمل دیگری مانند جراحی بینی یا بلفاروپلاستی (جراحی پلک) انجام می شود تا زیبایی کلی صورت بهبود یابد. همچنین، ترمیم و حالت دهی به ناحیه چانه می‌تواند درمانی برای افرادی با چانه ضعیف و ناهموار باشد.

تزریق چربی به پشت پلک:

تزریق چربی به پشت پلک یک روش جراحی زیبایی است و برای بهبود شکل و حجم پلک‌ها و حذف چین و چروک‌ها می باشد. در این روش، چربی از مناطق دیگر بدن مانند شکم یا ران گرفته شده و پس از پالایش، به پشت پلک تزریق می‌شود. این روش، امکان بهبود شکل و ظاهر پلک‌ها را فراهم می‌کند.

با تزریق چربی، می‌توان چین و چروک‌های موجود در پوست پلک را پر کرده و حجم دهی کرد. قبل از تصمیم گیری برای انجام این روش، مهم است با یک جراح زیبایی مشورت کنید و در مورد جزئیات، مزایا و معایب، و انتظارات خود صحبت کنید.

تزریق چربی به چانه عکس

تزریق چربی به روش نانوفت

تزریق چربی به روش نانوفت یک روش نوین در جراحی زیبایی است و برای بهبود شکل و حجم مناطق مختلف بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، چربی از مناطق دیگر بدن گرفته شده و به صورت نانوفت (نانوچکش)، یعنی به صورت خیلی ریز و دقیق، به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود.

این روش مزایای بسیاری دارد؛ اولاً این روش امکان جذب بهتر و ماندگاری بیشتر چربی تزریق شده را فراهم می‌کند. ثانیاً، روش نانوفت دقت بالایی دارد و به جوانسازی و بهینه‌سازی شکل بدن کمک می‌کند. با استفاده از نانوچکش، چربی به طور دقیق و هدفمند در لایه های مختلف بافت تزریق می شود و نتیجه‌ ای طبیعی را ایجاد می‌کند.

روش نانوفت برای انواع جراحی زیبایی مثل افزایش حجم سینه، جوانسازی صورت، بهبود شکل برجستگی‌های بدن، ترمیم و حالت دهی به ناحیه دکلته، و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقایسه تزریق چربی با تزریق ژل

تزریق چربی و تزریق ژل دو روش متداول در جراحی زیبایی بوده و برای بهبود شکل و حجم مناطق مختلف بدن استفاده می‌شوند. در مقایسه تزریق چربی با تزریق ژل باید گفت که هر دو روش از مواد طبیعی گرفته شده و به صورت تزریقی در نواحی مورد نظر استفاده می‌شوند اما تفاوت‌هایی نیز دارند. اصلی‌ترین تفاوت بین این دو روش، مدت زمان بهبود و ترمیم و همچنین ماندگاری آن است.

در تزریق چربی، چربی از مناطق دیگر بدن مانند شکم یا ران گرفته شده و پس از پالایش، به نواحی هدف تزریق می‌شود. چربی انتقال داده شده به عنوان یک ماده از درون بدن، بهترین تطابق را با بافت بدن دارد. از مزایای تزریق چربی می توان به طولانی مدت بودن نتایج، جذب بهتر و قابلیت شکل دهی بهتر اشاره کرد.

در مقابل، تزریق ژل از مواد پرکننده مانند هیدرولیک اسید یا اسید هیالورونیک استفاده می‌کند. ژل‌ها به طور موقت باعث افزایش حجم و شکل دهی می‌شوند و می‌توانند برای بهبود خطوط صورت و افزایش حجم لب‌ها استفاده شوند.

مقایسه تزریق چربی با ژل

 چه کسانی کاندیدای مناسب تزریق چربی می باشند؟

همانند دیگر عمل‌های زیبایی مثل تزریق فیلر، هایفوتراپی و یا میکرونیدلینگ ، تزریق چربی نیز کاندیدای خاص خود را دارد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 • افرادی که بافت اهدا کننده آنها دارای چربی اضافه باشد مثل نواحی شکم، پهلو، ران ها
 • افرادی که به تزریق ژل حساسیت دارند.
 • افرادی که در دستیابی به اهداف زیبایی خود واقع‌بین هستند.

کاندیدای نامناسب تزریق چربی

 • افرادی که تحت شیمی درمانی هستند.
 • افرادی که داروی ایزوترتینوئین (آکوتان) مصرف می‌کنند.
 • افرادی که مشکلات قلبی دارند.
 • کسانیکه مشکلاتی همچون ضعف در ایمنی بدن دارند.

اقدامات قبل از تزریق چربی

به طور کلی قبل از انجام هر عمل زیبایی مانند کربوکسی تراپی و یا همین تزریق چربی اقداماتی باید صورت گیرد که ما در ذیل به بعضی از آنها خواهیم پرداخت.

 1.  قبل از عمل مایعات زیادی مصرف کنید تا بدنتان هیدراته شود.
 2. از استعمال دخانیات، سیگار و مشروبات الکلی دو هفته قبل از عمل به شدت پرهیز کنید.
 3. با مشورت پزشک از مصرف داروهای رقیق کننده خون و ضد التهابی خودداری کنید.
 4. پزشک خود را از بیماری های زمینه ای مطلع کنید.
 5. روز انجام عمل حتما یک همراه داشته باشید.

مراحل تزریق چربی

در روز تزریق چربی چه اتفاقی می افتد؟

بهتر است قبل از انجام تزریق چربی از فرایند آن مطلع باشید که شامل مراحل زیر است.

 • این عمل باید در محیط درمانی حرفه ای و تمیز انجام شود.
 • تزریق معمولا با روش بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد و گاهی هم با بیهوشی عمومی. در صورتی که شرایط اتاق جراحی برای شما استرس‌زا باشد از داروی های آرام بخش استفاده می‌شود.
 • مدت زمان جراحی بسته به حجم چربی که باید استخراج و تزریق شود، متفاوت است.
 • بعد از جراحی به اتاق ریکاوری برده می‌شوید و در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد، مرخص می‌شوید.
 • در نهایت رعایت مراقبت های ضروری تزریق چربی شروع می شود

مراقبت های مهم بعد از تزریق چربی چیست؟

به طور کلی مراقبت های قبل و بعد از هر عمل زیبایی اهمیت بسیار زیادی داشته و نتیجه نهایی کاملا به این مورد بستگی دارد.

 • داروهایی که توسط پزشکتان تجویز شده را استفاده کنید. این داروها معمولا مسکن جهت کاهش درد و آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونت می باشد.
 • تا دو هفته بعد از جراحی از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن یا ژلوفن) استفاده نکنید، مگر اینکه به دستور پزشک باشد.
 • تا چهار هفته پس از عمل از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید. این مواد باعث کاهش خون‌رسانی به بافت‌های تحت درمان می‌شود و روند بهبود را دچار اختلال می‌کند.
 • حداقل تا یک ماه بعد از تزریق از انجام فعالیت های سنگین ورزشی خودداری کنید.
 • در صورت وجود ورم می توانید از کمپرس یخ در نواحی مورد نظر استفاده کنید.
 • چهار روز بعد از عمل می توانید حمام کنید و زخم های خود را بشویید.
 • تا چهار هفته ناحیه تزریق شده و زخم های لیپوساکشن را ماساژ ندهید و فشاری به آن وارد نکنید.

برای آگاهی از تمام اقدامات و مراقبت های بعد از تزریق چربی می توانید مقاله مربوطه را مطالعه بفرمایید.

مزایای تزریق چربی

مزایای تزریق چربی چیست؟

در تزریق چربی، از چربی‌های بدن فرد متقاضی استفاده می‌شود و مزایای تزریق چربی ریشه در همین مسئله دارد. این تزریق نسبت به تزریق ژل، مزایایی به شرح زیر دارد:

 • کاهش واکنش آلرژیک: استفاده از چربی بدن فرد، احتمال واکنش‌‌های آلرژیک را به ماده‌ خارجی کاهش می‌دهد. زیرا سیستم ایمنی بدن به تزریق چربی واکنش منفی نشان نمی‌دهد.
 • طبیعی و ماندگار: نتایج آن دائمی و طبیعی خواهد بود. تزریق چربی نسبت به روش‌های دیگر ماندگاری بیشتری دارد. متخصصان ماندگاری این تزریق را 7 تا 10 سال تخمین می‌زنند. همین مورد سبب می‌شود که هزینه‌ای که برای تزریق کردن چربی می‌کنید، توجیه اقتصادی داشته باشد.
 • کارا و مؤثر در جوانسازی: برای جوانسازی پوست و کاهش چین و چروک‌های بدن، مؤثر و کم‌تهاجمی است.
 • خارج شدن چربی اضافی از بدن و رسیدن به تناسب اندام: در این روش پزشک متخصص چربی‌های زاید را از برخی نقاط بدن که چاقی موضعی دارد، خارج و آن را به ناحیه‌ موردنظر تزریق می‌کند. این کار باعث می‌شود که چاقی‌های موضعی شما برطرف شود و به تناسب اندام برسید.
 • پرکردن فرورفتگی‌ها: با این تزریق قسمت‌هایی از بدن که در اثر کهولت سن، لاغر و استخوانی شده‌اند، پر می‌شوند. همچنین با تزریق چربی می‌توان بین قسمت‌های نامتقارن بدن، مانند صورت یا بافت سینه، تقارن ایجاد کرد.
 • رفع جای زخم و سوختگی: این تزریق جای زخم و سوختگی را از بین می‌برد و اسکارها را پر می‌کند.
 • مناسب برای سنین مختلف: می‌توان برای افراد 30 تا 75 سال چربی تزریق کرد. بنابراین هم جوان‌ها، هم میان‌سال‌ها و هم افراد بالای 60 سال می‌توانند از این روش بهره ببرند.
 • کم‌خطر بودن: این تزریق نیاز به بیهوشی ندارد. همچنین یک روش بسته است، یعنی نیاز به شکافتن بافت بدن و آسیب رساندن به اعصاب، رگ‌ها و دیگر اندام داخلی و خارجی بدن نیست. همین موارد، خطرات این تزریق را کاهش می‌دهد و آن را روشی ایمن و مطمئن می‌کند.

معایب تزریق چربی

معایب تزریق چربی

علی‌رغم تمام مزایایی که این تزریق برای جوانسازی، رفع چین و چروک و تناسب اندام دارد، می‌توان معایب زیر را برای آن برشمرد:

 • زمان‌بر بودن: تزریق چربی در قیاس با تزریق ژل روش زمان‌بری است. چراکه فرآیند استخراج چربی از بدن و آماده‌سازی آن برای تزریق، زمان بیشتری نیاز دارد. همچنین اگر هدف فرد متقاضی از تزریق افزایش حجم سینه یا باسن باشد، تزریق در چند نوبت انجام می‌شود و همین امر، درمان را طولانی مدت می‌کند.
 • هزینه‌ بیشتر: هزینه‌ تزریق چربی بیشتر از هزینه‌ تزریق ژل است. در مجموع، مزایای تزریق چربی بیش از معایب آن است. هزینه‌ای که برای این تزریق می‌پردازید، در کنار زمانی که صرف آن می‌کنید، در نهایت به نفع شماست و نتایج طولانی مدت و طبیعی برای شما خواهد داشت.

خطرات و عوارض تزریق چربی

تزریق چربی عوارض جانبی بسیار کمی دارد و عوارض طبیعی مانند ورم و کبودی نیز نهایتاً تا 2 روز پس از تزریق برطرف می‌شود. در اصل بروز عوارض جانبی به وضعیت ویژه‌ی هر فرد بستگی دارد. گاهی رعایت نکردن مراقبت‌های پیش از عمل باعث بروز عوارض تزریق چربی می‌شود. برای مثال اگر از مصرف الکل و کشیدن سیگار پرهیز نکنید، عوارض و خطرات پس از تزریق بیشتر و روند بهبودی کندتر می‌شود.

به‌طور کلی، عوارضی که ممکن است در تزریق چربی بروز کند، به این شرح است:

 • کبودی و ورم: کبودی و ورم پس از تزریق چربی تا حدی طبیعی و قابل پیش‌بینی است، اما اگر از حد عادی بیشتر شود، غیرعادی و خطرناک خواهد بود.
 • حساسیت به داروی بی‌حسی و بروز واکنش آلرژیک به آن
 • عفونت
 • خونریزی یا هماتوم (هماتوم: خونریزی در محیط بسته)
 • سروما ( جمع‌شدن مایعات در زیر سطح پوست)
 • به‌وجود آمدن اختلال در حس لامسه یا همان بی‌حسی موضعی
 • پیدایش اسکار یا زخم
 • آسیب دیدن ساختارهای عمیق پوست به خاطر کم تجربگی پزشک
 • بروز نتایج نامطلوب
 • از بین رفتن حجم چربی در محل تزریق طی چند ماه اول

لازم به ذکر است که احتمال وقوع عوارض فوق بسیار کم است. بروز این عوارض بستگی به وضعیت بیمار، مهارت و تجربه‌ پزشک جراح دارد. اگر پزشک موردنظر مهارت کافی را نداشته باشد، ممکن است حجم چربی تزریقی بیشتر یا کمتر از اندازه‌ استاندارد باشد و این مسئله باعث بروز مشکل شود. بهتر است فرد متقاضی تزریق چربی، طی جلسات مشاوره، خطرات و عوارض جانبی تزریق را از پزشک خود بپرسد و برای پیشگیری از عوارض احتمالی نکات لازم را رعایت کند.

باید اشاره داشت که برای نتیجه گرفتن مناسب از تزریق چربی، این کار باید در سن مناسب انجام شود. سن مناسب برای تزریق چربی، 18 تا 65 سال است.

هزینه تزریق چربی در کلینیک آنیل

نواحی تزریق چربی

هزینه تزریق چربی 1403

تزریق چربی صورت

15.000.000 تومان

تزریق چربی پشت دست

7.000.000 تومان

تزریق چربی به واژن

10.000.000 تومان

هزینه‎‌ تزریق چربی در کلینیک زیبایی آنیل، 10 میلیون تومان است. لازم به ذکر است این هزینه، به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آن به شرح زیر است:

 • روش برداشتن چربی

برداشتن چربی مهمترین بخش در این عمل است. برداشتن چربی روش‌های مختلفی دارد که شامل: لیپوساکشن و لیپوماتیک است. هر یک از این روش‌ها هزینه‌ متفاوتی دارند. روش لیپوساکشن هزینه‌ پایین‌تری دارد. این روش یکی از روش‌های قدیمی است و ممکن است عوارضی به این صورت داشته باشد: خونریزی، کبودی، ورم، اسکار.

روش لیپوماتیک روش دیگری است که هزینه‌ بیشتری دارد. در این روش پزشک متخصص از دستگاهی به نام لیپوماتیک استفاده می‌کند و با استفاده از ارتعاشات این دستگاه، چربی‌های مقاوم بدن را جدا می‌کند. این دستگاه حس‌گرهای مخصوص دارد و به سایر بافت‌های بدن آسیب نمی‌رساند. دقت این روش بسیار بالاست و همین امر سبب می‌شود که هزینه‌ آن بالاتر باشد.

 • حجم چربی تزریق شده

هرچه حجم تزریق چربی بیشتر باشد، هزینه تزریق چربی نیز بیشتر می‌شود. از طرف دیگر، میزان تزریق چربی به چین و چروک‌ها بستگی دارد. بنابراین هرچه چین و چروک‌ها بیشتر باشد، هزینه‌ تزریق هم بیشتر خواهد بود.

 • روش تزریق چربی

تزریق چربی به دو روش میکروفت و نانوفت بستگی دارد. هریک از این روش‌ها هزینه‌ای متفاوت از دیگری دارد. در روش میکروفت چربی را به ذرات میکرومتری تبدیل می‌کنند؛ درحالی‌که در روش نانوفت چربی ساکشن شده را تصفیه و آن را تا ابعاد نانومتری ریز می‌کنند. ماندگاری روش نانوفت بیشتر و نتایج آن بهتر است و به مراتب، تزریق چربی به روش نانوفت بیشتر از روش میکروفت هزینه دارد.

 • موضع تزریق چربی

موضعی که چربی به آن تزریق می‌شود، در تعیین هزینه‌ چربی نقش زیادی دارد. برای مثال هزینه‌ فرم‌دهی به گونه بالا است؛ چرا که حجم چربی لازم برای تزریق به گونه زیاد است، درحالی‌که به خط خنده کمتر چربی تزریق می‌شود. متعاقباً تزریق به گونه زمان زیادی می‌برد.

 • دستمزد پزشک و هزینه کلینیک

معمولاً هزینه‌ کلینیک و دستمزد دکتر تزریق چربی بسته به خدماتی که کلینیک موردنظر ارائه می‌کند و میزان تخصص، تجربه و مهارت پزشک متفاوت است. برخی پزشکان تا 6 ماه پس از جراحی، بیماران خود را به صورت رایگان ویزیت می‌کنند و برخی دیگر، هزینه دریافت می‌کنند.

 • عمل‌ های ترمیمی

از آنجا که چربی‌های تزریق شده، جذب بدن می‌شوند و حجم خود را از دست می‌دهند، نیاز به تزریق‌های مجدد وجود دارد. گاهی نیز مراقبت‌های پس از عمل به‌درستی انجام نمی‌شود و چربی‌ها حرکت کرده یا از بین می‌روند. در این مواقع نیز نیاز است که پزشک عمل ترمیمی انجام دهد و مجدداً چربی تزریق کند. تزریق‌های مجدد و عمل ترمیمی خود هزینه‌های اضافی دارد.

تزریق چربی به صورت

 • هزینه‌ های قبل و بعد از عمل

تزریق چربی شامل هزینه‌های قبل و بعد از عمل نیز می‌شود. این هزینه‌ها از این قرارند:

 1. آزمایش‌هایی که برای تعیین وضعیت جسمی فرد گرفته می‌شود. این آزمایش‌ها مشخص می‌کند که میزان چربی موردنیاز برای تزریق چقدر است.
 2. پانسمان
 3. داروهای تقویتی
 4. گن‌های مخصوص

آیا تزریق چربی درد دارد؟

در حالت کلی، تزریق چربی به نقاط مختلف بدن، در قیاس با سایر روش‌های درمانی، روشی دردناک نیست. البته قبل از این کار، بی‌حسی موضعی به بدن فرد وارد می‌شود؛ اما به طور کلی میزان دردناک بودن یا نبودن تزریق چربی، به میزان تحمل فرد نیز بستگی دارد. همچنین لازم به ذکر است که پس از تزریق چربی، در صورت وجود احساس درد، با تشخیص پزشک، می‌توانید از مسکن و آرام بخش‌ها استفاده کنید تا بتوانید به این دردهای خفیف، غلبه کنید.

بنابراین تزریق چربی دردناک نبوده و گاهی ممکن است تا چند روز پس از عمل، تورم و کبودی پیدا کنید. به طور کلی، میزان تجربه پزشک متخصص، آستانه تحمل فرد، اندازه سوزن مورد استفاده در طول تزریق چربی، از جمله عواملی است که بر میزان درد تاثیرگذار است.

روش تزریق چربی به دور لب

نتیجه گیری و سوالات تزریق چربی

آنچه در این مقاله بیان شد نکات کلی و مهمی بود که در هنگام تزریق چربی باید به آن توجه کنید. داشتن اطلاعات کافی اولین قدم از انجام این عمل زیبایی می باشد. در صورتی که با توجه به مطالب بیان شده تصمیم به انجام این عمل زیبایی گرفته‌اید، مرحله بعدی انجام مشاوره با متخصصان و پزشکان این حوزه است. شما می توانید با پزشکان و متخصصان کلینیک آنیل وقت مشاوره تزریق چربی و بلفاروپلاستی دریافت کنید.

آیا تزریق چربی دائمی است؟

در صورت لاغر شدن پس از عمل تزریق چربی، چربی های تزریق شده نیز از بین رفته و اثر عمل از بین می رود

قیمت تزریق چربی به صورت چقدر است؟

به طور کلی قیمت تزریق چربی به عوامل مختلفی مانند: تخصص و سابقه پزشک، مقدار ناحیه مورد نظر، محل برداشت چربی و هزینه بیمارستان بستگی دارد

تزریق چربی چه عوارضی دارد؟

به دلیل برداشت چربی از بدن فرد، باید گفت که این کار عوارض دائمی ندارد. اما عوارض موقتی مانند: تورم، کبودی، تغییر رنگ پوست و تجمع مایعات وجود دارد

نظرات
56 دیدگاه در "تزریق چربی چیست؟"
فاطمه گفت:

ممنون از اطلاعات کامل و جامعی که در این باره در اختیارمون گذاشتین.

آنیل گفت:

سلام دوست عزیز. خوشحالیم که توانستیم مفید باشیم و رضایت شما رو جلب کنیم.

فرزانه کشوری گفت:

سلام. تا چند وقت بعد از تزریق چربی می تونم ورزش کنم؟

آنیل گفت:

سلام دوست عزیز;
خیر بعد از تزریق چربی باید حداقل 10 روز تا چند هفته، از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید.

شهرناز گفت:

سلام خسته نباشید. تفاوت فیلر با تزریق چربی چیست؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام وقت بخیر
به نکته مهمی اشاره کردید، به طور کلی تفاوت های فیلر و تزریق چربی را به شما می گم، تفاوت فیلر با چربی در ترکیبات شیمایی فیلر که شامل کلاژن، پلی لاکتیک اسید، هیالورونیک اسید و رادیس است، مدت زمان دریافت نتیجه در فیلر با سرعت بیشتری است اما در تزریق چربی (چربی های دریافت شده از باسن و شکم) مدت زمان بیشتری طول می کشد تا تجدید سلولی اتفاق بیافتد. با تزریق چربی پر کردن نقاط صورت مفید است و ضرری ندارد.

مهسا گفت:

آیا تزریق چربی خطرناکه؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام زیباجوی عزیز
خیر؛ در صورت مراجعه به کلینیک و پزشک معتبر و همچنین رعایت مراقبت های بعد و قبل از تزریق، این جراحی زیبایی هیچگونه خطری به همراه نخواهد داشت.

طاهره گفت:

بعد از تزریق چربی، چقدر زمان لازم هست به زندگی روزمره برگردیم؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب
حداکثر تا 1 هفته در استراحت مطلق باشید پس از آن کارهای سبک انجام بدید.
بعد از 1 ماه می توانید به زندگی روزمره برگردید اما تا 3 ماه مراعات کنید.

تارا گفت:

زمان تزریق چربی آیا دردی احساس میکنیم؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام دوست عزیز
در جراحی تزریق چربی، پزشک در ناحیه مربوطه از بی حسی موضعی استفاده می کند و شما در حین عمل هیچ درد و ناراحتی احساس نمی‌کنید. ممکن است در چند روز اول بعد از عمل، با توجه به ناحیه‌ای که چربی تزریق کردید، اندکی درد و سوزش احساس کنید.-

ملوک گفت:

بعد از تزریق چربی باید رژیم غذایی خاصی و رعایت کنیم؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب
به رژیم خاصی نیاز نیست اما ما به مراجعین خود سبک زندگی سالم خوری تا مدت زمان حداقل 1 ماه را توصیه می کنیم.

حسنا گفت:

برای تزریق چربی باید بستری بشیم؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام دوست عزیز
خیر؛ در اکثر موارد جراحی تزریق چربی نیاز به بستری شدن ندارد و سرپایی در کلینیک ها و مطب ها انجام میشود.

مهنا گفت:

بعد از تزریق چربی چند روز نیاز به استراحت داریم؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام خانم مهناز
بعد از تزریق چربی از 1 تا 7 روز باید استراحت مطلق داشته باشید.
نحوه خوابیدن و کارهای روزانه متفاوت خواهد بود.
هرگز در این مدت زمان، خم نشوید، مرخصی بگیرید و برای خواب از دو بالشت استفاده کنید.
استراحت مطلق در 7 روز اول را جدی بگیرید، مراقبت بعد از تزریق تاثیر مستقیم بر کیفیت و ماندگاری نتیجه دارد.

ملیحه گفت:

آیا تو تزریق چربی خطر عفونت وجود داره

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب
احتمال عفونت بسیار ناچیز است اما در صورتی که علائم آن را مشاهده کردید با پزشک خود در تماس باشید.

هدی گفت:

سلام یه سوال داشتم. تزریق چربی برای کاهش وزن مناسبه؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و درود
میزان چربی که برداشته می شود، آنقدر زیاد نیست که منجر به کاهش وزن شود.

ثریا گفت:

سلام خسته نباشید. یه سوال داشتم. آیا برای جوانسازی نقاط حساس بدن مثل دستگاه تناسلی امکان پذیره؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب
بله می توانید برای تزریق چربی به ناحیه تناسلی هم اقدام کنید.

سارا گفت:

چقدر بعد از تزریق چربی نتیجه قابل ملاحظه است؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب
نتیجه تزریق چربی در هفته اول قابل مشاهده است.

حنانه گفت:

آیا تزریق چربی ایمن است؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

با درود فراوان
لازم است بدانید، نتیجه کار و میزان ایمن بودن هر اقدام پزشکی به میزان زیادی، به مهارت پزشک و کادر درمان و تجهیزاتی که استفاده می کند، بستگی دارد.

سینا گفت:

چقدر طول می‌کشد تا بهبودی پس از تزریق چربی کامل شود؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب
مدت زمانی که بهبود را متوجه خواهید شد، از 1 تا 7 روز است.
با توجه به ویژگی های بدنی مراجعین، این زمان متفاوت است و ممکن است تا یک ماه هم طول بکشد.

مهسا گفت:

آیا تزریق چربی به محل تزریق دائمی است؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

با سلام
با گذر زمان و افزایش سن تغییراتی در افت کیفیت مشاهده می کنید اما به طور کلی دائمی است و از بین نمی رود و در صورت تغییر با متخصصین کلینیک زیبایی آنیل تماس بگیرید.

رویا گفت:

آیا تزریق چربی به محل تزریق درد می‌رساند؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب
میزان درد بسیار کمی دارد.

مژده گفت:

آیا می‌توان چربی خود را برای تزریق استفاده کرد؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب
از همین روش برای تزریق استفاده می شود، معمولا از چربی باسن و شکم استفاده می شود.

لیلا گفت:

آیا تزریق چربی باعث افزایش وزن می‌شود؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب
خیر باعث کاهش یا افزایش وزن نمیشه

درسا گفت:

آیا تزریق چربی باعث ایجاد اثرات جانبی مانند ندوختگی و چین و چروک می‌شود؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب
خیر، چربی که تزریق می شود، از بدن شما گرفته می شود و چربی اضافه نیست.

مونا گفت:

آیا تزریق چربی باعث ایجاد عوارض جدی مانند عفونت یا خونریزی می‌شود؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب
عموما باعث عفونت و خونریزی نمی شود اما در صورتی که بعد از تزریق چربی نشانه هایی از خونریزی یا عفونت مشاهده کردید، جدی بگیرید و با پزشک در این باره صحبت کنید.

زیبا گفت:

چه مدت زمانی لازم است تا نتایج تزریق چربی مشاهده شود؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

نتایج تزریق از یک هفته تا یک ماه نمایان می شود که البته به مراقبت های بعد از تزریق و سبک زندگی سالم شما بستگی دارد.

مرضیه گفت:

سلاو وقت بخیر چقدر پایداری نتایج تزریق چربی هست؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب
ابتدا شما شاهد برجستگی و پف غیر عادی پشت پلک هستید، این تور عوارض ناشی از تزریق است که جای نگرانی نیست.
پس از گذراندن دوره نقاهت و از بین رفتن پف و تورم، نتیجه را مشاهده می کنید، ماندگاری نتیجه به مراقبت های بعد بستگی داره.

ریحان گفت:

سلام روز بخیر من یه سوال داشتم آیا تزریق چربی جایگزین لیفتینگ صورت میشه؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام و عرض ادب، هیچ روش درمانی نمی تواند به صورت کامل جایگزین روش دیگری باشد اما با پر کردن چین و چروک ها با چربی می تواند کاری مشابه با لیفت را انجام دهد.

محبوبه گفت:

سلام میتونم بپرسم که آیا تزریق چربی باعث افزایش وزن می‌شه؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

درود بر شما
خیر، تزریق چربی باعث افزایش وزن نمی شود.

محدثه گفت:

سلام یه سوال تزریق چربی خطری برای سلامتی نداره؟

دکتر بهاره پاسدار گفت:

سلام دوست عزیز
خیر؛ در صورت انجام مراقبت های لازم قبل و بعد از تزریق و همچنین مراجعه به پزشکان و کلینیک های معتبر و با سابقه، تزریق چربی هیچگونه خطری برای سلامتی نخواهد داشت.

مهرناز گفت:

سلام، میشه بگید معمولا چربی کدوم قسمت بدن روبرمی دارید؟

دکتر روح الله نقی پور گفت:

سلام و عرض ادب
معمولا از چربی های انباشه شده در ران باسن و شکم استفاده می شود

شایسته ترابی گفت:

سلام ایا برای برای تزریق چربی به صورت امکان داره بیهوش کنن؟

dejapoon گفت:

سلام وقت بخیر
بله امکانش هست ولی حتما باید در بیمارستان انجام شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *