مراحل رشد مو بعد از کاشت (مراقبت ها بعد از کاشت مو)

چه مدت بعد از کاشت مو، موها رشد می کند
دسته‌بندی مو و ابرو
نویسنده دکتر امیر آذری فر
زمان مطالعه
تاریخ انتشار ۱۱ دی ۱۳۴۸
۵
(۱)

شاید مشکل ریزش مو هم برای شما یک مسئله باشد و برای رفع آن راه‌های زیادی را جستجو یا امتحان کرده‌باشید و به کاشت مو رسیده باشید. اما اگر در مورد کاشت مو سوالاتی برای شما ایجاد شده و به دنبال پاسخ آن هستید؛ در این مقاله قصد داریم به یکی از اصلی ترین سوالات که رشد مو بعد از کاشت و مراحل آن شامل چه مواردی است، اشاره می کنیم.

برای بسیاری از افراد این سوال مطرح می‌شود که رشد مو بعد از کاشت به صورت انجام می شود؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا لازم است مراحل رشد مو بعد از کاشت، را به طور کامل توضیح دهیم پس با کلینیک زیبایی آنیل همراه باشید. طبیعی است که رشد مو پس از کاشت آن، فرآیندی ۱۲ تا ۱۸ ماهه  را طی کند. پس از این مدت، روند رشد طبیعی مو آغاز می‌شود.

رشد مو بعد از کاشت

مراحل رشد مو

حال قصد داریم قدم به قدم بعد از کاشت مو را با شما در میان بگذاریم و بگوییم از روز اول بعد از کاشت مو تا یکسال پس از کاشت مو، چه انتظاراتی را باید از نتیجه عمل خود داشته باشید.

روز اول بعد از کاشت مو

روز اول بعد از کاشت مو می‌توانید بانداژ روی سر خود را باز کنید و با یک دستمال مرطوب به آرامی و با احتیاط کامل خون‌های خشک شده را از روی محل اهدا پاک کنید و محل گرافت‌های پیوند زده شده را ببینید. به یاد داشته باشید در روزهای ابتدایی بعد از کاشت بهتر است که کارهای سنگین انجام ندهید و از لمس و کشیده شدن محل‌هایی که گرافت‌های جدید به آن‌جا پیوند زده شده است خودداری کنید.

ریزش مو بعد از کاشت

یک هفته بعد از کاشت مو

در این زمان ممکن است در محل پیوند زده شده دچار خارش، سوزش و تورم شوند که این مورد کاملا طبیعی است و شما باید در این زمان به مراقبت از گرافت‌های اهدایی طبق نظر پزشک خود بپردازید. دقت کنید که اگر موهای شما در این مدت دچار ریزش شد، نگران نباشید چرا که معمولا ساقه مو در قسمت دچار ریزش می‌شود و فولیکول‌های مو در امان است.

هفته دوم بعد از کاشت مو

در این هفته زخم‌ها و قسمت‌های متورم روی سر شما بهبود می‌یابند. نکته‌ای که لازم است در این مدت به آن توجه زیادی کنید و در نتیجه عمل کاشت شما تاثیر زیادی دارند، رعایت نکات ذکر شده و استعمال داروهای تجویز شده توسط پزشک است.

در این هفته تا یک ماه بعد از کاشت ممکن است دچار ریزش مو شوید که بسیار طبیعی است و لازم به نگرانی نیست.

هم‌چنین ببینید: کاشت مو قسطی

هفته سوم بعد از کاشت مو

در این هفته ریزش موها ادامه می‌یابد تا فولیکول‌های مو آماده رشد مجدد شوند. همانطور که اشاره شد این ریزش طبیعی است و علت آن وارد شدن فولیکول‌ها به فاز شوک است. ممکن است با رشد مجدد موها زخم‌هایی در اطراف موهای جدید رشد کرده ایجاد شود که اتفاقی طبیعی است.

عکس مراحل رشد مو بعد از کاشت

ماه اول تا دوم بعد از کاشت مو

در این زمان کم‌کم موها کم‌کم شروع به رشد می‌کند، اما به یاد داشته باشید شاید در این زمان هنوز به تراکم دلخواه خود نرسید در این زمان تا دو ماه بعد تقریبا ۳۰ درصد از فولیکول‌ها به طور کامل به پوست سر نفوذ می‌کند.

ماه دوم تا سوم بعد از کاشت

در این زمان موهای ظریف‌تر قسمت‌های مختلف سر شروع به رشد می‌کنند.

ماه سوم تا ششم بعد از کاشت

در این ماه‌ها رشد موها به تدریج افزایش می‌یابد به طوری که در ماه ششم بعد از کاشت تقریبا ۶۰ تا ۷۰ درصد موها رشد می‌کنند. هم‌چنین در طول این دوره موها شروع به ضخیم‌تر شدن و افزایش تراکم می‌کنند.

ماه ششم تا دوازدهم

در این دوره تقریبا نتیجه نهایی کاشت مو را می‌توان مشاهده کرد. در ماه‌های دهم تا دوازدهم تقریبا ۹۰ درصد موها رشد خواهد کرد و شما می‌توانید به اصلاح و پیرایش موهای کاشته شده بپردازید. البته در برخی افراد در این دوره ممکن است شاهد ریزش نیز باشیم که امری طبیعی است و علت آن فارد فاز استراحت شدن فولیکول های مو می‌باشد.

یک سال بعد از کاش مو

در این دوره تراکم موها به حد قابل قبولی می‌رسد و تقریبا می‌توان گفت که همه موها از فولیکول خارج می‌شوند و نتیجه نهایی بعد از سال اول قابل مشاهده است. در برخی افراد رشد مو هنوز ادامه دارد اما در بیشتر افراد در این دوره زمانی رشد به پایان می‌رسد و تراکم موها به حد مناسبی می‌رسد.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد کاشت مو نکات مربوط به آن مانند هزینه کاشت مو با مجله آنیل همراه باشید.

مراقبت بعد از کاشت مو

عوامل تاثیرگذار بر رشد مو بعد از کاشت

رشد مو بر اثر عوامل متعددی مانندی پیشینه پزشکی، کیفیت موهای اهدا شده و مقدار ریزش مو در قبل از کاشت مو، بستگی دارد. علاوه بر این موارد مهم ترین اصل در رشد مو، میزان تبحر پزشک است که بر اساس سوابق گذشته شما، بتواند آن را آنالیز کند و متد کاشت، مناسب شما را برگزیند. در کنار همه اینها، شما باید برخی از نکات را رعایت کنید که به شرح زیر است:

  • رژیم غذایی:

حفظ یک رژیم غذایی سالم برای رشد موی سالم و با کیفیت، چه در طول دوره درمان و چه پس از آن، بسیار مهم است. با پیروی از یک رژیم غذایی مغذی، می توانید اطمینان حاصل کنید که تا پایان عمر موهای سالمی دارید. روزانه ۵ تا ۸ لیوان آب بنوشید. مصرف انواع سبزیجات سرشار از ویتامین های A، B، C و D. از فست فودها و غذاهای سرخ شده خودداری کنید. تخم مرغ، گوشت و ماهی را در رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا منابع عالی پروتئین های مغذی مو هستند.

  • عدم مصرف دخانیات و کافئین:

هر فرد در این دوران رشد و درمان، باید به حد مناسب از مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های کافئین دار پرهیز کند. این پرهیز می‌تواند بر بهبود فرآیند درمان و رشد تأثیر مثبت داشته باشد. مصرف بیش از حد این مواد می‌تواند باعث رقیق شدن خون شود. خون رقیق شده ممکن است مراحل بهبودی را در این دوره کند و مختل کند. بنابراین، محدود سازی مصرف سیگار، قلیان، چای، قهوه و نوشیدنی‌های الکلی توصیه می‌شود.

  • اهمیت تراکم ناحیه اهداکننده:

تراکم گرافت ها در ناحیه اهداکننده ارتباط مستقیمی با کیفیت کاشت مو دارد. هر چه تراکم بیشتر و فولیکول های مو ضخیم تر و با کیفیت تر باشد، نتایج بهتری حاصل می شود. به عبارت دیگر، ناحیه اهداکننده ایده آل باید دارای غلظت متراکم تارهای موی ضخیم و سالم باشد. این امر یک نتیجه پیوند موفق و زیباشناختی را تضمین می کند. توانایی جراح در استخراج دقیق تعداد مناسب گرافت با کیفیت بالا از محل اهداکننده، عاملی حیاتی در تعیین موفقیت نهایی عمل است.

  • حفظ رطوبت پوست سر و جلوگیری از خشکی:

برای محافظت از موهای کاشته شده، رشد بهتر و جلوگیری از پوسته پوسته شدن و ریزش موی بعدی، می توانید روغن های مناسبی را به پوست سر خود بمالید. برخی از گزینه های موثر عبارتند از روغن نارگیل و روغن آرگان. پوست سر خشک و خارش دار به طور بالقوه می تواند به ناحیه پیوند شده آسیب برساند. با مرطوب نگه داشتن پوست سر، می توانید از این موضوع جلوگیری کنید و محیطی بهینه برای رشد موهای تازه کاشته شده ایجاد کنید. اطمینان از اینکه پوست سر شما به اندازه کافی مرطوب می ماند و جلوگیری از خشکی، یکی از جنبه های مهم مراقبت پس از پیوند است. 

  • داروهای تجویز شده:

داروها، ویتامین‌ها و مکمل‌های تجویز شده توسط جراح کاشت مو، نقش مهمی در تقویت ریشه‌های رشد موهای جدید شما دارند. این داروها و مکمل های ترمیمی تایید شده می توانند به طور قابل توجهی به سلامت کلی و ثبات فولیکول های مو پیوند شده کمک کنند. با رعایت دقیق داروها و مکمل های توصیه شده توسط جراح خود، می توانید موفقیت و طول عمر عمل کاشت مو را بهینه کنید. این درمان های تایید شده پزشکی به تقویت موهای تازه کاشته شده کمک می کند و رشد مداوم آن اطمینان می دهد.

  • تعلیق موقت ورزش های سنگین:

برای دستیابی به نتایج طولانی مدت و تاثیرگذار از کاشت مو، لازم است به طور موقت فعالیت های بدنی شدید و ورزش را برای مدتی پس از عمل متوقف کنید. تعریق بیش از حد در طول تمرینات شدید می تواند باعث آسیب به فولیکول های مو پیوند زده شود. با خودداری از ورزش شدید برای مدت زمان توصیه شده پس از کاشت مو، به فولیکول های پیوند شده اجازه می دهید تا به طور کامل خود را ثابت کنند. این به تضمین طول عمر و موفقیت درمان ترمیم مو کمک می کند.

آنچه خواندید

مراحل رشد مو بعد از کاشت به طور کلی طی چند مرحله صورت میگیرد. بعد از انجام عمل کاشت، روند رشد مو بعد از کاشت مو طی یک سال به حالت طبیعی می‌رسد. در سال اول، موها ممکن است کمی فر و حالت‌دار باشند، اما این ویژگی در سال دوم برطرف می‌شود.  تقریبا ۸۵ درصد موها در شش ماه اول رشد می‌کنند و رشد باقی‌مانده آنها تا پایان سال اول کامل می‌گردد. در این مدت، فرد می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود بازگردد و دیگر نشانه‌ای از انجام عمل کاشت در ظاهر وی مشاهده نمی‌شود. در انتها می توان گفت که این فرآیند تا دوسال طول خواهد کشید. یکی از بهترین مراکز کلینیک های تخصصی که می توانید با خیال راحت به آنجا مراجعه نمایید و برای کاشت مو اقدام نمایید، کلینیک آنیل است که می تواند با بهره گیری از بهترین متخصصان تضمین یک کاشت مو طبیعی را به شما دهد و به طور کامل شما را در جریان مراحل قرار دهد.

سرعت رشد مو پس از کاشت مو چقدر است؟

موهای پیوند زده شده از ماه سوم رشد می کند اما این موهای نازک سرعت رشد کمی دارند. موهای کاشت شده بعد از نه ماه دارای سرعت طبیعی رشد به قدر ۱ تا ۲ سانتی متر در ماه است.

رشد مو بعد از کاشت مو از چه زمانی شروع می شود؟

معمولا بعد از سه ماه از کاشت مو، کم کم می توانید رشد موها را مشاهده نمایید. در ماه های اول موها به شدن نازک می باشد و بعد از آن ضخامت بیشتری پیدا می کند. و در انتهای دو سال به پرپشتی می رسد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *