تزریق چربی

تزریق چربی یکی از خدماتی می باشد که در کلینیک های زیبایی ارائه و روز به روز بر طرفداران آن اضافه می شود. در این مقاله می‌خواهیم نگاهی به این مسئله داشته باشیم و اینکه ببینیم چه کسانی کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی می‌باشند.

یکی از مهم‌ترین عوامل در زیبایی، داشتن پوست خوب است. همه ما می‌دانیم که با مرور زمان میزان کلاژن‌سازی و چربی زیر پوست کاهش می‌یابد و همین کاهش حجم، باعث پیری پوست می‌شود. خوشبختانه روش‌های نوین زیبایی برای به تعویق انداختن پیری پوست و بازیابی جوانی از دست رفته پوست به وجود آمده است و روزبه‌روز این روش‌ها به روزرسانی می‌شوند. تزریق چربی، تزریق فیلر و هایفوتراپی هر یک از روش‌های پرطرفداری می‌باشد که برای جوانسازی پوست استفاده می‌شود.

بسیاری افراد برای کاهش چین و چروک، از بین بردن فرورفتگی‌های صورت مثل فرورفتگی گونه‌ها و یا برای حجم دادن به نقاطی از بدن مثل لب‌ها، سینه و باسن برای این تزریق به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند.

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟

تزریق در سه مرحله انجام می‌شود که در ادامه به طور خلاصه هر سه مرحله را شرح می‌دهیم. 

 • مرحله اول برداشت چربی یا هاروست:

پزشک ناحیه‌ای از بدن را که قرار است چربی از آن برداشته شود مشخص می‌کند و به آن ناحیه داروی بی‌حسی تزریق می‌شود. سپس پزشک با ایجاد یک برش کوچک در آن ناحیه یک لوله که سرنگی به آن متصل است را وارد آن قسمت می‌کند و چربی رقیق شده با داروی بی‌حسی را از آن ناحیه خارج می‌کند.

 • مرحله دوم جداسازی و خالص سازی چربی به دست آمده:

چربی به دست آمده در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌گیرد تا سرم، خون و سایر محتویات از چربی جدا شود. سپس چربی خالص را در سرنگ های کوچکی که برای تزریق استفاده می‌شود قرار می‌دهند.

 • مرحله سوم تزریق چربی به ناحیه مورد نظر:

ناحیه ای که هدف تزریق چربی می‌باشد آماده می‌شود. جراح توسط سرنگ کوچکی که آماده‌ کرده‌است و حاوی چربی می‌باشد را وارد ناحیه هدف می‌کند و تزریق را به دقت انجام می‌دهد. این کار را تا جایی انجام می‌دهد که به شکل و حجم مورد نظر دست یابد. بعضی از جراحان بعد از تزریق ناحیه را مقداری ماساژ می‌دهند تا چربی به طور یکسان در همه‌جا پخش شود. اما بعضی از جراحان تنها به دقت کافی در هنگام تزریق بسنده می‌کنند.

البته روش دیگری نیز برای جوانسازی به کار گرفته می‌شود و تقریبا مشابه تزریق چربی است. این روش تزریق ژل و فیلر است که همانند این عمل، شرایط خاص خود را دارد.

کاربردهای مختلف تزریق چربی

نکته: این عمل جراحی بسته به میزان تزریق به دو روش بی‌حسی موضعی و بی‌حسی عمومی انجام می‌شود. اگر ناحیه تزریق کوچک باشد از روش بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. مورد دیگری که باید خاطر نشان کرد این است که بسته به ویژگی های فردی هر کس احتمال دارد چربی تزریق شده بعد از مدتی از طریق بدن جذب شود. به همین دلیل گاهی به تشخیص پزشک 1.5 برابر بیشتر از حجم مورد نظر چربی تزریق می‌شود. گاهی هم پزشکان در صورت جذب شدن چربی در دفعات متعدد تزریق چربی را انجام می دهند. همه چیز بستگی به تشخیص پزشک دارد.

کاربردهای مختلف تزریق چربی 

تزریق چربی به پوست علاوه بر جوانسازی، کاربردهای دیگری نیز دارد که برخی از مهمترین آنها شامل موارد ذیل است.

تزریق چربی به صورت:

 از این روش در صورت به منظور کاهش چین‌وچروک‌های پوستی، از بین بردن خط‌اخم و خط‌خنده، برجسته‌سازی گونه و لب‌ها، از بین بردن گودی زیرچشم، فرم‌دهی و زاویه سازی فک و چانه استفاده می‌شود.

تزریق چربی به دست ها:

 یکی از قسمت‌هایی که علائم پیری در آن ظاهر می‌شود دست‌ها می‌باشد که با تحلیل رفتن چربی دست، استخوان‌ها و رگ‌های دست نمایان می‎‌شود. با این روش می توان ظاهر دست‌ها را بهبود بخشید. همچنین از بین بردن جای اسکار زخم ها با این روش امکان پذیر می‌باشد.

تزریق چربی به سینه ها : 

برای افزایش حجم سینه ها و یا متقارن سازی و فرم‌دهی به پستان ها، خانم‌ها می‌توانند از این روش استفاده کنند.

 یا افرادی که در اثر جراحی هایی مثل لامپکتومی (لامپکتومی یک روش جراحی برای برداشتن بافت سرطانی از ناحیه سینه می‌باشد) دچار نقص ساختاری در سینه شده‌‍اند می‌توانند با این روش مشکل خود را برطرف کنند.

تزریق چربی به باسن:

برای افزایش حجم و فرم دهی به باسن یکی از روش هایی که انجام می شود تزریق چربی می‌باشد. برای این ناحیه به میزان زیادی چربی نیاز می‌باشد برای همین از ناحیه شکم و ران که دارای چربی اضافه هستند چربی استخراج می‌شود.

 چه کسانی کاندیدای مناسب تزریق چربی می باشند؟

همانند دیگر عمل‌های زیبایی مثل تزریق فیلر، هایفوتراپی و یا میکرونیدلینگ ، تزریق چربی نیز کاندیدای خاص خود را دارد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

 • افرادی که بافت اهدا کننده آنها دارای چربی اضافه باشد مثل نواحی شکم، پهلو، ران ها 
 • افرادی که به تزریق ژل حساسیت دارند.
 • افرادی که در دستیابی به اهداف زیبایی خود واقع‌بین هستند.
 • افرادی که دارای مشکلاتی نظیر ضعف در سیستم ایمنی و مشکلات قلبی می‌باشند. همچنین افرادی که تحت شیمی درمانی هستند و یا داروی ایزوترتینوئین (آکوتان) مصرف می‌کنند، کاندیدای مناسبی نیستند.

اقدامات قبل از تزریق چربی 

به طور کلی قبل از انجام هر عمل زیبایی مانند کربوکسی تراپی و یا همین تزریق چربی اقداماتی باید صورت گیرد که ما در ذیل به بعضی از آنها خواهیم پرداخت.

 1.  قبل از عمل مایعات زیادی مصرف کنید تا بدنتان هیدراته شود.
 2. از استعمال دخانیات و سیگار و مشروبات الکلی دو هفته قبل از عمل به شدت پرهیز کنید.
 3. با مشورت با پزشک از مصرف داروی های رقیق کننده خون و ضد التهابی خودداری کنید.
 4. پزشک خود را از بیماری های زمینه ای مطلع کنید.
 5. روز انجام عمل حتما یک همراه داشته باشید.

در روز تزریق چربی چه اتفاقی می افتد؟

بهتر است قبل از انجام تزریق چربی از فرایند آن مطلع باشید که شامل مراحل زیر است.

 • این عمل باید در محیط درمانی حرفه ای و تمیز انجام شود.
 • تزریق معمولا با روش بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد و گاهی هم با بیهوشی عمومی، در صورتی که شرایط اتاق جراحی برای شما استرس‌زا باشد از داروی های آرام بخش استفاده می‌شود.
 • مدت زمان جراحی بسته به حجم چربی که باید استخراج شود و تزریق شود متفاوت می‌باشد.
 • بعد از جراحی به اتاق ریکاوری برده می‌شوید و در صورتی که مشکل خاصی وجود نداشته باشد مرخص می‌شوید.

اقدامات مهم بعد از تزریق چربی

بعد از عمل و دوره نقاهت چه اقداماتی باید انجام شود؟

به طور کلی مراقبت های قبل و بعد از هر عمل زیبایی اهمیت بسیار زیادی داشته و نتیجه نهایی کاملا به این مورد بستگی دارد.

 • داروهایی که توسط پزشکتان تجویز شده را استفاده کنید. این دارو ها معمولا مسکن جهت کاهش درد و آنتی بیوتیک جهت جلوگیری از عفونت می باشد.
 • تا دو هفته بعد از جراحی از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مانند ایبوپروفن یا ژلوفن) استفاده نکنید، مگر اینکه به دستور پزشک باشد.
 • تا چهار هفته پس از عمل از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید. این مواد باعث کاهش خون‌رسانی به بافت‌های تحت درمان می‌شود و روند بهبود را دچار اختلال می‌کند.
 • حداقل تا یک ماه بعد از تزریق از انجام فعالیت های سنگین ورزشی خودداری کنید.
 • در صورت وجود ورم می توانید از کمپرس یخ در نواحی مورد نظر استفاده کنید.
 • چهار روز بعد از عمل می توانید حمام کنید و زخم های خود را بشویید.
 • تا چهار هفته ناحیه تزریق شده و زخم های لیپوساکشن را ماساژ ندهید و فشاری به آن وارد نکنید.

نتیجه گیری

آنچه در این مقاله بیان شد نکات کلی و مهمی بود که در هنگام تزریق چربی باید به آن توجه کنید. داشتن اطلاعات کافی اولین قدم از انجام این عمل زیبایی می باشد. در صورتی که با توجه به مطالب بیان شده تصمیم به انجام این عمل زیبایی گرفته‌اید، مرحله بعدی انجام مشاوره با متخصصان و پزشکان این حوزه است. شما می توانید با پزشکان و متخصصان کلینیک زیبایی آنیل وقت مشاوره دریافت کنید.

آیا تزریق چربی دائمی است؟

در صورت لاغر شدن پس از عمل تزریق چربی، چربی های تزریق شده نیز از بین رفته و اثر عمل از بین می رود

قیمت تزریق چربی به صورت چقدر است؟

به طور کلی قیمت تزریق چربی به عوامل مختلفی مانند: تخصص و سابقه پزشک، مقدار ناحیه مورد نظر، محل برداشت چربی و هزینه بیمارستان بستگی دارد

تزریق چربی چه عوارضی دارد؟

به دلیل برداشت چربی از بدن فرد، باید گفت که این کار عوارض دائمی ندارد. اما عوارض موقتی مانند: تورم، کبودی، تغییر رنگ پوست و تجمع مایعات وجود دارد

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.