نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو
دسته‌بندی مو و ابرو
نویسنده دکتر امیر آذری فر
زمان مطالعه
تاریخ انتشار ۱۱ دی ۱۳۴۸
۵
(۱)

مانند دیگر روش های جراحی برای کاشت مو، میزانی که از کاشت مو انتظار پاسخدهی خوبی دارید تا حد زیادی به مراقبت های بعد از عمل بستگی دارد. طرز خوابیدن بعد از کاشت مو بسیار مهم است. در طول مراقبت های بعد از جراحی اکثر افراد نگران این مسئله هستند که هنگام خوابیدن فولیکول های مو آسیب نبیند یا از جای خود درنیاید. یکی از عمده‌ترین دغدغه‌ها بعد از کاشت مو، نحوه خوابیدن و استراحت کردن بعد از جراحی است. به همین دلیل در این بخش از مقالات کلینیک زیبایی آنیل بر خود واجب دیدیم تا به جزئیات این موضوع بپردازیم و نکاتی درباره نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو به شما ارائه می دهیم.

باید به این نکته توجه داشت که کاشت مو از ناحیه ای که پیوند مو انجام شده است در معرض انواع ضربات است. به همین خاطر طرز خوابیدن بعد از کاشت مو بسیار ضروری است. زمان اتصال ریشه های پیوند شده به کانال ده روزه است.  به همین دلیل بعد از کاشت مو ناحیه کاشته شده نباید با دست و بالش تماس داشته باشد.

خوابیدن و استراحت بعد از کاشت مو

همانطور که می‌دانید در طی ۲ هفته اول بعد از کاشت مو، گرافت‌ها ضعیف و حساس هستند و در صورتی که از آن‌ها مراقبت نکنید، در معرض آسیب جدی قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین مراقبت‌هایی که باید بعد از کاشت مو انجام دهیم؛ نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو است. زیرا موقعیت‌ نامناسب و نامنظم خواب و عادت‌های نامناسب، می‌تواند باعث تحریک پوست سر شود و دوره نقاهت فرد را افزایش دهد.

اکثر پزشکان پیشنهاد می‌کنند تا ۱۰ روز بعد از عمل، هنگام خواب از یک بالشتک گردنی استفاده کنید. این بالشتک‌ها به شما کمک می‌کنند تا سر خود را در موقعیت بی‌خطر و خنثی قرار دهید و از برخورد پیوندها و گرافت‌ها با بالشت جلوگیری می‌کند.

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟

پس همانطور که گفتیم برای دستیابی به بهترین نتیجه از کاشت مو، مراقبت‌ها و نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو بسیار مهم است. در ادامه نکاتی را به شما ارائه داده‌ایم که به شما کمک می‌کند هنگام استراحت کردن از پیوندها و گرافت‌ها مراقبت کنید و دوره بهبودی کوتاه‌تری داشته باشید.

تمیز بودن بالشت و ملافه

تمیز بودن بالشت و ملافه از مهم‌ترین موارد بهداشتی و مراقبت‌های بعد از جراحی محسوب می‌شود. به دلیل اینکه موها تماس مستقیم با بالش دارند، باید بالش را تمیز نگه دارید. اگر از بالشتی که تمیز نیست استفاده کنید، گرافت‌ها در معرض عفونت قرار می‌گیرند و احتمال آسیب دیدن آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

همچنین دقت داشته باشید که برای شست و شوی بالش و ملافه، از مواد شوینده‌ای استفاده کنید که حساسیت‌‌زا نباشد؛ به دلیل اینکه آلرژن‌ها می‌توانند پوست سر را تحریک کنند و موجب صدمه رسیدن به گرافت‌ها شوند.

قرار دادن یک حوله تمیز و نرم روی بالشت

بعد از کاشت مو به مدت چند روز ممکن است، شاهد ترشحاتی روی پوست سر خود باشید. لازم نیست نگران این موضوع باشید؛ زیرا این ترشحات بعد از کاشت کاملا طبیعی هستند. پس شما می‌توانید، جهت رعایت نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو، برای جلوگیری از کثیف شدن بالش، از یک حوله نرم و تمیز استفاده کنید. به این طریق ترشحات جذب حوله شده و بالشت شما تمیز باقی می‌ماند.

طریقه خوابیدن بعد از کاشت مو

سر خود را در زاویه ۳۰ تا ۴۵ درجه قرار دهید.

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو باید به گونه‌ای باشد که سر نسبت به دیگر اعضا در ارتفاع بالاتری قرار داشته باشد. بعد از جراحی بهترین زاویه برای خوابیدن، زاویه بین ۳۰ تا ۴۵ است. همچنین مراجعین می‌توانند از دو بالش استفاده کنند تا سر خود را در ارتفاع بالاتری قرار دهند. زاویه سر هنگام خوابیدن بعد از کاشت مو، علاوه بر اینکه از آسیب رسیدن به موها جلوگیری می‌کند، موجب می‌شود تورم بعد از جراحی نیز کاهش دهد. 

از خوابیدن روی شکم خودداری کنید.

خوابیدن روی شکم بعد از کاشت مو، علاوه بر اینکه موجب افزایش تورم می‌شود، باعث آسیب رسیدن به گرافت‌ها نیز می‌شود. پس اگر عادت دارید که روی شکم بخوابید، بهتر است بعد از کاشت مو به مدت ۱ تا ۲ هفته این عادت را ترک کنید.

از ضربه زدن به بالش جلوگیری کنید.

بعد از جراحی پوست سر بسیار حساس می‌شود. پس از هرگونه ضربه زدن و خراش مو که می‌تواند باعث آسیب رسیدن به فولیکول‌ها و گرافت‌ها شود؛ جدا خودداری کنید. برای اینکه بتوانید مانع از انجام این کار شوید، می‌توانید از بالشت‌های طبی استفاده کنید. این بالشت‌ها باعث می‌شود بین سر و بالش فاصله‌ای ایجاد شود و مانع از ایجاد فشار و ضربه به مو می‌شوند.

به پهلو خوابیدن بعد از کاشت مو

الگوی خواب منظمی داشته باشید.

لازم است برای بهبودی سریع‌تر، استراحت کافی و خواب منظمی داشته باشید. بعد از جراحی کاشت مو بدن برای بهبودی نیاز به انرژی داشته و این انرژی از طریق خوابیدن حاصل می‌شود. به همین جهت لازم است خواب کافی داشته باشید تا روند بهبودی با موفقیت طی شود.

بهترین حالت خوابیدن بعد از کاشت مو

با توجه به آنکه پوست سر شما ظریف است و گرافت موی شما ضعیف شده است، طرز خواب شما بعد از کاشت مو بسیار مهم است. اگر به درستی نخوابید ممکن ست به اثر دلخواه خود نرسید. در این صورت احتمال دارد که به فولیکول های موی شما آسیب برسد. دو تا از بهترین راه هایی که خوابیدن بعد از کاشت مو به شرح زیر است:

زاویه ۴۵ درجه خواب بعد از کاشت مو

شب اول بعد از کاشت مو بسیار مهم است برای همین مهم است که در رختخواب نخوابید. اگر بعد از آنکه عمل کاشت مو را انجام دادید، ممکن است در ناحیه کاشت مو ورم ایجاد شود. خوابیدن با زاویه ۴۵ درجه بهترین حالت خوابیدن است.

دیگر مراقبت‌های لازم بعد از کاشت مو

علاوه بر نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو که باید رعایت شود، باید موارد زیر را هم بعد از کاشت مو رعایت کنیم.

  • عدم استفاده از هدبند
  • استفاده از کمپرس یخ هنگام خواب
  • ضربه نخوردن به سر
  • احتیاط هنگام پیاده یا سوار شدن از ماشین

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاشت مو، هزینه کاشت مو و مراقبت‌های بعد از کاشت مو می‌توانید به کلینیک آنیل مراجعه کنید و از کارشناسان با تجربه‌ی ما مشاوره دریافت کنید. در آنیل امکان کاشت مو قسطی نیز فراهم است.

جمع بندی

در انتها باید بگوییم که نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو در اینکه فرد زیباجو بتواند تاثیری بهتری بگیرد بسیار موثر است. به طور خلاصه توصیه هایی که برای نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو وجود دارد به این شرح است:

چند روز اول بعد از کاشت مو، بهتر است نیمه نشسته بخوابید تا جریان خون بهتر شود.

از بالش و متکای مناسب استفاده کنید تا سر و گردن در وضعیت درستی قرار بگیرد.

از چرخش و حرکت بیش از حد سر جلوگیری کنید.

خواب راحت نداشتن در چند شب اول طبیعی است.

از فشار آوردن به ناحیه کاشت مو خودداری کنید.

در صورت هرگونه سوال، با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

چه مدت پس از کاشت مو، پیوند مو محکم است؟

کرافت های تازه موی کاشته شده به طور معمول بعد از ۸ تا ۱۴ روز بعد از جراحی طول خواهد کشید تا محکم شود. البته این مسئله به اینکه چطور نگهداری کنید هم بستگی دارد.

تا چند روز بعد از کاشت مو باید نشسته خوابید؟

حداقل ۱ هفته بعد از انجام جراحی، باید طرز خوابی که از پزشک خود شنیدید را اجرا کنید. یک هفته زمانی است که موهای کاشته شده شما ته نشین شده است و برش های ایجاد شده بهبود یافته است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *