تزریق بوتاکس کف دست (مزایا، عوارض و کاربرد)

تزریق بوتاکس کف دست
دسته‌بندی تزریق
نویسنده کلینیک زیبایی آنیل
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 11 ژوئن 2024
0
(0)

تزریق بوتاکس کف دست امروزه یکی از موثرترین روش‌ها برای رفع مشکل عرق کردن زیاد این ناحیه از بدن می‌باشد. تعریق بیش از حد کف دست اغلب یک بیماری ارثی است و در علم پزشکی با عنوان هایپرهیدروزیس شناخته می‌شود. پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که با تزریق سم بوتولینوم به نقاط مشخصی در کف دست می‌توان میزان تعرق این ناحیه را کاهش داد یا رفع کرد. در واقع در این متد، سم بوتولینوم باعث از کار افتادن غدد عرق کف دست می‌شود و این کار را با جلوگیری از آزاد شدن استیل کولین، انجام می‌دهد.

اثرات تزریق بوتاکس کف دست حدود 4 تا 9 ماه باقی می‌ماند و طبق تحقیقات، تعریق کف دست را 80 تا 90 درصد کاهش خواهد داد. لذا امروزه به طور گسترده از این روش به عنوان شیوه‌ای موثر در درمان تعریق کف دست استفاده می‌شود. در ادامه این مقاله از کلینیک آنیل درباره این متد و نیز مزایا و نحوه انجام آن شرح خواهیم داد.

مزایای انجام بوتاکس کف دست چیست؟

تزریق بوتاکس کف دست مزایای بسیاری دارد که مهمترین آن کاهش تعریق در کف دست است. در واقع بوتاکس با فلج کردن اعصاب غدد تعریق، به مرور باعث کاهش تعریق در این نواحی خواهد شد. فایده دیگر این روش، سادگی و سرعت انجام آن است زیرا این پروسه فقط 15 تا 30 دقیقه زمان می‌برد و به بیهوشی نیازی ندارد.

فرد مورد درمان پس از انجام تزریق می‌تواند به امور روزمره خود بپردازد زیرا بوتاکس کف دست دوران نقاهت ندارد. البته پس از تزریق باید چند روز مراقبت از کف دست صورت گیرد اما این امر مانع انجام امور روزانه نخواهد بود. بعلاوه بوتاکس کف دست روشی بسیار ایمن است و تاکنون عوارض جانبی جدی برای آن گزارش نشده است. چنانچه توسط پزشک معتبر و ماهر و با رعایت تکنیک صحیح و اصولی تزریق انجام شود، ماندگاری آن نیز بسیار ایده‌آل است. البته این مورد به کیفیت ماده تزریق شده نیز بستگی دارد.

مزایای انجام بوتاکس کف دست

برای انجام بوتاکس کف دست، میتوانید به بهترین مرکز بوتاکس تهران مراجعه کنید.

عوارض بوتاکس کف دست چیست؟

عوارض و معایب بوتاکس کف دست شامل موارد زیر است که باید پیش از انجام این روش در نظر گرفته شود:

  • ممنوعیت در دوران بارداری و شیردهی: تزریق بوتاکس برای عرق کف دست در زنان باردار یا مادران شیرده توصیه نمی‌شود، زیرا اثرات بوتاکس در این دوران‌ها بر روی جنین یا نوزاد ناشناخته است و ممکن است منجر به عوارض جانبی در جنین یا نوزاد شود.
  • مشکلات عضلانی یا عصبی: این روش برای افرادی که دارای مشکلات عضلانی یا عصبی هستند یا به خاطر این مشکلات تحت درمان قرار دارند، توصیه نمی‌شود. این افراد ممکن است با عوارض جانبی جدی مواجه شوند یا نتوانند به طور صحیح به درمان واکنش نشان دهند.
  • عوارض پوستی در محل تزریق: احتمال وقوع حساسیت‌های پوستی در محل تزریق وجود دارد که ممکن است با سرخی، خارش و تورم همراه باشد. این عوارض معمولاً موقتی هستند و در مدت کوتاهی خود به خود تسکین می‌یابند.
  • کبودی: پس از تزریق بوتاکس ممکن است در محل تزریق کبودی خفیفی رخ دهد که نیازی به درمان ندارد و بعد از مدتی خود به خود رفع می‌شود.
  • محدودیت اثرات: اثرات بوتاکس موقتی است و برای حفظ نتایج، نیاز به تزریق دوره‌ای مجدد دارد.

نحوه تزریق بوتاکس

شیوه تزریق بوتاکس کف دست بسیار آسان است و زمان زیادی نخواهد برد و پس از انجام آن، نیازی به استراحت نیست. پیشنهاد می‌شود که قبل از تزریق، چنانچه مورد پزشکی خاصی دارید یا داروی خاصی مصرف می‌کنید با پزشک مربوطه در میان بگذارید. چنانچه آستانه تحمل درد فرد پایین باشد، پزشک از بی حسی موضعی استفاده می‌کند و دقایقی صبر می‌کند تا بی حسی روی پوست اثر کند. در ادامه پزشک سم بوتولینوم نوع A (به طور متوسط ​​100 واحد در کل) را در 20 الی 30 نقطه کف دست تزریق می‌کند.

این تزریق‌ها مانع از انتشار استیل کولین توسط سلول‌های عصبی کولینرژیک که انتقال دهنده عصبی و مسئول تولید عرق می‌باشند‌، خواهد شد. این درمان زمان زیادی نمی‌برد و پس از آن فرد می‌تواند به امور عادی خود برگردد. اما بروز اثرات درمان 2 تا 4 روز طول می‌کشد. احتمالا نیاز است که 2 هفته پس از تزریق بوتاکس با پزشک ملاقات کنید تا محل تزریق و اثرات آن را بررسی کند تا چنانچه نیاز باشد، تزریق مجدد انجام شود. اثر این درمان حدود 6 ماه دوام دارد و برای تداوم آن باید تزریق در فواصل زمانی مشخص تکرار شود.

مراقبت‌های قبل از تزریق بوتاکس کف دست

برای کسب نتایج مطلوب از تزریق بوتاکس به کف دست، باید قبل از اقدام برای این درمان یکسری موارد را انجام داده یا رعایت کنید. به عنوان مثال یک تا 2 هفته قبل از درمان، مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین ، ویتامین E و وارفارین را متوقف کنید تا باعث خونریزی در طول عمل بوتاکس نشوند. دیگر اینکه 48 ساعت قبل از تزریق بوتاکس کف دست، سیگار نکشید و الکل مصرف نکنید زیرا این دو روند بهبود را مختل خواهند کرد.

مراقبت‌های قبل از تزریق بوتاکس کف دست 

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس کف دست

اصولا چیزی تحت عنوان مراقبت بعد از بوتاکس برای کف دست به فرد توصیه نمی‌شود و بیمار بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس می‌تواند به اغلب فعالیت‌های روزانه خود بپردازد. اما ممکن است در این باره پزشک به فرد توصیه کند که تا چند روز پس از درمان بوتاکس، از مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل و دخانیات خودداری کند. در صورت نیاز می‌توان برای کاهش تورم، تکه‌های یخ را روی کف دست قرار داد. بهتر است کف دست‌ها همواره خشک و تمیز باشد. چند روز بعد از بوتاکس کف دست ممکن است تعریق این ناحیه بسیار زیاد شود اما موقتی است و پس از تاثیر بوتاکس تعریق تا حد بسیار زیادی کاهش یافته یا قطع خواهد شد.

مدت زمان ماندگاری بوتاکس کف دست چقدر است؟

درمان فوق، نتایج دائمی ندارد و ماندگاری آن در افراد مختلف با توجه به کیفیت ماده تزریق شده، نحوه تزریق و سبک زندگی فرد متغیر است. دوام بوتاکس کف دست اغلب بین 4 تا 9 ماه است و برای تاثیر طولانی مدت و اثرات مطلوب تزریق باید هر 6 ماه یکبار مجدد انجام شود. اثر بوتاکس کف دست اصولا 3 روز بعد از تزریق مشاهده خواهد شد و تا 10 روز بعد کاملا کاهش تعریق کف دست احساس می‌شود.

هزینه بوتاکس کف دست

قیمت بوتاکس کف دست

هزینه بوتاکس برای کف دست به عوامل متعددی مانند تعداد واحدهای مورد نیاز برای تزریق، موقعیت جغرافیایی کلینیک یا مطب، تجربه پزشک و تعداد جلسات بستگی دارد. لازم به ذکر است که مقدار دوز تزریقی برای افراد مختلف، متفاوت خواهد بود و بسته به میزان تعریق کف دست، پزشک میران تزریق بوتاکس را تعیین خواهد کرد. مردان به این دلیل که دست‌های بزرگ‌‌تر و عضلات قوی‌‌تری از زنان دارند، ممکن است به واحدهای بیشتری برای تزریق بوتاکس به کف دست نیاز داشته باشند.

البته میانگین تعداد واحدهای لازم ۱۰۰ واحد است و افراد مختلف بسته به شرایط و اندازه دست‌ هایشان به دوزهای بیشتر یا کمتری نیاز خواهند داشت. این امر در تعیین قیمت بوتاکس کف دست بسیار موثر است. در مجموع برای تزریق بوتاکس به کف دست به کیفیت مواد و تجربه پزشک بسیار اهمیت بدهید و به بهانه قیمت کمتر به مکانی نامعتبر مراجعه نکنید زیرا ممکن است عوارض بوتاکس ناخوشایندی برای شما به همراه داشته باشد.

جمع بندی و سوالات بوتاکس کف دست

بوتاکس امروزه از موثرترین متدهای درمان تعریق کف دست است و با تزریق بوتاکس کف دست تا حد زیادی این مشکل رفع خواهد شد. نحوه انجام این روش بسیار ساده و کم خطر است لذا توجه زیادی را در این زمینه به خود جلب کرده است. مزایای دیگر این روش تاثیر فوری، نداشتن دوره نقاهت و ماندگاری نسبتاً طولانی آن است. توصیه می‌شود برای انجام درمان بوتاکس برای کاهش تعریق کف دست حتما به کلینیک و پزشک معتبر و با سابقه مراجعه کنید تا نتایج مطلوب آن را پس از مدت کوتاهی مشاهده کنید.

آیا تزریق بوتاکس به کف دست درد دارد؟

افرادی که آستانه تحمل درد بسیار پایینی دارند ممکن است حین تزریق بوتاکس به کف دست، درد خفیفی احساس کنند لذا برای این افراد پزشک از بی حسی موضعی قبل از شروع درمان استفاده می‌کند تا درد کمتری حس کنند.

ماندگاری تزریق بوتاکس کف دست چقدر است؟

ماندگاری این تزریق اغلب حدود 5 تا 10 ماه است و در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای 0 / 5. تعداد رای: 0

هنوز رای ثبت نشده است.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *