طول درمان بلفاروپلاستی و نکات مراقبتی پس از آن

دسته‌بندی مجله سلامت
نویسنده دکتر امیر آذری فر
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 25 فوریه 2023
0
(0)

اگر احساس می‌کنید چشمان شما دائما افتاده و خسته به نظر می رسد، ممکن است دلیل آن این نباشد که به خواب بیشتری نیاز دارید. با افزایش سن، سطح کلاژن و الاستین در پوست شما شروع به کاهش می‌کند. پوست به تدریج شل می‌شود و ممکن است با افتادگی پوست اطراف چشم‌تان دچار مشکل شوید. خوشبختانه مجبور نیستید بنشینید و از این علائم پیری رنج ببرید، می توانید با بلفاروپلاستی این مشکلات را برطرف کنید.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی برای بیماران مبتلا به افتادگی پوست پلک یا کیسه‌های زیر چشم یک انتخاب عالی است. پس از طی کردن طول درمان بلفاروپلاستی، دوباره شبیه خودتان خواهید شد و متوجه خواهید شد که چشمانتان چقدر بازتر به نظر می رسد. در ادامه این مطلب از کلینیک آنیل به مواردی که سبب کوتاه‌تر شدن طول درمان بلفاروپلاستی می‌شود می‌پردازیم.

طول درمان بلفاروپلاستی چقدر است؟

جراح شما برش‌های کوچکی را در پلک‌های فوقانی یا تحتانی در طول عمل ایجاد می‌کند. بنابراین چشمان شما احتمالا برای چند روز احساس درد و سفتی خواهند داشت و همچنین ممکن است چسبناک، خشک و خارش دار باشند. برخی از بیماران تاری دید را برای دو یا سه روز گزارش می‌دهند. پزشک به شما داروهای مسکن تجویز می‌کند تا در طول درمان بلفاریت چشم راحت باشید. به یاد داشته باشید که پلک‌ها را تمیز نگه دارید و از مالیدن آنها خودداری کنید.

بخیه‌ها معمولا خود به خود حل می شوند (جذب پوست می‌شوند) یا جراح ممکن است بعد از حدود پنج روز آنها را بکشد و جای بخیه بعد از جراحی پلک باقی نمی‌ماند. پس از جراحی بلفاروپلاستی، پلک‌ها به مدت یک تا سه هفته کبود و متورم می‌شوند. با این حال، اکثر بیماران می‌گویند که در طول درمان بلفاروپلاستی چشمانشان پس از یک تا سه ماه طبیعی و بهتر از قبل به نظر می‌رسد.

با این حال، مردم معمولا احساس خوبی ندارند که در انظار عمومی رفته و بعد از 10 تا 14 روز به سر کار بازگردند. این بستگی به شغل شما دارد و اینکه آیا از اینکه دیگران می‌دانند شما جراحی کرده‌اید، احساس خوبی دارید یا خیر. بعد از دو هفته، هنوز هم ممکن است کبودی بعد از جراحی پلک خفیفی داشته باشید، اما این علائم به زودی محو می‌شوند.

دوره نقاهت عمل بلفاروپلاستی تقریبا چهار تا شش هفته طول می‌کشد. همه انسان‌ها با سرعت متفاوتی بهبود می‌یابند و در نتیجه جدول زمانی بهبودی یا طول درمان بلفاروپلاستی مورد انتظار شما بر اساس دامنه عمل و میزان مراقبت از خود پس از آن متفاوت خواهد بود. به طور کلی، اگر به جای بلفاروپلاستی بالا و پایین، فقط بلفاروپلاستی تحتانی انجام دهید، جدول زمانی بهبودی مورد انتظار کوتاه تر خواهد بود.

درک این نکته مهم است که حتی اگر چهار تا شش هفته طول بکشد تا پس از عمل شما بهبود یابید، نیازی به مرخصی نزدیک به این مدت از کار نخواهید داشت. به طور کلی می‌توانید انتظار داشته باشید که بین سه تا پنج روز از کار نیاز داشته باشید تا روی بهبودی خود پس از بلفاروپلاستی تحتانی تمرکز کنید. با این حال، اگر از نظر فیزیکی شغل سختی دارید، ممکن است لازم باشد چند هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید تا روی بهبودی خود تمرکز کنید.

دوره نقاهت بلفاروپلاستی

عوامل تاثیرگذار در طول دوران نقاهت بلفاروپلاستی

دوران نقاهت این جراحی در هر فردی متفاوت است، درواقع زمان واحدی نمی توان در نظر گرفت زیرا شرایط فیزیکی هر فرد متفاوت است. همچنین رعایت یک سری از دستور العمل ها نیز مهم و در زمان بهبودی فرد تاثیر گذار است. اما طبق تحقیقات انجام شده در اکثر افراد بعد از گذشت 4 تا 6 هفته روند بهبودی ایجاد می شود در ادامه به چند موارد از این دستور العمل ها اشاره می کنیم:

 • اناجام ندادن فعالیت هایی مثل بدنسازی، دو، شنا و وزنه برداری تا حد امکان انجام نشود.
 • از استعمال دخانیات خودداری شود.
 • از مصرف مشروبات الکلی بپرهیزید.
 • به سر خود فشار وارد نکنید.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که مدت زمان دوره نقاهت را مشخص می کند:

 1. سن متقاضی: بهترین سن برای عمل بلفاروپلاستی با توجه به شرایط بیمار تعریف می شود و تشخیص دقیق آن بر عهده متخصص است.
 2. کیفیت پوست
 3. شدت افتادگی پلک چشم
 4. میزان تحمل درد بیمار
 5. میزان تخصص پزشک مربوطه
 6. نحوه انجام جراحی مثل بی حسی یا بیهوشی
 7. وضعیت سلامتی بیمار
 8. شرایط بدنی فرد متقاضی
 9. اندازه پف پلک
 10. میزان رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی فرد متقاضی

باید توجه داشت که یک سری از عوارض بلفاروپلاستی مثل التهاب پوستی، ورم یا کبودی طبیعی هستند و تا یک دوره ای ادامه دارند همچنین نیاز به نگرانی نیست. اما یک سری از عوارضات دیگر هستند که ناشی از بی احتیاطی و دفت نکردن پزشک مربوطه همچنین غیر استاندارد بودن دستگاه است. پس حتما برای نداشتن دوران طولانی مدت نقاهت، در انتخاب کلینیک و پزشک خود تا حد امکان دقت کنید.

مدت زمان جراحی بلفاروپلاستی

باید و نباید‌های دوران نقاهت بلفاروپلاستی

بعد از جراحی نیاز است که حتما یک سری نکاتی را رعایت کنید تا طول دوره نقاهت کمتری داشته باشید. همچنین بعد از جراحی پزشک متخصص نحوه برداشتن و تعویض پانسمان را به شما یاد می دهد تا به نتیجه ایده آن خود هرچه زودتر برسید.

باید های روز اول بعد عمل

تا 24 ساعت اول کاملا استراحت کنید و تا حد امکان از انجام هرگونه فعالیت خسته کننده یا فعالیت هایی که فشار به صورت و سر وارد می کند پرهیز کنید. مایعات زیاد مصرف کنید و از خوردن غذا های سفت بپرهیزید. همچنین برای اینکه درد کمتری داشته باشید از کمپرس یخ استفاده کنید. این کار سبب می شود در صورت وجود کبودی یا تورم در ناحیه جراحی شده کاملا این کبودی ها و تورم رفع گردد یا موجب کاهش درد جراحی پلک شود.

بایدهای روز دوم تا سوم

معمولا روزهای دوم تا سوم درد و علائم به بیشترین حد ممکن خود می رسد.در این روز ها امکان داشتن حالت تهوع وجود دارد و حتی در مواردی امکان سستی و خستگی نیز در افراد به وجود می آید. در صورت داشتن هرگونه تهوع از قرص های ضد تهوع بعد از عمل استفاده کنید. در صورت داغ شدن منطقه جراحی شده و احساس تنگی دروز چشم ها، همچنین زخم و خارش اصلا جای نگرانی نیست و کمی تحمل لازم است تا این دوره 3 روزه طی شود.

باید های دو هفته بعد از بلفاروپلاستی

معمولا بعد از گذشت دو هفته، دوره نقاهت تقریبا به پایان می رسد و هیچگ گونه توصیه ای برای محوه انجام فعالیت های روزانه شما وجود ندارد. اما یک نکته مهم این است که همچنان از اشیا الکترونیکی اعم از مویابل یا لپتاپ و کامپیوتر زیاد استفاده نگردد، همچنین اگر فعالیت ورزشی انجام می دهید که در معرض خطر ضربه به صورت هستید فعلا تا حد امکان از انجام آن فعالیت ورزشی بپرهیزید.

