بلفاروپلاستی چیست

بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) تحت عنوان عمل پلاستیک پلک چشم نیز شناخته می‌شود که یکی از انواع جراحی زیبایی صورت به حساب می‌آید. برای همه شناخته شده است که چشمان تاثیر بسیار زیادی در برخورد با افراد دارند.

با بیشتر شدن سن، پوست دور چشم دچار چروکیدگی و دفرمگی می‌شود. علاوه بر آن، به دلیل نوع بافت این ناحیه، چروک شدن آن بیشتر و سریعتر اتفاق می‌افتد. بلفاروپلاستی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در جوانسازی پوست دور چشم داشته باشد.

بلفاروپلاستی چیست و برای چه کسانی مناسب می‌ باشد؟

بلفاروپلاستی (Blepharoplasty) ، روشی بسیار مناسب برای درمان افتادگی چشم می‌باشد. البته این روش درمان، می‌تواند شامل مواردی از قبیل: پاکسازی و از بین بردن پوست، چربی در قسمت بالایی و یا پایینی چشم و یا حتی ماهیچه‌های پشت چشم باشد. عمل بلفاروپلاستی می‌تواند در افزایش میدان دید چشم نیز مفید باشد. اما چگونه؟

همانطور که مشخص است با کدورت سن، ناحیه اطراف پلک دچار چروک می‌شود که می‌تواند در بینایی تاثیرگذار باشد. علاوه بر آن ممکن است باعث ایجاد سنگینی و بار اضافی بر روی پلک‌ها شود. لذا، بلفاروپلاستی می‌تواند این مشکلات را بهبود بخشد.

این عمل، در وهله اول برای افراد که می‌خواهند با اثرات ضد پیری مقابله کنند، مناسب می‌باشد. البته ناگفته نماند، میزان چروکیدگی پوست بسته به دو عامل ژنتیک و نوع پوست دارد و در افراد مختلف، متفاوت می‌باشد. در یک دسته بندی کلی این عمل برای افراد زیر مناسب می‌باشد:

 1. افرادی که دارای مشکل شلی پلک‌های پایین و بالا می‌باشند که برای ترمیم آن، نیاز به این عمل دارند. اگر عمل به این منظور انجام شده باشد، به آن، functional blepharoplasty یا همان بلفاروپلاستی کاربردی گفته می‌شود که جهت بهبود یک فرآیند پلک بکار برده می‌شود.
 2. کسانی که به دنبال زیبایی پلک‌ها می‌باشند و به منظور جوانسازی از آن استفاده می‌کنند. به این نوع عمل regurgitation Blepharoplasty نیز گفته می‌شود.
 3. بلفاروپلاستی اورینتال (oriental blepharoplasty)، اشخاصی که چشمانی بادامی شکل دارند و شیار موجود در قسمت فوقانی پلک به درست تشکیل نشده است، از این نوع بهره می‌برند.

نکته: برخی افراد که سن بالایی دارند و چروک‌های پوستشان زیاد است توصیه می‌شود علاوه بر بلفاروپلاستی پلک از درمان‌هایی مانند هایفوتراپی نیز بهره‌مند شوند تا تاثیر این عمل بیشتر نمایان شود. برای اطلاع از هزینه هایفوتراپی مقاله مربوط را در سایت بخوانید

عمل بلفاروپلاستی پلک بالا

به هر حال، هر نوع جراحی زیبایی درای خطرات و ریسک‌های مربوط به خودش می‌باشد.البته این عوارض در کوتاه مدت بوجود می‌آیند. از جمله نکات مثبت و منفی عمل بلفاروپلاستی، عبارت است از:

 • تاثیرات مثبت در اعتماد به نفس افراد.
 • برطرف سازی و ترمیم مشکلات ساختاری پلک.
 • جوانسازی.
 • بهبود بینایی در افراد مسن تر.
 • ترمیم چین و چروک.
 • از بین بردن برآمدگی‌ها در قسمت زیر چشم.
 • ایجاد خارش در اطراف پلک.
 • داشتن حساسیت به نور برای یک مدتی.
 • احتمال ایجاد عفونت بعد از عمل.
 • احتمال ماندن جای زخم و مشکلات مربوط به باز و بسته کردن چشم.

به طور کلی عمل بلفاروپلاستی به دو قسمت کلی تقسیم بندی می‌شود. قسمت بالایی پلک و بخش پایینی که نوع موارد انجام شده در هرکدام متفاوت می‌باشد.

عمل بلفاروپلاستی در قسمت پایینی پلک

از این نوع جراحی بیشتر برای حذف و یا بهبود برآمدگی‌های زیر چشم استفاده می‌شود. دلیل اهمیت آن به این صورت می‌باشد که پف بوجود آمده در قسمت پایینی چشم، در بعضی موارد به صورت ژنتیکی بوده است و باعث تجمع بافت چربی می‌شود. در انجام آن، معمولا فقط نیاز به یک برش کوچک در بخش پشتی پلک می‌باشد که به بخیه نیز نیاز ندارد.

تنها در صورتی که بافت چربی مستقیما در زیر خط مژه قرار گرفته باشد، نیاز به یک بخیه بسیار کوچک دارد که پس از گذشت مدت کوتاهی، جای آن از بین می‌رود. بهترین کلینیک‌های زیبایی از دستگاه‌های لیزری برای این کار استفاده می‌کنند و خطراتی نظیر خونریزی و غیره را کاهش می‌دهد. بعد از انجام جراحی، در بعضی موارد نیاز به تزریق بوتاکس می‌باشد.

جراحی پلک

عمل بلفاروپلاستی در قسمت بالایی پلک

همانطور که در قسمت‌های بالاتر توضیح داده شده است، این نوع، بیشتر جنبه جوانسازی و در مواردی که باعث کاهش بینایی شود، جنبه درمانی پیدا می‌کند. در این نوع جراحی، برش‌ها بسته به تشخیص پزشک، ممکن است از داخل پلک یا از بیرون آن صورت بپذیرد. هدف کلی این عمل، برداشتن لایه‌های چربی اضافه در قسمت بالایی پلک می‌باشد.

مراقبت‌های ضروری پس از عمل بلفاروپلاستی پلک

همانطور که اشاره شد، دوره ریکاوری برای این نوع عمل، نسبت به بقیه کوتاه تر می‌باشد که برای هر شخصی متفاوت است. یک سری موارد نیز وجود دارد که رعایت کردن آن‌ها می‌تواند در تسریع مدت زمان بهبود، کمک کند.

 • بهتر است برای محافظت از چشم، در هوای آفتابی، از تابش آفتاب به چشمان خود جلوگیری کنید و از عینک‌های آفتابی بسیار تیره رنگ استفاده کنید.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین، به جد خودداری کنید.
 • هنگام استراحت، سعی کنید ارتفاع بالش در زیر سر خود را بیشتر کنید به گونه ای که سر در ارتفاع بیشتری از سینه قرار گرفته باشد.
 • هنگام شست و شوی صورت، به آرامی و لطافت نواحی دور چشم خود را بشویید.
 • در صورتی که قبل از عمل، از لنز استفاده می‌کردید، برای مراقبت بیشتر، عینک را جایگزین آن کنید.
 • و موارد این چنینی.

در صورت تورم چشم پس از عمل، چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

با توجه به مراقبت‌های گفته شده، باز هم ممکن است بعضی افراد دچار تورم چشم شوند. برای از بین بردن این مشکل پیشنهاد می‌شود:

 • مصرف نکردن مشروبات الکلی.
 • مایعات مخصوصا آب را به شدت بنوشید.
 • کاهش استفاده از نمک در غذاها.
 • استفاده کردن از کیت‌های سرمایشی در هفته‌های اول پس از جراحی.

مراقبت‌ های قبل از عمل بلفاروپلاستی

اول از همه، برای بررسی وضعیت کلی چشم، تاریخچه پزشکی و دیگر موارد، بهتر است از یک مشاوره تخصصی پزشکی بهره مند شوید. سپس باید به دنبال یک پزشک باتجربه و ماهر باشید. همچنین قبل از اینکه عمل بلفاروپلاستی انجام شود، نیاز به یک تست بینایی و یک سری آزمایشات خاص دارید. بعد از آن، از پلک‌های شما عکسبرداری می‌شود تا پزشک مربوطه بتواند بهتر فرایند عمل را انجام دهد.

نکته: اگر دخانیات مصرف می‌کنید، حتما از 1 ماه قبل آن را متوقف کنید. علاوه بر آن اگر از دارویی استفاده میکنید هر نوعی که می‌خواهد باشد، باید با پزشک خود در میان بگذارید.

مطالعه بیشتر: مراقبت های بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی در کلینیک آنیل

جمع بندی

با توجه به موارد گفته شده در ارتباط با بلفاروپلاستی، در می‌یابیم که این عمل، نیاز به تخصص و دستگاه‌های بروز دارد تا از خطرات احتمالی آن کاسته شود. کلینیک زیبایی آنیل ، بهترین کلینیک زیبایی در غرب تهران، با در دست داشتن پزشکان متخصص در انواع زمینه‌های زیبایی مانند کاشت ابرو ، کاشت مو و مزوتراپی مو ، می‌تواند خدمات بسیار ارزنده ای را به متقاضیان ارائه دهد.

سوالات متداول

آیا بلفاروپلاستی می‌تواند تمام چین و چروک‌ها، خطوط و شرایطی را که به نام کلاغ پا معروف هستند از بین ببرد؟

برخی از بیماران علاوه بر پوست کیسه‌ای شکل در اطراف پلک‌های خود، دارای اختلالات بافتی یا سطحی در پوست اطراف چشم خود هستند. افرادی که همزمان با روش‌های پاکسازی پوست تحت عمل بلفاروپلاستی قرار می‌گیرند نیز می‌توانند این اختلالات بافتی و پای کلاغ را از بین ببرند. روش‌های صاف کردن پوست اختلالات بافتی روی سطح پوست را از بین می‌برد. این روشها شامل لیزر و سلولهای شیمیایی است.

چند روز بعد از عمل بلفاروپلاستی باید بخیه پلک را باز کنم؟

در بلفاروپلاستی پلک بالا، بخیه‌ها معمولاً ده روز پس از جراحی پلاستیک پلک برداشته می‌شوند. در برخی موارد، به دلیل بهبود زخم، جراح پلاستیک چشم تصمیم می‌گیرد که بخیه‌ها را به صورت مرحله‌ای از بین ببرد.

آیا این عمل دردناک است؟

اکثر بیماران بعد از عمل از این که کمی درد کشیده اند شگفت زده می‌شوند. البته پس از هرگونه عمل جراحی باید منتظر ناراحتی باشیم. به همه بیماران داروهای مسکن تجویز می‌شود. گاهی اوقات بیماران 4-5 روز پس از عمل از مسکن استفاده می‌کنند. افرادی که جراحی صورت کرده‌اند تا 48 ساعت هنگام جویدن غذا احساس درد می‌کنند. معمولاً افراد بعد از عمل هیچ درد غیرقابل کنترل ندارند.

3.7/5 - (3 امتیاز)

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.