رفع تیرگی واژن (راهکار خانگی و علت تیرگی واژن)

رفع تیرگی کشاله ران و واژن
دسته‌بندی جوان سازی
نویسنده دکتر امیر آذری فر
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 30 آوریل 2024
0
(0)

بدن انسان در گذر زمان و افزایش سن دچار تغییراتی می‌شود. برخی از این تغییرات خوشایند هستند و برخی هم نه. تیرگی واژن یکی از تغییراتی است برای بسیاری خوشایند نخواهد بود. تیرگی واژن گاهی به دلیل افزایش سن و در برخی زنان در زمان بارداری اتفاق میافتد.

در صورتی که متوجه تیرگی واژن شدید، تعجب نکنید، بدن شما از نظر سلامتی مشکلی ندارد. برای بسیاری از زنان تیرگی واژن خوشایند نیست و به دنبال راهی برای رفع تیرگی آن هستند. در این مقاله از کلینیک آنیل با بررسی علت تیرگی در ناحیه واژن، روشن ‌های خانگی برای رفع آن را ارائه کردیم.

علل تیرگی واژن

آنچه در این مقاله خواهید خواند: نمایش

علت تیرگی واژن چیست؟

احتمالا هیچ کسی را پیدا نمی کنید که در رنگ پوست آنها در تمام اعضای بدن یکسان باشد. واژن هم مانند دیگر نواحی بدن، ممکن است رنگ متفاوتی داشته باشد. اطراف مقعد و واژن به دلایل مختلف در گذر زمان تیره می‌شوند. از جمله عوامل تاثیرگذار بر تیرگی واژن را در زیر به اختصار شرح دادیم:

1.اصطکاک عامل تیرگی واژن

همانطور که می‌دانید، این ناحیه از بدن به دلیل لباس‌های زیر و در اثر فعالیت‌های روزمره دچار تغییر رنگ می‌شود. با انجام فعالیت‌هایی مانند وزش، رابطه جنسی و پیاده روی میزان اصطکاک در این ناحیه بیشتر شده و منجر به تیرگی می‌شود.

2.تیرگی واژن در اثر تغییرات هورمونی

یکی از مواقعی که زنان با تیرگی واژن مواجه می‌شوند، دوران بارداری است. تغییرات هورمونی می‌توان عامل مهم در تغییر رنگ پوست این ناحیه از بدن شود. معمولا در خانم‌هایی که در سن بلوغ هستند این تغییرات رنگ پوست مشاهده می‌شود. بسیاری شاهد تغییر رنگ پوست در دیگر نواحی بدن هستند.

3.تیرگی واژن با افزایش سن

در اثر گذر زمان، مردان و زنان بسیاری از هر نظر شاهد تغییراتی در بدن هستند. در مورد خانم‌ها تیرگی واژن یکی از نشانه‌های افزایش سن است. در اثر افتادگی پوست و افزایش چین و چروک، واژن تغییر رنگ می‌دهد.

4.تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)

یکی از مشکلاتی که کیست‌های کوچک در تخمدان به وجود می‌آورند، تیرگی ناحیه تناسلی است. همانطور که می‌دانید، تخمدان پلی‌کیستیک باعث افزایش هورمون مردانه می‌شود و همین امر منجر به تیرگی واژن خواهد شد.

5.تیرگی واژن در اشخاص چاق

آن دسته از کسانی که با مشکل اضافه وزن دست و پنجه نرم می‌کنند، احتمالا متوجه تفاوت‌هایی در نواحی بدن مانند اطراف ناحیه تناسلی خواهند شد. این تیرگی برای تمام کسانی که اضافه وزن زیادی دارند، صدق نمی‌کند اما آن‌هایی که در اثر چاقی دچار مقاومت به انسولین می‌شوند، این اختلال وجود دارد.

6.تیرگی اطراف بیکینی به دلیل قاعدگی

در هر سیکل ماهانه زنان، خون با نواحی از بدن مانند واژن و مقعد تماس دارد. همانطور که می‌دانید، خون سرشار از آهن است و همین امر ممکن است ناحیه تناسلی را تیره کند.

7.عوامل ژنتیکی

در بسیاری از افراد رنگ ناحیه تناسلی به ژن مرتبط است. با گذر زمان رنگ ناحیه با توجه به ژن اشخاص تغییر می‌کند.

8.اصلاح

اگر هنوز از تیغ اصلاح استفاده می‌کنید، همین امر منجر به تیرگی ناحیه تناسلی شما خواهد شد.

تیرگی واژن در بارداری

علل تیرگی واژن در بارداری

پیش از اینکه درباره علل تیرگی واژن در بارداری بدانید، این نکته را در نظر داشته باشید که تیرگی ناحیه تناسلی زنان به هر دلیلی، کاملا طبیعی است. برخی از خانم‌ها به دلیل تیرگی ناحیه تناسلی با مشکلاتی در روابط جنسی خود مواجه می‌شوند. همانطور که می‌دانید، رنگ ناحیه تناسلی در زنان با یکدیگر متفاوت است. برخی تصور می‌کنند که ناحیه تناسلی به خاطر عدم رعایت نکات بهداشتی تیره می‌شود. در حالی که تغییرات هورمونی یکی از عوامل تاثیرگذار بر تیرگی ناحیه تناسلی است.

در دوران بارداری، از هر نظر باید شاهد عوارض و نشانه‌هایی ناشی از تغییرات هورمونی باشید. یکی از شایع‌ترین نشانه‌ها تغییر رنگ پوست است. نه تنها در ناحیه تناسلی بلکه در قسمت‌هایی مانند نوک سینه هم حتی در دوران شیردهی شاهد این تغییرات در رنگ پوست هستیم. با این وجود نگران نباشید، امروزه برای هر مشکلی یک راه حل وجود دارد. علاوه بر رفع تیرگی واژن امکان جوانسازی پوست آن وجود دارد که باعث از بین رفتن چین و چروک و افتادگی پوست این می‌شود.

اگر در هفته‌های نخست بارداری هستید، می‌توانید به کمک روش‌های زیر از تیرگی این نواحی پیشگیری کنید:

 • ناحیه واژن را شیو نکنید
 • از شوینده‌های معطر استفاده نکنید
 • لباس‌های غیر نخی و پنبه‌ای نپوشید
 • بهداشت را رعایت کنید و همیشه این ناحیه را خشک نگه دارید
 • رژیم غذایی سالم و سبک زندگی سالمی داشته باشید

رفع تیرگی واژن در خانه

برخی از کارشناسان توصیه می‌کنند، برای رفع تیرگی واژن از روش‌های خانگی استفاده کنید. روش‌های خانگی بدون عوارض است و اگر صبوری کنید و در درمان صبور باشید، نتیجه دلخواه را بدست می‌آورید. بر همین اساس لازم دانستیم که برخی از ترفندهای رفع تیرگی ناحیه تناسلی زنان در خانه را به شما معرفی کنیم:

استفاده از روغن نارگیل برای رفع تیرگی واژن

برای این کار به یک کاسه نیاز دارید و یک قاشق چایخوری روغن نارگیل ارگانیک که با 1 قاشق چایخوری عسل مخلوط شود. نکته اینجاست که باید به مدت 20 ثانیه، این محلول را در مایکروویو بگذارید. به مدت 15 دقیقه این مواد را روی واژن قرار دهید و اجازه دهید که جذب پوست شود. پس از 15 دقیقه برای پاک کردن آن از گلاب به جای آب استفاده کنید.

رفع تیرگی واژن با خیار و آلوئه‌ورا

خیار و آلوئه‌وار له شده را با هم ترکیب کنید. با ترکیب این دو ماده یک خمیر بدست می‌آورید که باید 15 دقیقه روی واژن قرار دهید. پس از 15 دقیقه می‌توانید با آب سرد بشویید.

درمان تیرگی واژن با ماست

خوشبختانه استفاده از مواد طبیعی برای درمان تیرگی بیکینی هیچ گونه عوارضی ندارد. برای اشخاصی که نگران عوارض درمان تیرگی در کلینیک‌ها هستند، این روش بسیار مناسب است. برای درمان تیرگی بیکینی با ماست، باید به مقدار لازم ماست را روی واژن ماساژ دهید. سعی کنید به مدت 7 دقیقه ماساژ زمان ببرد.

درمان تیرگی ناحیه تناسلی با سیب زمینی

برای این کار سیب‌زمینی‌های برش زده را روی واژن ماساژ دهید و در اطراف بیکینی بچرخانید. بهتر است به مدت 5 تا 10 دقیقه ماساژ دهید و سپس با آب سرد بشویید.

سفیده تخم مرغ سفید کننده واژن

برای سفید کردن هر قسمت از بدن، می‌توانید از سفیده تخم مرغ برای 2 بار در هفته استفاده کنید. سفیده تخم مرغ پوست را کمی خشک می‌کند و به همین دلیل استفاده بیش از اندازه آن باعث خشکی ناخوشایند و موجب خارش می‌شود. سفیده تخم مرغ را از زرده آن جدا کنید و با همزن تا زمانی که کف نکرده و به شکل فوم در نیامده هم بزنید. پس از آن فوم سفیده تخم مرغ را روی نواحی تیره واژن و بیکینی قرار دهید. به مدت 15 تا 20 دقیقه صبر کنید تا ماسک به طور کامل روی پوست خشک شود. برای شستشو از آب گرم و سپس از آب سرد استفاده کنید.

نکته مهم در استفاده از ماسک‌های خانگی، استمرار، نظم در تکرار و صبر است. اگر ترجیح می‌دهید زودتر به نتیجه دلخواه برسید، از تکنولوژی‌های جدید در کلینیک ‌ها استفاده کنید. در ادامه به درمان تیرگی واژن در کلینیک‌های زیبایی می‌پردازیم.

درمان تیرگی واژن در کلینیک‌های زیبایی

درمان تیرگی واژن در کلینیک‌های زیبایی

درمان تیرگی واژن در کلینیک‌های زیبایی مانند روش خانگی، به چند دسته تقسیم می‌شوند. برای اینکه بتوانید مناسب‌ترین روش را برای خودتان انتخاب کنید، سعی کردیم در 1 یا 2 پاراگراف، هر کدام را به صورت مجزا شرح دهیم.

درمان تیرگی بیکینی با کربوکسی تراپی

اگر بخواهیم روش‌های درمان را رده بندی کنیم، بعد از لیزر، کربوکسی تراپی بهترین روش برای درمان تیرگی واژن شناخته شده است. این روش به صورت تزریق گاز دی اکسید کربن است که میزان ملاتونین‌های پوست را کاهش می‌دهد. علاوه بر این که میزان ملاتونین‌ها در پوست کم می‌شود، منجر به کلاژن سازی خواهد شد. اگر به درد حساس هستید یا آستانه درد کمی دارید، خبر خوش اینکه این روش بدون هر گونه درد و سوزش خواهد بود.

هزینه کربوکسی تراپی واژن در سال 1403 در کلینیک آنیل، 900 هزار تومان می باشد.

نکات درمان تیرگی واژن با کربوکسی تراپی

 • بعد از انجام کربوکسی تراپی تا 24 ساعت از تماس پوست با آب خودداری کنید.
 • این روش هیچ عارضه‌ای ندارد اما در صورت هرگونه مشکل با پزشک در تماس باشید.
 • مدت زمان کربوکسی تراپی واژن حدود 15 تا 30 دقیقه است.

رفع تیرگی واژن با کرم و دارو

این روش به کسانی پیشنهاد می‌شود که با مصرف دارو مشکلی ندارد، بهترین گزینه است. تنها مشکلی که مصرف دارو و کرم دارد، این است که مراجعه کننده باید صبور باشد. شما با صبر و استمرار در مصرف کرم و دارو می‌توانید به نتیجه دلخواه برسید.

نکات رفع تیرگی واژن با دارو و کرم

 • متاسفانه بسیاری از خانم‌ها به تماس کرم یا هر ماده خارجی با واژن حساسیت پوستی دارند.
 • پیش از شروع دوره درمان حتما میزان حساسیت پوستی را بررسی کنید و سپس دوره درمان را شروع کنید.
 • حتما از کرم و داروهایی استفاده کنید که توسط پزشک تجویز می‌شود.
 • به کرم و داروهای نامرغوب روی نیاورید که عوارض و عواقبی برای شما خواهد داشت.

رفع تیرگی واژن با لیزر درمانی

لیزر بهترین روش برای درمان تیرگی واژن خواهد بود. علت توصیه و تاکید پزشکان در انتخاب روش لیزر درمانی برای سفید کردن واژن، درمان قطعی و بدون بازگشت آن است. با لیزر درمانی امکان سفید کردن پوست تا چند درجه وجود دارد. خوشبختانه این روش غیر تهاجمی و غیر جراحی است که تنها به مراقبت‌های پوستی پس از دوره درمان نیاز دارد.

نکات رفع تیرگی واژن با لیزر درمانی

 • شاید جالب باشد که بدانید پس از اتمام هر جلسه باید به برخی نکات پزشکی توجه کنید تا نتیجه دلخواه را دریافت کنید.
 • برای اینکه مشخص شود به چند جلسه درمان نیاز دارید، باید هورمون‌های بدن، شدت تیرگی پوست و وضعیت سلامت پوست بررسی شود.
 • این روش برخلاف تصور عموم هیچ گونه عارضه‌ای نخواهد داشت.

خطرات سفید کردن واژن

سعی کنید برای سفید کردن واژن، مناسب‌ترین روش انتخاب کنید. روشی که برای شما مناسب است شاید برای دیگری مناسب نباشد. اگر تصمیم دارید از روش‌های کلینیکی استفاده کنید، بهتر است قبل از آن درباره کلینیک و تجهیزاتی که استفاده می‌کند، اطلاعات کافی را بدست آورید.

دستگاه‌ها و تجهیزاتی که هر کدام از کلینیک‌ها استفاده می‌کنند تاثیر زیادی در کاهش خطرات و عوارض دارند. به عنوان نکته آخر درباره روش‌های کلینیکی باید در نظر داشته باشید که این روش‌ها از پیش توسط محققان آزمایش شده و عارضه خطرناکی نخواهد داشت. پس از بررسی پزشک می‌توانید به تصمیم پزشک اعتماد کنید و روش پیشنهادی پزشک را برای درمان تیرگی شروع کنید.

آنچه خواندید و سوالات متداول

در پایان به شما توصیه می‌کنیم، بدون مراجعه به مراکز درمانی، روش‌های خود درمانی را شروع نکنید، به کرم و داروهایی که دوست و آشنا به شما پیشنهاد می‌دهند اکتفا نکنید و حتما یک پزشک را برای شروع دوره درمان انتخاب کنید. سلامت پوست علاوه بر زیبایی بر سلامت بدن موثر است، مخصوصا اینکه واژن یک ناحیه بسیار حساس بدن است که به هر ماده شیمیایی واکنش نشان می‌دهد.

آیا سفید کردن واژن خطرناک است؟

در صورتی که از تجهیزات و لوازم استاندارد استفاده کنید، هیچ گونه خطری شما تهدید نمی‌کند. انتخاب کلینیک و پزشک مجرب در کاهش میزان هر گونه آسیب و عوارضی به شما کمک می‌کند.

آیا تیره شدن واژن در بارداری دائمی است؟

با توجه به سیستم بدن هر شخص، پاسخ‌ها متفاوت خواهد بود. در برخی از زنان بعد از زایمان و طی شدن دوره نقاهت، رنگ پوست بازگشت دارد و در برخی از زنان به این صورت نیست و متاسفانه دائمی خواهد بود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

میانگین رای 0 / 5. تعداد رای: 0

هنوز رای ثبت نشده است.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما