تأثیر فیلر اسکین فیل Skinfill plus در کنترل پیری پوست صورت: یک پژوهش بالینی

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 15 دقیقه

چکیده 

پس‌زمینه: فیلرهای پوستی تزریقی معمولا توسط پزشکان در درمان علائم پیری استفاده می شوند. پرکاربردترین فیلرپوستی که استفاده می‌شود، فیلر اسکین فیل بوده که از اسید هیالورونیک تولید شده است.

Skinfill plus) SFP) متعلق به خانواده فیلرهای تک فاز (monodensified) است. در این مطالعه بالینی پسابازاریابی، ما اثر SFP در درمان پیری پوست را مورد بررسی قرار دادیم.

متدها: این مطالعه 109 بیمار در سه مرکز مختلف را در بر گرفته که با فیلرهای مختلف SFP برای درمان پیری پوست تحت درمان قرار گرفتند. تحلیل اثرات زیبایی با استفاده از مقیاس رتبه‌بندی شدت چین و چروک (WSRS) و مقیاس بهبود زیبایی شناسی جهانی (GAIS) انجام شد.

نتایج: تجزیه و تحلیل آماری اثر قابل توجه تمام فیلرهای SFP استفاده شده را در تمام بازه‌های زمانی مورد مطالعه، بر پیری صورت، نشان داد.

علاوه بر این، با تجزیه و تحلیل درجه پیری صورت که با استفاده از WSRS ویا شیوه زندگی بیماران (افراد سیگاری و غیر سیگاری)، محاسبه گردید رابطه معنی داری در اثرات عیب‌زدایی درمان یافت شد.

جمع‌بندی: این مطالعه عملکرد خوب و ایمنی مناسب SFP برای طیف وسیعی از علایم صورت را در کاربردهای متداول بالینی تایید می‌کند.

کلمات کلیدی: Dermal filler, Facial aging, Hyaluronic acid

ژل اسکین فیل ایتالیا

پیش ‌زمینه فیلر اسکین فیل

در سال های اخیر، فیلرهای تزریقی پوستی، استفاده از اعمال جراحی زیبایی تهاجمی تر را به چالش کشیده اند، و تبدیل به ابزارهای مورد استفاده پزشکان در درمان نشانه‌های پیری شده‌اند (Brandt & Cazzaniga, 2008; Carruthers et al., 2009 Palm, 2014). شایع ترین و پرکاربردترین فیلر پوستی اسید هیالورونیک (HA) است (Lorenc et al., 2013). در سال 2014 بیش از 1.6 میلیون مورد فیلر HA در ایالات متحده آمریکا صورت گرفت، و پس از سم بوتولینوم آن را به دومین روش پرکاربرد غیر جراحی بدل کرد. HA یک پلیمر زیستی glucosaminoglycan متشکل از رشته های تکرارشونده زنجیره اسید  D-glucuronic و N-acetyl-Dglucosamine است (Lee et al., 2015).

این عامل یک جزء طبیعی از ماتریکس برون سلولی در انسان و بسیاری از گونه های دیگر است. معمولا در بدن انسان HA در عضلات، مایع سینوویال، پوست و زجاجیه چشم یافت می‌شود (Cheon et al., 2016).

HA به شدت آبدوست است و می تواند چندین برابر وزن خود به آب متصل شود. این ویژگی آن را به یک روان کننده بدل نموده که نقشی مهم در ساختار بافت‌ها ایفا می‌کند. علاوه بر این، HA، که بسیار زیست‌سازگار است، میزان پایینی از عوارض جانبی آنتی ژنی را به نمایش می‌گذارد (Lee et al., 2015).

با این وجود، در حالت طبیعی، به عنوان فیلرهای پوستی به دلیل ویسکوالاستیسیته ضعیف آن و نیمه عمر کوتاه، به هنگام تزریق به پوست طبیعی خواص بیومکانیکیHA  کاهش می‌یابد (Schante et al., 2011).

اولین فیلرهای پوستی HA موجود در بازار فیلرهای دوفازی بودند که توسط ذرات شبکه ای در یک ماتریس HA غیر شبکه ای به عنوان یک روان کننده معلق عمل می‌کردند (Tran et al., 2014; Flynn et al., 2011).

این محصولات (e.g., Restylane®, Q-Med AB, Uppsala, Sweden, a wholly owned subsidiary of Galderma, Fort Worth, TX, USA; HA concentration 20 mg/mL) با استفاه از تکنولوژی اسید هیالورونیکِ دارای تثبیت کننده غیر حیوانی (NASHA®) ساخته شده بودند (Verpaele & Strand, 2006).

از آن زمان انواع زیادی از فیلرهای HA طراحی شده‌اند. به طور خاص، فیلرهای تک فاز monodensified که “sizing” که یک پدیده شایع در هنگام استفاده از ژل‌های دو فاز است و سبب تخریب ژل می‌گردد در آن‌ها روی نمی‌دهد (Bogdan Allemann & Baumann, 2008).

در واقع، آنها حاوی یک تک فاز از HA با تراکم واحد هستند (Tran et al., 2014). بسته به نوع تکنولوژی ساخت، گونه‌های متنوعی از فیلرهای تک فاز monodensified وجود دارد؛Skinfill plus) SFP) که هدف این مقاله است نیز از آن جمله است.

در مقایسه با سایر فیلرهای monodensified، SFP پس از اتصال شبکه‌ای تحت فرایند میکرونیزه شدن قرار می گیرد. این فرایند با تزریق تحت فشار مواد در یک مدار بسته که در آن یک سیال (هوای فشرده، بخار فوق گرم، گازهای بی اثر) با سرعت بالا جریان دارد صورت گرفته است. ذرات مواد، از نزدیک با سیال مخلوط شده و وارد چرخه میشوند.

با توجه به شکل مدار، تغییرات مستمر در سرعت و جهت، باعث برخورد بی‌شمار ذرات می‌شود که در نتیجه دچار شکستن مداوم می‌شوند. این فرآیند را ®Coesix می نامند و به فیلرهایی که غلظت HA و عامل اتصال شبکه‌ای یکسان دارند قدرت مانور و سیالیت شدید می‌دهد. نتیجه نهایی، ژلی با ویسکوزیته کمتر نسبت به سایر فیلرهای مورد استفاده برای همان منظور است.

فیلر اسکین فیل ایتالیا

این خواص توزیع زیرجلدی همگن تر مواد را فراهم می‌آورد (Reinmüller,2008). رنج‌های مختلف SFP، محصولاتی با تراکم‌های متفاوت HA (غلظت در محدوده 15 تا 25 میلی‌گرم / میلی لیتر) را با توجه به اهداف مختلف در زمینه تقویت بافت نرم و جوان سازی ارائه می‌دهد. هدف  از این مقاله توصیف شواهد بالینی در رابطه با عملکرد، تحمل پذیری، و ایمنی فیلرهای پوستی SFP در زمینه تقویت بافت نرم و جوان سازی است.

  • جهت دریافت مشاوره رایگان فرم را پر کرده و ارسال نمائید.

متدها

ژل Skinfill

ژل Skinfill plus (گروه Promoitalia، ایتالیا) عنصر عاری از پیروژن، بی‌رنگ، شفاف، ویسکوالاستیک، منسجم، و ژلی تک فاز است که توسط تخمیر زیستی باکتریایی به دست آمده و از طریق اتصالات شبکه‌ای هیالورونات که در یک محلول بافر فسفات رقیق شده تولید گردیده است (Schante et al., 2011).

ژل Skinfill plus به یک فرایند فیزیکی به نام میکرونیزه کردن یا میکرو آسیاب مربوط می‌شود که در آن ذرات با خرد شدن به ابعاد بسیار ریز در حد میکرومتر بدل می‌شوند.

این محصول استریل بوده و در دو سرنگ 1 میلی لیتری دارای سوزن 30 یا 27 G قرار داده شد. سه گونه (نقره، طلا، الماس) دارد که تفاوتشان در ویسکوزیته محصول است و مطابق پروتکل زیر به کار گرفته شد.

(a) نقره برای اصلاح چین و چروک اطراف چشم بوده و آن را در قسمت سطحی پوست (superficial derma) تزریق می‌کنند، (b) نوع طلایی در لایه میانی پوست (middle derma) تزریق می‌شود و (c) نوع الماس دارای چگالی بیشتر است بنابراین، برای هماهنگی مجدد خطوط صورت، برای افزایش بافت نرم و برای درمان چین‌های شیار بینی به کار برده می‌شود.

بیماران درمان شده با ژل اسکین فیل

این مطالعه با توجه به استانداردهای اخلاقی طبابت خوب، و بخش‌های قابل ارجاع از قانون ملی سازمان‌های پزشکی صورت گرفت. همه بیماران قبل از ورود در این مطالعه آگاهانه رضایت کتبی دادند.

همه فیلرهای HA در محدوده SFP دارای نشان CE بوده و بر اساس برچسب‌شان مورد استفاده قرار گرفتند، یعنی، نقص مربوط به پیری مانند چین و چروک، از دست دادن حجم و درمان چین و چروک اطراف لب.

معیارهای ورود به مطالعه توسط یک عکس با نشانگان پیری در حد متوسط تا شدید ​​بود. علاوه بر این، آن‌ها باید عاری از بیماری‌هایی می‌بودند که می تواند در ارزیابی پیری پوست دخالت داشته باشد و در طی کل زمان این پژوهش هیچ یک از بیماران تحت سایر درمان‌های پزشکی – زیبایی (سم بوتولینیک، لیزرهای متداول برای بازسازی سطح پوست، RF زیرجلدی) قرار نگرفتند.

معیارهای خروج از مطالعه فیلر Skinfill

  • داشتن ایمپلنت دائمی
  • هر عمل جراحی صورت و یا روش‌های تهاجمی مانند لیزر درمانی، لایه برداری شیمیایی، درم ابریژن (پوست خراشی)، و تزریق سم بوتولینوم یا درمان با فیلرهای پوستی در نواحی مشابه در 12 ماه گذشته قبل از ثبت نام در پژوهش
  • مشکل پوستی مانند ضایعات پوستی و اسکارهایپرتروفیک
  • بیماری‌های سیستمیک مثل دیابت و بیماری‌های بافت همبند و یا اختلالات سیستم ایمنی بدن
  • سابقه مثبت برای آلرژی به HA یا فیلرهای آرایشی و بهداشتی
  • خانم‌های باردار یا شیرده
  • بیمارانی که دارویی را مصرف می‌کردند که به قضاوت محققان مانع از ورودشان در این مطالعه می‌گردید

در مجموع 109 نفر، به ویژه زنان، 32 ساله تا 66 ساله که به دنبال درمان زیبایی در صورت بودند از میان انبوه بیماران برای این مطالعه انتخاب شدند.

21 بیمار با SFP نقره ای، 44 بیمار با SFP طلایی، و 44 نفر با SFP الماس درمان شدند. فرآیند درمان، و همچنین ارزیابی‌ها، در سه مرکز مختلف با سه پزشک متفاوت انجام شد.

تزریق ژل لب

ارزیابی بالینی 

نتایج بالینی بر مبنای دو مقیاس مرجع قرار داده شد:

  • مقیاس رتبه‌بندی شدت چین و چروک (WSRS) که وضعیت چین و چروک‌ها را ارزیابی کرده و بنابراین، درجه پیری را مشخص می‌کند. این مقیاس برای گروه بندی بیماران و برای پیگیری طی 6 و 9 ماه مفید بوده است.
  • مقیاس بهبود زیبایی شناسی جهانی (GAIS) ابزاری برای تفسیر نتایج عیب‌زدایی بلافاصله پس از جلسه اول درمان، در زمان اصلاح مجدد و طی دوره 3، 6 و 9 ماهه فراهم آورد.

WSRS و GAIS از طریق ارزیابی تصویری در دوره‌های 0، 3، 6 و 9 ماه پشتیبانی شدند. در نهایت، بیماران تحت درمان، یک آزمون خودسنجی برای تعریف سطح رضایت‌شان از درمان را پر کردند.

فرصت استثنایی مشاوره رایگان تلفنی

جهت مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت می توانید با شماره 44027503-021 تماس بگیرید.

همچنین می توانید فرم های مربوطه در لینک های زیر را پر کرده تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

فرآیند درمان با ژل اسکین فیل

ابتدا منطقه تحت درمان به مدت 10 دقیقه با استفاده از یخ سرد شد. سپس، یک ساعت قبل از آغاز روند، بی‌حسی موضعی با استفاده از لیدوکائین 2% صورت گرفت. قبل از درمان در اولین ویزیت (V1)، ویژگی های پایه بیماران ثبت شد و با استفاده از WSRS ارزیابی شدت آسیب در منطقه درمان انجام گرفت.

در طی اولین وزیت، بیماران در یک یا چند منطقه از صورت با فیلر(ها)ی SFP HA انتخاب شده توسط محقق براساس نیاز بیمار و روند معمول خود پزشک محقق، تحت درمان قرار گرفتند. حجم تزریق (حداکثر 2 میلی‌لیتر) و تکنیک های تزریق به اختیار محقق بود.

در ویزیت پیگیری 14 روز پس از تزریق (V2)، ارزیابی بیشتر انجام شد از جمله، در صورت لزوم، تزریق اصلاحی اختیاری، که در این صورت همان محصول استفاده شده در تزریق V1 به کار گرفته شد.

وزیت پیگیری V2 مطابق وزیت متداول پیگیری در کار بالینی که به طور معمول ~ 2 هفته پس از شروع درمان است برنامه‌ریزی گردید.  بیماران به شکل پی‌در‌پی در سه (V3) و 9 ماه (V4) برای تکمیل پیگیری دوباره مورد بررسی قرار گرفتند.

تمام ارزیابی‌ها بر یک مبنا و توسط همان پژوهشگر انجام داده شدند. عملکرد در حالت استراحت با استفاده از GAIS در V1 (بلافاصله پس از تزریق) و در V2 بررسی شد.

در مورد تزریق اصلاحی در V2، ارزیابی قبل از تزریق(ها) انجام شد. برای درمان دو جانبه، هر طرف به طور مجزا امتیازدهی شد. همچنین در طی دوره پیگیری، واکنش‌های جانبی احتمالی بررسی شدند.

عوارض ژل اسکین فیل

عوارض جانبی به عنوان علائم و نشانه‌هایی که مربوط به تزریق اسید هیالورونیک تثبیت‌ شده بودند تعریف شدند، به ویژه موارد زیر: واکنش های افزایش حساسیت، التهاب، درد، هماتوم در محل تزریق، و احساس خارش. بروز واکنش در محل تزریق پس از اولین جلسه درمان و در طول 9 ماه پیگیری، مورد بررسی قرار گرفتند.

تجزیه و تحلیل آماری

تحلیل توصیفی با استفاده از مقدار متوسط ​​و فاصله اطمینان 95% (CI) تهیه شده است. تفاوت در WSRS و در نمرات GAIS در بازه‌های زمانی مختلف هر گروه با استفاده از آزمون Wilcoxon برای متغیرهای دنباله‌دار وابسته غیرپارامتریک انجام شد.

به منظور تعریف ارتباط بین پارامترهای مختلف آزمون همبستگی اسپیرمن رو (Spearman Rho) انجام شد. از نرم افزارSPSS (نسخه 17.00، SPSS، شیکاگو، ایالات متحده) برای تجزیه و تحلیل آماری بهره گرفته شد. به منظور معنادار بودن به لحاظ آماری یک p (دو طرفه) با مقدار کمتر از 0.05 در نظر گرفته شد.

دریافت مشاوره رایگان

جهت اطلاع از قیمت ژل اسکین فیل کلیک کنید

دریافت مشاوره رایگان
دریافت مشاوره رایگان

جهت اطلاع از قیمت ژل اسکین فیل کلیک کنید

دریافت مشاوره رایگان

نتایج بررسی کیفیت ژل اسکین فیل

درمان با انواع فیلر اسکین فیل ایتالیا حداقل ناراحتی را در پی داشت و هیچ گونه درد بعد از درمان به وجود نیامد. همه بیماران بلافاصله پس از درمان توانایی‌های معمول خود را بازیافتند.

در تعداد کمی از بیماران (%10 از بیماران)، هماتوم رخ داد و مناطق پرخونی مرتبط با خارش یا درد که به دلیل فشار بعد از تزریق ایجاد شده بودند با به کارگیری کرمanti-edemigen  طی چند روز ناپدید شدند.

جداول 1، 2، و 3 تمام نتایج به دست آمده در این مطالعه را که با استفاده از WSRS و GAIS که در بخش “متدها” توصیف شدند را نشان می‌دهد.

استفاده ازSkinfill plus نقره به اصلاح چین و چروک اطراف دهان و اطراف چشم محدود بود. این محصول یک موفقیت درمانی بسیار عالی را تنها طی 15 روز پس از درمان در بیماران ایجاد کرد و یک تفاوت آماری معنی‌دار در نمرات GAIS مشهود گردید (p = 0.0001).

در پانل E و F از شکل 1، یک مورد نمونه نشان داده شده است. در گروه بیماران تحت درمان با Skinfill plus طلایی، تزریق در لایه میانی پوست (middle derma) انجام شد و منجر به عیب‌زدایی مطلوب برای اصلاح چین و چروک صورت گردید.

نتایج از 15 روز پس از درمان تغییرات آماری مشهودی را نشان دادند (p = 0.0001). در پانل C و D از شکل 1، یک مورد نمونه نشان داده شده است.

Skinfill plus الماس دارای چگالی بیشتر است و بنابراین، برای هماهنگ‌سازی دوباره خطوط صورت، افزایش بافت نرم و برجسته نمودن لب ها و همچنین درمان چین‌های شیار بینی استفاده شد. استفاده از آن نتایج خوبی با اثرات عیب‌زدایی قابل ملاحظه داشت که نتایج آن 15 روز پس از درمان از نظر آماری معنی دار شدند (p = 0.0001).

در پانل a و b شکل 1، یک نمونه نشان داده شده است. توجه داشته باشید، برای تمام فیلرهای مورد استفاده، اثرات عیب‌زدایی هنوز هم قابل مشاهده‌اند و بعد از درمان از زمان 0 تا 9 ماه تغییرات قابل ملاحظه‌ای مشهود هستند (p = 0.0001).

جالب است بدانید که ما همچنین به تجزیه و تحلیل آماری برای تعریف ارتباط بین اثرات عیب‌زدایی قابل مشاهده پس از 9 ماه از درمان و دو پارامتر مختلف پرداختیم: درجه پیری پوست، که توسط WSRS و شیوه زندگی بیماران (افراد سیگاری و غیر سیگاری).

در واقع، ما با استفاده از آزمون همبستگی اسپیرمن (Spearman)‌ یک ارتباط معکوس معنی دار به لحاظ آماری را برای هر دو پارامتر یافتیم (p=0.023  and p = 0.024).

در نهایت، آزمون خودسنجی تکمیل شده توسط بیماران 9 ماه پس از درمان طولانی مدت اثر عیب‌زدایی خوب این روش را تایید کرد: 90 درصد از بیماران در سطوح 1 و 2 از مقیاس بودند (به جدول ۳ مراجعه کنید).

بحث 

عملکرد فیلر از طریق پارامتر های مختلف رئولوژیکی، مانند غلظت HA، وزن مولکولی، اتصالات شبکه‌ای، و خاصیت ارتجاعی و ویسکوزیته را تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

درجه اتصال شبکه‌ای یک فیلر با توانایی در حفظ آب، و سپس، تعیین اِدم پسادرمانی مرتبط است. همچنین باید خواص فیزیکی-شیمیایی آن نیز در نظر گرفته شود (اتصال شبکه‌ای، غلظت HA، ویسکوزیته، و غیره) که بر ثبات و در نتیجه ماندگاری درمان نیز اثر می‌گذارد، بنابراین، آن‌ها شامل بیمارانی می‌شوند که خاص به حساب آمده و مشکلات خاصی دارند.

دامنه وسیع Skinfill plus تنوع این پارامترها را به منظور انتخاب ویژگی مناسب برای درمان را تضمین کرده تا با برقراری تعادل درست بین ویژگی های فیزیکی و شیمیایی اسید هیالورونیک در طول تزریق، وقوع عوارض جانبی جدی به حداقل رسانده شوند (Ginat & Schatz, 2012; Carruthers et al., 2010).

با توجه به غلظت فیلر، در مستندات این مقاله غلظت‌های مختلفی، عموما در محدوده 1.5-3٪ ثبت نموده است (Brandt & Cazzaniga, 2008; Carruthers et al., 2009; Palm, 2014). برای انطباق فیلر با عملکرد در نظر گرفته‌شده و منطقه مورد استفاده غلظت‌های مختلف در نظر گرفته شد.

در واقع، فیلر مورد استفاده در این مطالعه، در سه غلظت متفاوت فرموله شده تا این اطمینان حاصل گردد که یک رویکرد متغیر نسبت به شرایط بالینی مختلف که در بخش “متدها” ذکر شده، وجود دارد. در واقع، مناطق مختلف صورت ساختارهای بنیادی متفاوتی دارند و نیازمند محصولی با ویژگی‌ها، حجم تزریق و تکنیک های تزریق متفاوت هستند.

این مطالعه 109 نفر که عمدتاً زنان 32 ساله تا 66 ساله دارای تصاویر پیری متوسط تا شدید بودند را در بر می‌گیرد.

هدف از پژوهش حاضر، بررسی ایمنی و کارایی فیلرهای Skinfill plus در دستیابی به اصلاح قابل توجه علائم پیری صورت و ارزیابی ماندگاری نتایج مثبت به دست آمده در طول مدت 9 ماه مطالعه بوده است. این پروژه یک مطالعه چندوجهی در یک محیط بالینی و با استفاده از سه فیلر مختلف HA شبکه ای از رنج‌های مختلف Skinfill plus بود.

انتخاب فیلر یا ترکیبی از آن‌ها بر مبنای پارامترهای تعریف شده در بخش “متدها” استوار گشت. این مطالعه عملکرد خوب و ایمنی مناسب SFP برای طیف وسیعی از علایم صورت در کاربردهای معمول بالینی را تایید می‌کند.

اکثر بیماران بلافاصله پس از تزریق و همچنین 9 ماه پس از درمان بهبود در GAIS را در مقایسه با خط پایه نشان دادند. درصد پاسخ دهندگان برای تمام مناطق صورت بالا بود اما بهترین پاسخ در منطقه لب حاصل شد و پس از آن چین‌های مربوط به بینی.

دریافت مشاوره رایگان

جهت اطلاع از هزینه فیلر اسکین فیل کلیک کنید

دریافت مشاوره رایگان
دریافت مشاوره رایگان

جهت اطلاع از هزینه فیلر اسکین فیل کلیک کنید

دریافت مشاوره رایگان

به طور کلی، رضایت بیمار یک پارامتر کلیدی در ارزیابی عملکرد فیلرهای پوستی محسوب می‌شود زیرا مداخلات زیبایی اختیاری هستند و بیماران نقش مهمی را در انتخاب درمان بازی می‌کنند.

نتایج ما نشان دهنده رضایت بالای بیماران بوده و تأییدی بر یافته‌های چندین نشریه است که نتایج رضایت‌بخشی را از سوی بیماران در خصوص نتایج فوری و رضایت بالا هنگام استفاده از فیلر HA برای درمان خطوط و چین و چروک (Ginat & Schatz, 2012; Carruthers et al., 2010) و ترمیم حجم (Muhn et al., 2012) را گزارش دادند.

حجم به 8>میلی لیتر برای نتایج زیبایی مطلوب کافی بود و این را می‌توان با این واقعیت که SFP دارای خواص مطلوب رئولوژیکی و یک الگوی همگن از ادغام بافت بعد از کاشت intradermal یا subdermal است، توضیح داد (Goh et al., 2014; Tran et al., 2014).

همچنین داده های جمع آوری شده در طول این مطالعه مشخصات ایمنی خوبی از فیلرهای SFP HA را تأیید می‌کند. عوارض جانبی جزئی گزارش شدند، مانند قرمزی، تورم و کبودی که برای هر نوع تزریق فیلر پوستی انتظار می‌رود و معمولا موقتی هستند.

پس از تزریق شایع‌ترین عوارض جانبی ادم لب بود که این می تواند بسته به نوع محصول مورد استفاده، تجربه فرد تزریق‌کننده، رگ‌های خون‌رسان در ناحیه تحت درمان، روش تزریق و یا سرعت تزریق رخ دهد.

این مقاله نشان می‌دهد که فیلرهای شبکه ای اسید هیالورونیک امن بوده و به خوبی تحمل می‌شوند، به ویژه در مواردی که HA دارای منشا باکتریایی (غیر حیوانی) است، و سپس توسط یک زیست سازگاری بالا متمایز گردیده است (Savoia et al., 2011; Savoia et al., 2013).

عوارض جانبی معمول مشاهده شده موقت و ملایم بوده و به طور عمده مربوط به خود تزریق هستند (سوزش، قرمزی، خارش، تورم، ادم) (Brandt & Cazzaniga, 2008; Carruthers et al., 2009; Palm, 2014).

با وجود مشخصه ایمنی بالای اسید هیالورونیک، اسناد مقاله ، موارد نادری از عوارض جانبی جدی تر و یا با تاخیر مانند گرانولوم پوست در فاصله تا 2 سال بعد از تزریق اول را ثبت کرده است که در پیگیری بیماران درمان شده با SFP مشاهده نشد (Ginat & Schatz, 2012; Carruthers et al., 2010; Muhn et al., 2012).

جدول ۱ مقیاس رتبه بندی شدت چین و چروک (WSRS)

امتیاز توصیف شمار بیماران طی ۱۵ روز
5 وخیم 0 برای نقره‌ای

0 برای الماس

0 برای طلایی

4 شدید 0 برای نقره‌ای

0 برای الماس

0 برای طلایی

3 متوسط 0 برای طلایی

1 برای نقره‌ای

4 برای طلایی

2 ملایم 4 برای طلایی

6 برای الماس

9 برای نقره‌ای

1 فاقد 11 برای نقره‌ای

25 برای طلایی

21 برای الماس

جدول ۲ مقیاس بهبود زیبایی شناسی جهانی

امتیاز درجه توصیف شمار بیماران طی ۱۵ روز
1 بهبود فوق‌العاده نتایج عیب‌زدایی فوق‌العاده برای به کارگیری فیلر 11 برای نقره‌ای

21 برای الماس

24 برای طلایی

2 بهبود زیاد بهبودی مشهود است ولی کاملا عالی نیست. تکرار و تزریق اصلاحی نتایج را ببود می‌بخشد. 9 برای نقره‌ای

17 برای الماس

18 برای طلایی

3 وضعیت بهبود یافته بهبودی نسبت به وضعیت اولیه ولی تزریق اصلاحی پیشنهاد می‌شود. 1 برای نقره‌ای

6 برای الماس

2 برای طلایی

4 وضعیت تغییر نیافته وضعیت نسبت به حالت اولیه تغییری نداشته است. 0 برای نقره‌ای

0 برای الماس

0 برای طلایی

5 وضعیت وخیم تر شده وضعیت نسبت به حالت اولیه بدتر شده است. 0 برای نقره‌ای

0 برای الماس

0 برای طلایی

جدول ۳ آزمون خودسنجی انجام شده در پایان درمان

درمان
امتیاز ۱ (بیمار بسیار راضی است) 56 بیمار
امتیاز ۲ (بیمار راضی است) 44 بیمار
امتیاز ۳ (بیمار کاملا راضی نیست) 9 بیمار
امتیاز ۴ (بیمار راضی نیست) 0 بیمار
کیفیت ژل اسکین فیل

شکل ۱؛ نمونه برخی نتایج به دست آمده با فیلرهای مختلف Skinfill در مناطق مختلف بدن. a بیمار با عوارض آشکار چین شیار بینی b همان بیمار ۱۵ روز پس از درمان با skinfill الماس c بیمار با عوارض آشکار چین و چروک در اطراف لب d همان بیمار ۶ ماه پس از درمان با SFP طلایی e بیمار با عوارض آشکار چین و چروک در اطراف چشم f همان بیمار ۹ ماه پس از درمان با skinfill نقره‌ای

جمع‌بندی

در این متن، نتایج مثبت و ایمنی خوب فیلرهای SFP HA نشان دهنده مناسب بودن این فیلرها برای درمان جامع صورت در یک محیط بالینی نرمال است. محدودیت‌های این بررسی تعداد کم بیماران در برخی از گروه‌های درمانی و زمان پیگیری نسبتا کوتاه بود.

علاوه بر این، باید این واقعیت را نیز در نظر داشت که GAIS و WSRS معمولا مقیاس‌های پذیرفته شده‌ای برای ارزیابی اثر بخشی بالینی فیلرهای پوستی هستند.

با این حال، آنها اساساً برمبنای ارزیابی ذهنی محققان از نتایج استوار هستند و در نتیجه می‌توانند نظارت و تعصبات شخصی نیز در آن دخیل شوند و با توجه به این واقعیت که این یک مطالعه منفرد مداخله‌ای کوهورت (single intervention cohort study) بود، نتایج به دست آمده، حتی اگر امیدوارکننده هستند، باید از طریق مطالعات بیشتر شامل گروه های بیمار بیشتر و با پیگیری‌های طولانی‌تر تأیید و تکمیل شده تا تعریف بهتری از اثر واقعی SFP در جوان سازی مجدد صورت به دست بدهد.