نکات مراقبت از خود بعد از عمل بلفاروپلاستی

 نحوه مراقبت از خود در خانه به کاهش طول درمان بلفاروپلاستی کمک بسیاری می‌کند. نکاتی که در ادامه بیان می‌کنیم جهت تسریع در روند طول درمان بلفاروپلاستی می‌باشد:

 • اگر احساس خستگی می‌کنید استراحت کنید. خواب کافی به بدن انرژی لازم برای بهبودی را می‌دهد.
 • در چهار یا پنج روز اول بعد از جراحی پلک تا حد امکان سر خود را بالا نگه دارید. پس از آن، با بالش‌های اضافی، سر را بلند کرده و بخوابید.
 • چشمان شما راحت تر از حالت عادی خسته می شوند، بنابراین استفاده از کامپیوتر و مطالعه را برای حدود یک هفته محدود کنید.
 • به مدت دو هفته از لنزهای تماسی خود استفاده نکنید.
 • از پزشک خود بپرسید که چه زمانی قادر به رانندگی هستید
 • به مدت 14 روز از آرایش چشم خودداری کنید تا مواد آرایشی وارد برش‌ها نشوند.
 • دوش گرفتن و شستن موها 24 ساعت پس از جراحی بلفاروپلاستی اشکالی ندارد اما آب و شامپو را از برش‌ها و چشم‌ها دور نگه دارید.
 • حداقل به مدت یک هفته چشم‌ها را ماساژ ندهید.
 • برای مدت دو هفته از انجام هر کار سختی از جمله خم شدن خودداری کنید.
 • به مدت دو هفته از ورزش شنا خودداری کنید یا از وان آب گرم استفاده نکنید.
 • اگر به مدت یک سال پس از جراحی پلک، نور خورشید اذیتتان می‌کند، از عینک آفتابی استفاده کنید.

طول درمان عمل بلفاروپلاستی

بسیاری از پزشکان می‌گویند بهترین راه برای بهبودی سریع و کاهش طول درمان بلفاروپلاستی، بالا نگه داشتن سر تا حد امکان برای چند روز است. همچنین خوابیدن به پشت و بالا نگه داشتن سطح سر از قلب می تواند به بهبود سریعتر کمک کند. اگر به پهلو یا شکم می خوابید، این احتمال وجود دارد که فشار وارد شده به ناحیه چشم شما روند بهبودی شما را کند نماید.

اگر معمولا در طول شب غلت می‌زنید و می‌چرخید، ممکن است بخواهید در یک تکیه‌گاه یا بین چند بالش بدن بخوابید تا از غلت خوردن جلوگیری کنید. علاوه بر این، ممکن است متوجه شوید که برای حمایت صحیح از ستون فقرات خود به یک تشک نسبتا سفت نیاز دارید.

جمع بندی و سوالات متداول

نتایج بلفاروپلاستی معمولاً بین 5 تا 7 سال باقی خواهد ماند. پلک پایین به ندرت نیاز به تکرار عمل بلفاروپلاستی دارد. چنانچه متوجه شدید که پلک‌های شما به مرور زمان دوباره شروع به افتادگی می‌کنند، ممکن است به جای جراحی مجدد پلک‌ها از روش‌هایی مانند بوتاکس برای لیفت ابروها استفاده کنید.

برای تسریع بهبودی پس از بلفاروپلاستی چه کاری انجام دهیم؟

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای تسریع بهبودی انجام دهید، استراحت کافی است. در حالت ایده آل، شما باید 9 ساعت متوالی بخوابید. اگر 9 ساعت متوالی نمی توانید بخوابید، تمام تلاش خود را بکنید تا آنجا که می توانید خواب آرام و متوالی داشته باشید.

عمل بلفاروپلاستی چند ساعت طول می‌کشد؟

جراحی پلک معمولا حدود ۲ تا ۳ ساعت زمان نیاز دارد. البته اگر از مدت زمانی که صرف آماده‌سازی فرد می‌شود صرف نظر کنیم، این زمان به کمتر از ۲ ساعت نیز کاهش خواهد یافت.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای 0 / 5. تعداد رای: 0

هنوز رای ثبت نشده است.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *