عمل افتادگی پلک؛ مراحل، عوارض و دوره نقاهت بعد از بلفاروپلاستی

زمان مورد نیاز برای مطالعه : 5 دقیقه

اکثر افراد که نیاز به عمل افتادگی پلک دارند، با مشکل دید کم مواجه هستند و چهره آن‌ها خسته و حتی مسن‌تر از سن واقعی‌شان به نظر می‌رسد. داشتن یک جراحی پلک تخصصی به این افراد کمک می‌کند که چهره جذاب‌تر و جوان‌تری داشته باشند، همچنین از دید بهتری برخوردار گردند.

در مقاله «بلفاروپلاستی چیست؟» راجع به جراحی پلک توضیحاتی ارائه شد. در این مقاله سعی بر این است که شما با جزئیات بیشتری در مورد چگونگی انجام جراحی افتادگی پلک و مراحل بعد از آن، آشنا شوید.

آماده سازی برای بلفاروپلاستی

قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی، شما باید به پزشک خود بگوئید که بیهوشی عمومی یا بی‌حسی موضعی را ترجیح می‌دهید.

اگر شما از بی‌حسی موضعی استفاده کنید، در طول عمل بلفاروپلاستی بیدار و هوشیار هستید، و تنها ناحیه اطراف چشم شما با تزریق دارو، بی‌حس می‌شود.

عمل افتادگی پلک

مراقبت‌های قبل از بلفاروپلاستی

روز قبل از عمل جراحی به خصوص اگر قرار باشد بیهوشی عمومی داشته باشید، موارد زیر به شما توصیه می‌شود:

 • در صورت توصیه پزشک، اگر داروی دیگری مصرف می‌کنید که از لخته شدن خون شما جلوگیری می‌کند، مصرف آن را متوقف نمائید. که شامل داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن می‌شود، و شما بایستی یک یا دو هفته قبل از بلفاروپلاستی، مصرف آن‌ها را قطع نمائید تا احتمال خونریزی بیش از حد طی درمان، کاهش یابد.
 • خوردن وعده غذایی ساده و سبک مانند سوپ شب قبل از عمل جراحی، توصیه می‌شود.
 • بعد از نیمه شب قبل، چیزی نخورید و ننوشید.
 • صبح روز عمل، داروهای ضروری مانند قرص فشار خون را با مقدار کمی آب مصرف کنید.
 • در روز جراحی، هیچ گونه آرایشی نداشته باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که شخصی برای بردن شما به منزل و مراقبت از شما برای چند ساعت بعد از عمل جراحی پلک، در کنار شما خواهد بود.

عمل جراحی بلفاروپلاستی معمولاً در کلینیک یا مطب پزشک انجام می‌شود و نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد، مگر اینکه شما در همان روز چند عمل جراحی را پشت سر بگذارید.

در طول عمل جراحی چه اتفاقی می‌افتد؟

بلفاروپلاستی را می‌توان روی پلک بالا، پلک پائین و یا هر دو به طور همزمان انجام داد.

جراحی افتادگی پلک

برش‌ها برای عمل بلفاروپلاستی در قسمت‌هایی ایجاد می‌شود که پس از جراحی هیچ جای زخمی قابل مشاهده نباشد. در واقع برش‌های صورت گرفته حین عمل بلفاروپلاستی در شکاف‌های طبیعی پلک‌ها ایجاد می‌شوند و پس از بهبودی غیر‌قابل تشخیص هستند.

در حالی که شما دراز کشیده‌اید، جراح قسمت‌هایی که باید برش بخورد را مشخص می‌کند. برخی از عضلات اطراف چشم نیز در این جراحی ممکن است حذف شوند.

این بافت‌ها با وسیله‌های جراحی مانند scalpel ها، قیچی‌های جراحی، دستگاه‌های برش با فرکانس رادیویی و گاهی لیزر برداشته می‌شوند. سپس بافت‌ها با دقت بالا به صورت صاف و منظم، در کنار هم تنظیم می‌شوند.

عمل پلک

طی این جراحی، پزشک شما تصمیم می‌گیرد که چقدر از پوست پلک، عضلات و یا چربی را بردارد. که این میزان بر اساس ارزیابی پزشک از ساختار عضلانی چهره شما، شکل استخوانی آن و تقارن ابروها صورت می‌گیرد.

از پلک بیماران مبتلا به خشکی چشم، معمولاً بافت کمتری جدا می‌شود، تا بدین ترتیب، از قرار گرفتن بیشتر چشم‌ها در معرض هوا (که خشکی چشم را افزایش می‌دهد،) جلوگیری شود.

ممکن است جراح شما از لیزر CO2 برای جوش دادن پوست، یکدست کردن آن و هموار کردن چین و چروک باقی مانده در ناحیه پلک استفاده نماید.

در مواردی که ابروها دچار افتادگی می‌شوند، روشی به نام لیفت ابرو برای بالا بردن آن‌ها مناسب است. در این روش، برشی در پوست سر ایجاد شده، پوست کشیده و سفت می‌شود و در نتیجه ابروها بالا می‌روند.

فرصت استثنایی مشاوره رایگان تلفنی

جهت مشاوره رایگان یا گرفتن نوبت می توانید با شماره 44027503-021 تماس بگیرید.

همچنین می توانید فرم های مربوطه در لینک های زیر را پر کرده تا کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس بگیرند.

ریکاوری بعد از بلفاروپلاستی

بعد از بلفاروپلاستی پمادهای موضعی برای اطراف چشم تجویز می‌شوند. در این مورد به ندرت نیاز به بستن باند روی چشم است.

در روز اول شما بایستی هر یک ساعت یکبار از بسته‌های یخ روی چشم‌ها استفاده کنید و در هر نوبت بین 10 تا 15 دقیقه آن را روی چشم‌ها قرار دهید، تا تورم و کبودی چشم را تا حد زیادی کاهش دهد. در روز دوم، بسته‌های یخ هر چند ساعت یکبار و به مدت 10 الی 15 دقیقه روی چشم‌ها قرار داده می‌شود.

بعد از 48 ساعت قرار دادن کمپرس آب گرم به منظور ترمیم سریع‌تر توصیه می‌شود.

در صورت لزوم، پزشک متخصص چشم، توصیه‌های لازم برای مصرف دارو را به شما خواهد داد. اکثر مردم نیازی به استفاده از دارو ندارند و به ندرت پیش می‌آید که استفاده از مخدرها برای کاهش درد، لازم باشد.

جراحی افتادگی پلک

داشتن درد خفیف در روزهای اول بعد از جراحی طبیعی می‌باشد، اما اگر درد شدید باشد یا تغییراتی در بینایی فرد ایجاد شود، بلافاصله بایستی به پزشک خود مراجعه نماید.

در روزهای اول بهبودی، قرمزی و تورم در ناحیه اطراف چشم مشاهده می‌شود. ممکن است در قسمت سفیدی چشم نیز شاهد لکه‌هایی از خون باشید. همچنین ممکن است چند هفته طول بکشد تا تمام این علائم برطرف شوند، و شما در طول این مدت نباید چشم‌ها را آرایش نمایید.

زمانی که ورم چشم‌ها کم شد، می‌توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید. اما اگر از عینک استفاده می‌کنید، بعد از انجام جراحی هر زمان که بخواهید می‌توانید با احتیاط آن را روی چشم‌ها قرار دهید.

اغلب نخ‌های بخیه که برای بلفاروپلاستی استفاده می‌شوند، به مدت 4 تا 7 روز بعد، خود به خود جذب پوست می شوند و نیازی به کشیدن آن‌ها نیست. اما اگر از نخ‌هایی استفاده شود که جذب پوست نمی‌شوند، بعد از یک هفته پزشک معالج آن‌ها را می‌کِشد.

اکثر افرادی که عمل بلفاروپلاستی را انجام می‌دهند، دارای رضایت هستند و اشخاصی که دارای افتادگی بیش از حد پلک بوده‌اند، دارای دید بسیار خوبی خواهند شد.

جراحی پلک

عوارض احتمالی جراحی پلک

یکی از عوارض موقت جراحی پلک، ناتوانی در بستن چشم‌ها به طور کامل است و این به خاطر خشکی غیرطبیعی چشم‌ها است.

معمولاً این حالت بعد از چند هفته یا چند ماه برطرف می‌شود، طی این دوره، استفاده از قطره‌های مرطوب کننده چشم و یا بستن چشمان در شب و به هنگام خواب توصیه می‌شود. برخی از جراحان ماساژ چشم‌ها بعد از برداشتن بخیه‌ها را توصیه می‌کنند، این کار باعث نرم شدن پوست پلک‌ها خواهد شد.

اگر این شرایط بیش از 2 یا 3 ماه طول بکشد، ممکن است برای بازگرداندن پلک به حالت طبیعی نیاز به روش‌های دیگری باشد.

سایر عوارض بلفاروپلاستی عبارتند از:

 • از دست دادن بینایی به خاطر خونریزیretrobulbar
 • عفونت پلک
 • دوبینی
 • جای زخم جراحی
 • بسته شدن پلک‌ها
 • Undercorrection (پوست به اندازه کافی برداشته نشده باشد)
 • Overcorrection (حذف بیش از حد پوست پلک)
 • سستی پلک‌ها

همانطور که در بالا ذکر شد هنگام روبرو شدن با درد شدید یا تغییر بینایی به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و اخذ نوبت بلفاروپلاستی کلیک کنید

دریافت مشاوره رایگان
دریافت مشاوره رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان و اخذ نوبت بلفاروپلاستی کلیک کنید

دریافت مشاوره رایگان
عمل افتادگی پلک

هزینه عمل افتادگی پلک چقدر است؟

هزینه جراحی بلفاروپلاستی بسته به محل زندگی شما، جراح، تخصص جراح، مرکز درمانی که در آن جراحی انجام گرفته و میزان عملی که پلک شما نیاز دارد، متغیر است.

اگر جراحی شما از نوع درمانی باشد و نه زیبایی، می‌توانید از دفترچه‌های درمان خود برای کاهش هزینه‌ها استفاده کنید و بیمه بخشی از این هزینه‌ها را پوشش خواهد داد. با این حال بیمه‌های درمانی به ندرت برای این عمل جراحی پرداخت می‌کنند.

در صورتی که شما نیز این جراحی را انجام داده‌اید می‌توانید تجربیات و میزان رضایت‌مندی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

همچنین اگر نیاز به مشورت داشته و سوالاتی در ذهن دارید، آن را مطرح نمائید، متخصصین ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهند داد.

در مقاله بعد راجع به هزینه عمل بلفاروپلاستی به طور مفصل صحبت خواهیم کرد. از این که با ما همراه هستید، سپاسگزاریم.